O projekcie

O projekcie

Rozwój technologii informacyjnych oraz miniaturyzacja elektroniki spowodowały, że zasoby Internetu mogą być przeglądane już nie tylko za pomocą komputerów klasy PC wyposażonych w duży monitor, klawiaturę, mysz i stałe łącze. Coraz częściej używa się do tego celu urządzenia przenośne, które udostępniając łączność z siecią komórkową, dotykowy ekran i zaawansowane usługi multimedialne pełnią coraz więcej funkcji w życiu codziennym. Ilość użytkowników przeglądających sieć WWW poprzez urządzenia inne niż konwencjonalny komputer ciągle rośnie.

Zadaniem projektanta jest zapewnienie łatwego dostępu do wszystkich informacji zawartych na stronie i tak zwanej wysokiej jakości użytkowej (ang. usability). Nie można przy tym zapomnieć o przestrzeganiu aktualnie rekomendowanych standardów oraz zapewnieniu użytkownikom wygody.

Kompatybilność

Niestety, większość stron internetowych z uwagi na przyzwyczajenia projektantów nie jest pod tym kątem zoptymalizowana. W niniejszej pracy zaproponowano sposoby projektowania, dzięki którym zapewnia się kompatybilność prezentacji dokumentów HTML z różnego rodzaju urządzeniami przeznaczonymi do przegladania sieci Web - a jest ich sporo.

Komputery PC

System komputera klasy PC charakteryzuje duża moc obliczeniowa oraz szybkie połączenie z Internetem. Jest wykorzystywany w pracy biurowej, w szkołach, uczelniach i w gospodarstwach domowych.

Znaczna część uzytkowników używa starszych wersji przeglądarek. Ten fakt wymusza na projektantach witryn internetowych ciągłego udostępniania nowych stron internetowych także dla starszych wersji oprogramowania klienta.

Tablety

Przejściową formą urządzenia umożliwiającą przeglądanie Internetu pomiędzy smartfonem a laptopem są tablety. Większość modeli komunikuje się z siecią za pomocą WiFi. Najczęściej wykorzystywane są w domach i w podróży. Oferują większy ekran a wprowadzanie danych i obsługa urządzenia odbywa się za pomocą ekranu dotykowego.

Najpopularniejszym systemem operacyjnych tabletów sprzedawanych w Polsce jest Android.

Telefony komórkowe

Smartfon charakteryzuje się stosunkowo małą ilością pamięci operacyjnej i słabszym procesorem. Połączenie internetowe uzyskane za pomocą sieci komórkowej jest zwykle wolniejsze i narażone na chwilowe rozłączanie.

Zaletą korzystania z telefonów komórkowych jest dostęp do różnych funkcji niedostępnych w innych urządzeniach. Mowa tu o takich rozwiązaniach jak: ekran dotykowy, nawigacja GPS, żyroskop czy akcelerometr.

Jakość użytkowa stron WWW

dostępność

Zadaniem projektanta jest zapewnienie łatwego dostępu do wszystkich informacji zawartych na stronie i tak zwanej wysokiej jakości użytkowej (ang. usability).

Określa ona w jakim stopniu projekt strony zapewnia przeciętnemu użytkownikowi sieci Web dostęp do zawartych informacji już przy pierwszej wizycie oraz jak szybko można dostać się do każdej podstrony. Istotnym aspektem tworzenia witryn dla potrzeb Internetu poza oczywiście przestrzeganiem aktualnie rekomendowanych standardów jest zapewnienie użytkownikom przede wszystkim wygody.

Globalny ruch internetowy przy udziale urządzeń innych niż komputer klasy PC a w szczególności urządzeń mobilnych ciągle rośnie, ich obsługa ze strony dostawców serwisów i aplikacji internetowych stanowi obecnie jeden z najistotniejszych problemów.

Najnowsze artykuły

Aplikacje internetowe

Projektowanie witryn według idei Responsive Web Design, które oprócz płynnego układu, posiadają również zaawansowane funkcje obsługujące nowe metody prezentacji zawartości oraz wprowadzania...

Czytaj więcej

Obsługa urządzeń przenośnych

Obsługa urządzeń przenośnych wymaga osobnego omówienia, ponieważ szybki rozwój IT oraz miniaturyzacja elektroniki użytkowej sprawiły, że korzystanie z takich urządzeń jak laptop, smartfon stało się...

Czytaj więcej

Progressive enhacement

Strategia projektowania stron internetowych, oparta o pewną zasadę zapewniania wysokiej ich dostępności na starszych przeglądarkach i urządzeniach nosi nazwę progressive enhacement. W myśl tej zasady...

Czytaj więcej