Dodatki

W celu pełniejszego zaprezentowania zaprojektowanego szablonu, stworzono dodatkowe podstrony. Wykorzystano w nich rozwiązania, które dokładniej omówiono w pracy.

Formularze

Aby umożliwić interakcję z użytkownikiem na stronach umieszcza się formularze. W HTML5 można skorzystać z nowych wartości atrybutu type, dzięki którym znacznie ułatwione jest wprowadzanie danych, przykładowo do pól tekstowych. Dla zaprezentowania działania formularzy stworzono podstronę z przykładową ankietą.

Formularze w HTML5 oferują walidację wprowadzanych danych, co znacznie przyspiesza ich tworzenie. Korzyści z takiego rozwiązania czerpie zarówno użytkownik formularza, jak i wydawca, gdyż kontrola i zabezpieczenie przed wprowadzeniem błędnych danych jest wspierana natywnie.

Czytaj więcej

Siatka CSS

Istnieje wiele gotowych rozwiązań realizujących tzw. system siatki CSS, w niniejszym projekcie zastosowano jednak własny mechanizm. Zaprojektowana siatka składa się z dwunastu kolumn, których wymiary są określone za pomocą jednostek procentowych. Taki zabieg pozwala na automatyczne nadanie „płynności” całemu układowi strony WWW, co z kolei przypomina działanie układów proporcjonalnych.

Fundamentem tak stworzonej siatki jest kontener zajmujący całą szerokość rodzica. Aby strona była wygodna w odczycie dla użytkowników, postanowiono ograniczyć maksymalną szerokość do 1170 pikseli.

Czytaj więcej

Bibliografia

Na tej podstronie zamieszczono źródła użyte podczas przygotowywania niniejszej pracy.

Idea projektu oraz zastosowane w niniejszej pracy rozwiązania, są wynikiem praktyki autora w tworzeniu stron internetowych jako niezależny wykonawca, a także przeglądu publikacji na temat ich projektowania.

Czytaj więcej