Web Design Blog / Grafika:

Brutalizm w web designie

Data publikacji: 7 lipca 2018

Brutalizm to nowa moda tworzenia stron internetowych, w których projekt specjalnie jest „surowy” do tego stopnia, że jest… brzydki.

Przez dłuższy czas nie podejmowałem tego tematu na tym blogu bo pomyślałem, że jest to temat nieistotny. Ten chwilowy „hype” utrzymuje się jednak na tyle długo , że warto chociaż o nim wspomnieć.

Nazwa „brutalizm” (brutalism) nawiązuje do nurtu w architekturze z końca lat czterdziestych XX wieku. Tam zaś nazwę zaczerpnięto od francuskiego „brut” co oznacza „surowy”.

Brutalizm w web designie ma dwa oblicza.

Z jednej strony nawiązuje do „starego internetu” czyli przerysowuje praktyki designerskie z lat 90. i nieco późniejszych. Świetną ilustracją do tego jest, chociażby nowa strona Lady Gaga, której poprzednią wersję (jak na ironię) w roku 2014 zaliczyłem do jednych z najładniejszych stron internetowych gwiazd.

Brutalizm nowy trend w tworzeniu stron - Lady Gaga

Na takich stronach celowo korzysta się z antywzorców, np. na stronie Lady Gagi mamy zmieniony kursor – co od dawana znajduje się w elementarzu zabronionych praktyk webmasterskich. Kolory są jaskrawe, celowo dobrane tak, bay kompozycja była „pojechana”.

Brutalizm w web designie

Oczywiście to nie jest tak, że taką stronę projektuje się byle jak i w pośpiechu. Każdy element jest tak samo przemyślany jak w konwencjonalnym projekcie.

Drugim obliczem brutalizmu na stronach internetowych jest zaawansowany do nieracjonalnego poziomu minimalizm. Tak od dłuższego czasu wygląda strona główna Balenciagi:

Brutalizm w web designie

Kiedy pierwszy raz odwiedziłem tę stronę pomyślałem sobie, że pewnie trwają prace modernizacyjne i ktoś wprowadza zmiany „na produkcji”. Co ciekawe, jak się dłużej poklika po tej stronie to zaczyna do nas docierać, że ten projekt jest niesamowicie użyteczny.

Brutalizm trzeba brać z przymrużeniem oka

Nie wiem jaka będzie przyszłość tego brutalizmu i pokrewnego anty-designu. Osobiście, nie odważyłbym się zaproponować takiego rozwiązania typowemu klientowi. Jeżeli marka może sobie pozwolić na tak nonszalancki krok – droga wolna – przecież żyjemy w czasach, gdzie w marketingu internetowym wszystkie chwyty są dozwolone.

Brutalizm w web designie Brutalizm w web designie 4.7 na 5 na podstawie 9 ocen Brutalizm w web designie


Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj swój komentarz