Zdaję sobie sprawę, że każdy wyrabia sobie jakiś gust muzyczny. Wpływ na to ma środowisko, wykształcenie muzyczne i nasza inteligencja. Nie można jednak oprzeć się wrażeniu, że wiele osób zajmujących się programowaniem i kodowaniem dochodzą do podobnych wniosków jeśli chodzi o repertuar jaki towarzyszy kodowaniu, programowaniu, hakowaniu, projektowaniu i innych tego typu czynności wymagających zaangażowania i skupienia na 110%.
Wśród wielu tego typu zestawień zdecydowanie króluje muzyka instrumentalna. Dlaczego tak jest? Pewnie dlatego, że słowa (a nie sam śpiew) mogą nadmiernie rozpraszać uwagę. Jest coś takiego jak muzyka do koncentracji. Jeżeli korzystasz ze Spotify lub YouTube Music taka kategoria jest często polecana w najpopularniejszych playlistach.
Muzyka z gier (gaming music)
Wysiłek umysłowy towarzyszący programowaniu można porównać do grania w gry. Grając w grę (FPS, RTS, RPG) musimy być zarówno skupieni jak i skoncentrowani na celu dlatego music designerzy i kompozytorzy pracujący dla najlepszych producentów gier doskonale znają cechy ścieżek dźwiękowych, które będą idealnie współgrać z wielogodzinnymi bojami w wirtualnej rzeczywistości. To powoduje, że muzyka z gier (a szczególnie tych ulubionych) tak bardzo pasuje i pomaga w programowaniu.
Muzyka w grach jest projektowana tak, że nawet jej 100-krotne przesłuchanie w pętli nie powoduje dyskomfortu. Najlepiej podać przykłady:
The Division (obie części)
Mirror’s Edge
Miksy
Na YouTube może znaleźć wiele ciekawych miksów. Jednymi z moich ulubonych są te autorstwa warren010h:
Muzyka filmowa (soundtrack, OST)
Klimat muzyczny w grach jest często podobny do tych w filmach – a może powinienem napisać odwrotnie? Choć w przypadku filmów trzeba ostrożnie dobierać repertuar bo jak wiemy filmy są różne i muzyka nie wszystkich sprzyja koncentracji. Programowanie przy muzyce z takich dzieł jak Oblivion czy Interstellar może spowodować że praca zmienia się w niesamowite, pełne satysfakcji doświadczenie.
Oblivion
Mr. Robot
Ex Machina
Muzyka poważna – minimalizm
Jeżeli soundtracki są dla kogoś zbyt… „banalne”, można spróbować zanurzyć się w minimalizmie. Utwory trwające ponad godzinę autorstwa najlepszych kompozytorów tego nurtu z pewnością pomoże w programowaniu i kodowaniu.
Steve Reich
Nils Frahm
Progresywny metal i Hardcore
Progresywny metal to coś dla fanów ciężki brzmień. Lubisz Tesseract, Periphery, Northlane? Wiele z najlepszych płyt zostało wydanych w wersji instrumentalnej.
Tesseract
Periphery
Northlane
Meshuggah
Progresywny House/Trance/Dance/Electro
Jeżeli bliżej wam do elektronicznych brzmień, techno, House, Trance, Dance to z pewnością zainteresuje was taka kolekcja.
Shingo Nakamura
Lane 8
Miksy Dubstep / Cyberpunk / Electro / Future Garage
Podsumowanie
Spodobała Ci się któraś z propozycji albo masz swoją? Pisz w komentarzu.
Odpowiedz lub skomentuj