Dzisiaj chciałbym wam pokazać jak szybko podmienić dany tekst na stronie za pomocą JavaScript. Skrypt ten może być używany jako tzw. wytrych, czyli skrypt którego stosowanie nie do końca jest eleganckie z programistycznego punktu widzenia ale najczęściej jest najtańszym i najszybszym osiągnięciem celu.

Podmiana tekstu w ten sposób przypomina znaną z edytorów tekstu funkcję Zamień na lub Zamień wszystkie czyli Replace withReplace all.

Oto nasz przykładowy kod:

function podmien() {
    var dopodmiany = 'Tekst1';
    var podmiana = 'Nowy tekst...';
    document.body.innerHTML = document.body.innerHTML.replace(dopodmiany, podmiana);
}

Na koniec wystarczy wywołać funkcję po wystąpieniu treści, którą chcemy podmienić. Chcąc podmienić wszystkie wystąpienia tekstu, umieśćmy skrypt na samym końcu strony. Można dokonywać manipulacji w całych serwisach internetowych – umieszczamy skrypt w nagłówku.

Zastosowanie

Zastosowanie? Cóż… wyobraźmy sobie ładowany z zewnątrz skrypt formularza, który wyświetla etykiety, które nie do końca nam się podobają. Osobiście skorzystałem z takiego rozwiązania przy chęci przetłumaczenia wtyczki systemu CMS bez konieczności edycji kodu źródłowego i szukania po całej aplikacji gdzie dany tekst występuje.

Załóżmy, że chcemy edytować stronę a nie mamy hasła do admina a tylko dostęp do plików szablonu. Często zdarzało mi się w ramach przysługi stałym klientom edytować czyjeś strony dopisując do szablonu index czy do footera skrypt podmieniający jakiś tekst, dodający kolejny numer telefonu do strony kontaktowej itp… Wiadomo, takie rozwiązania jest lepiej stosować tymczasowo w ramach „łatki”.

Oceń artykuł na temat: Podmiana tekstu JavaScript
Średnia : 4.4 , Maksymalnie : 5 , Głosów : 16