Wiem, że w sieci jest wiele mniejszych lub większych tutoriali na temat tej biblioteki. Mimo to postanowiłem w kolejnych wpisach przybliżyć parę technik, dzięki którym będziemy z łatwością posługiwali się tym językiem. Aby tradycji stało się zadość mała definicja na samym początku.

Co to jest jQuery? Jest to biblioteka programistyczna JavaScript, czyli nic innego jak gotowe funkcje, które możemy wykorzystać w swoich aplikacjach. Umożliwia nam tak jak mówi oficjalne logo: „write less, do more”.

Warto zaznaczyć, że mimo upływu wielu lat, jQuery jest bardzo popularną biblioteką nawet w 2019/2020 roku. Śmiało można powiedzieć, że to nadal standard, który warto opanować chcąc pisać funkcjonalne, nowoczesne oraz szeroko kompatybilne strony i aplikacje internetowe. Największe korzyści jakie płyną z korzystania jQuery to przede wszystkim prostota działania i zapewnienie kompatybilności skryptów z różnymi przeglądarkami internetowymi. Dodawanie nowych efektów do strony nie wiąże się z koniecznością zmieniania jej kodu co pozwala na szybkie i szerokie wdrażanie napisanych programów niskim kosztem.

Czytaj więcej o tym co to jest i jak działa jQuery.

Teoria

jQuery umożliwia  na wybranie dowolnego elementu lub grupy np. wszystkie linki, pierwszy akapit artykułu, drugą kolumnę w tablicy, całe body itd. Kiedy już wybierzemy dany element możemy go czymś podmienić, usunąć, ukryć, nadać mu klasę a nawet dowolny atrybut, powiązać z dowolnym zdarzeniem, zmienić dowolną właściwość CSS a wszystko to bez odświeżania strony i zbędnych linii kodu.

Oprócz takich manipulacji jQuery pozwala tworzyć zaawansowane animacje, co ja mówię nawet gotowe gry! Ułatwia posługiwanie się techniką AJAX, która pozwala na korzystanie z PHP MySQL bez odświeżania strony. Od tej chwili, jeżeli ktoś nas zapyta: „czy można za pomocą JavaScript sprawdzić czy dany plik istnieje na serwerze?” Odpowiadamy: Tak!, korzystając z jQuery to zaledwie parę linii kodu:

 $.ajax({
 url:plik.jpg, type:'HEAD',
 error: function() { /* nie ma pliku */},
 success: function() {/* jest plik */}
 });

Praktyka

Aby korzystać z jQuery wystarczy po prostu dodać bibliotekę do kodu strony. Śćiągnąć można ją z tej strony: http://jquery.com/download/. Najczęstszą praktyką jest dodanie jej w sekcji HEAD, dlatego jeżeli ściągniemy plik do folderu js ze stroną wystarczy dodać taki kod (np. po znacznikach meta):

 <script src="js/jquery-3.5.1.min.js"><script>

Mała uwaga: słowo min w nazwie pliku oznacza, że plik jest zminifikowany (lub jak kto woli zminimalizowany) co znaczy tyle, że usunięto z niego spacje i złamania linii. Jest to tak zwana produkcyjna wersja biblioteki, którą dodaje się do gotowych aplikacji. Praktyka ta ma na celu maksymalne obniżenie objętości pliku.

Jak sprawdzić czy jQuery na pewno działa?  Na standardowej stronie napisanej w HTML napiszmy taki skrypt:

 $('body').append("Witaj!");

Pojawienie się powitania na końcu strony to znak, że wszystko jest w porządku. Jak już jesteśmy przy tej metodzie omówmy dodawanie treści. Otóż, można realizować to na wiele sposobów, jednak najczęściej wykorzystujemy:

 • .text() – podmieniamy tekstem wewnątrz nawiasów wszystko to co znajduje się w wybranym elemencie np. w paragrafie,
 • .html() – tutaj tak jak wyżej, tylko możemy bez obaw stosować HTML,
 • .append() – dodajemy na końcu istniejącej treści dodatkową zawartość
 • .prepend() – a tutaj dodajemy ją na początku.

Przejdź do tutorialu.

Obsługa zdarzeń

Za pomocą jQuery w łatwy sposób możemy obsługiwać podstawowe zdarzenia takie jak:

 • mouseover – najechanie myszką na element,
 • click – kliknięcie,
 • hover – od mouseover różnie się tym, że obsługuje także zjechanie myszki z danego elementu.

Przykład:

 $('#klik').click(function(){
 alert('Właśnie kliknięto przycisk!');
}

Jak nie trudno się domyślić po dodaniu takiego kodu do strony (pamiętaj, w znacznikach script, bo to cały czas jest JavaScript!) klikając na element z identyfikatorem id=”klik” pokaże nam się alert.

Taka obsługa zdarzeń nie działa niestety na elementach dynamicznych, czyli takich które stworzyliśmy za pomocą JavaScript albo jQuery, dlatego polecam korzystać z funkcji on:

 $(document).on('click', '#klik', function(){
 alert('Właśnie kliknięto przycisk!');});

Przydatne efekty wizualne

To, co sprawia wiele radochy podczas pierwszych kroków ze wspaniałym jQuery to efekty wizualne. Najłatwiej korzysta się z:

 • .slideUp(), .slideDown()
 • .fadeIn(), .fadeOut()
 • .hide(), .show()

Stwórz przycisk, nadaj mu identyfikator klik, i napisz krótki paragraf dodaj do niego klasę przyklad. Dodając taki kod uzyskamy ładny efekt. Liczba w nawiasie określa prędkość animacji w milisekundach:

 $('.przyklad').hide();
 $('#klik').click(function(){
 $('.przyklad').slideDown(1000);
 });

AJAX, czyli asynchroniczny GET i POST

W jQuery możemy prościej korzystać z technologii AJAX. Tak wygląda pobranie danych metodą GET. W klamrach znajduje się to co w parametrach url np. chęć pobrania danych ze sciezka.php?id=5 wygląda tak:

$.get('sciezka.php', {id: 5}, function(output) {
alert(output);
});

A tak wygląda wysłanie danych np. z formularza. Funkcja serialize() w tym wypadku automatycznie wysyła dane do skryptu sciezka.php:

$.post('sciezka.php', $(this).serialize(), function(output){
alert(output);
});

Uwaga: aby przykłady związane z AJAXem działały, musimy wysłać plik na jakiś serwer i odpytywać dane z tego samego serwera lub utworzyć lokalny serwer localhost za pomocą XAMPP. Czytaj więcej w artykule: błąd CORS.

Podsumowanie

Biblioteka jQuery to cenne narzędzie w projektowaniu stron i aplikacji Web. Nauka efektywnego programowania w języku JavaScript może zająć trochę czasu i zniechęcić tych, którzy nie są mają znacznego doświadczenia w programowaniu. Za pomocą jQuery stworzymy aplikacje przeglądarkowe, animacje oraz różne ciekawe i dynamiczne elementy. Jeżeli znasz podstawy PHP, dzięki jQuery w łatwy sposób nauczysz się wysyłać i odbierać dane na drodze klient-serwer bez przeładowywania strony. Nie zajmie Ci to więcej jak kilka chwil. „Pisz mniej, rób więcej” – sprawdź jakie techniki oferuje jQuery w oficjalnej dokumentacji.

Źródła:

https://api.jquery.com/

Oceń artykuł na temat: jQuery – podstawy, przydatne triki – tutorial
Średnia : 4.6 , Maksymalnie : 5 , Głosów : 21