Urządzenia z funkcją przeglądarki

Pellentesque sed dolor

Od roku 2008 obserwuje się gwałtowny wzrost ilości urządzeń umożliwiających dostęp do zasobów sieci WWW , przy czym, niektóre z nich nie są standardowymi komputerami klasy PC. Według badań firmy Gemius, będącej europejskim prekursorem w dziedzinie badań Internetu – strony internetowe są coraz częściej wyświetlane na urządzeniach przenośnych typu tablet, telefon komórkowy i systemy TV.

Komputer klasy PC

System komputera klasy PC charakteryzuje stosunkowo duża moc obliczeniowa oraz szybkie połączenie z Internetem. Jest szeroko wykorzystywany w różnego rodzaju pracy biurowej, a także w szkołach, na uczelniach i w gospodarstwach domowych . Najczęstszą rozdzielczością ekranów monitorów, używanych przez użytkowników Internetu, łączących się z polskimi witrynami jest 1366x768 pikseli , a najpopularniejszymi przeglądarkami w tej klasie urządzeń są: Mozilla Firefox, Google Chrome i Microsoft Internet Explorer . Znaczna część polaków używa starszych wersji przeglądarek , przy czym takie samo zjawisko ma miejsce również w przypadku ludzi z całego świata. Fakt ten wymusza więc na projektantach witryn internetowych dbania o poprawną prezentację treści stron, także w starszych wersjach oprogramowania klienta .

Telefon komórkowy

Szacuje się, że pomiędzy 2014 a 2015 rokiem, liczba użytkowników korzystających z zasobów Internetu za pomocą telefonów komórkowych przekroczy liczbowo tych, którzy odwiedzają strony WWW z komputerów stacjonarnych. Tego typu urządzenia, choć coraz popularniejsze, mają jednak często w pewnym względzie ograniczoną funkcjonalność, ponieważ system smarfona charakteryzuje zarówno stosunkowo mała pamięć operacyjna, jak i mała moc obliczeniowa. Połączenie internetowe uzyskane za pomocą sieci komórkowej jest zazwyczaj wolniejsze i narażone na chwilowe rozłączania . Zaletą korzystania z telefonów komórkowych jest za to dostęp do różnych funkcji niedostępnych w innych urządzeniach. Mowa tu o takich rozwiązaniach jak np.: ekran dotykowy, nawigacja GPS oraz żyroskop.