6 lipca 2019

Usuwanie nieużywanego kodu CSS

Kategoria: Programowanie
Tagi: dla profesjonalistów,
Autor: Paweł Mansfeld

Usuwanie nieużywanego kodu CSS

Usunięcie nieużywanego kodu CSS jest jedną z najtrudniejszych do zrealizowania technik optymalizacji wydajności stron internetowych. Nie trzeba dysponować żadnymi szczególnymi umiejętnościami ani narzędziami ale wymaga poświęcenia sporo uwagi i czasu.

Wykonanie całego procesu powinno się opłacać, ponieważ strona bez nadmiarowego kodu CSS działa szybciej – korzyść ta jest bardziej widoczna kiedy mówimy o urządzeniach mobilnych – przez to zwiększamy satysfakcję ich użytkowników i możemy polepszyć pozycję strony w wyszukiwarkach. Usunięcie redundantnego kodu CSS jest koniecznym krokiem w celu uzyskania zielonego wyniku i 100 punktów w PageSpeed Insights.

Narzędzia

Co nam jest potrzebne?

  1. Notatnik – osobiście polecam profesjonalny edytor Notepad++ ale może być także inny “bardziej modny” np. Brackets albo Visual Studio Code 😉
  2. Przeglądarka Google Chrome

#1: Wyszukanie nadmiarowego kodu CSS

Za pomocą klawisza F12 uruchomimy konsolę Google Chrome. Kiedy pojawi się z prawej strony ekranu wciskamy jednocześnie… Ctrl+Shift+P. W małym okienku wpisujemy “Coverage”. Klikamy komendę Show Coverage, dzięki temu pojawi się nowa zakładka służąca do audytu kodu CSS i jego utylizacji.

Następnie jeżeli mamy stronę typu Single-Page Application “surfujemy” po stronie internetowej. Wraz z przeglądaniem poszczególnych podstron stosunek nieużywanego kodu do używanego powinien maleć, kiedy odwiedzimy wszystkie podstrony w różnych wielkościach widoku możemy zakończyć surfowanie i przeglądać które instrukcje nie został wykorzystane.

Jeżeli mamy standardową stronę, w której podstrony ładują się synchronicznie, trzeba ręcznie pilnować które instrukcje na wszystkich podstronach i wielkościach widoku były zaznaczone jako nieużywane.

Te instrukcje, które nie zostały wykorzystane po prostu usuwany za pomocą notatnika.

#2: Deminifikacja kodu CSS

Aby cały proces był wygodniejszy kod CSS należy zdeminifikować, czyli odwrócić proces minifikacji polegający na usunięciu znaków formatowania. W Notepad++ dokonamy tego za pomocą podmiany każdego znaku } na } ze znakiem nowej linii (\n) oraz kropki na kropkę z dwoma znakami nowej linii (\n\n). Można też użyć narzędzi online o nazwie Prettify CSS.

#3: Podmiana pliku ze stylem

Odchudzony plik można podmienić na stronie – najlepiej tymczasowo zmieniając jego nazwę. Jeżeli wszystkie pola wyglądają poprawnie możemy dokonać minimalizacji i ponownie zaktualizować plik.

#4: Inne metody optymalizacji CSS

Jeżeli interesuje cię temat wydajności stron internetowych i optymalizacji stylów CSS sprawdź czy wykorzystałeś wszystkie popularne techniki zasobów tekstowych:

Podsumowanie

Usuniecie nadmiarowego kodu CSS zwiększy wydajność strony, pozwoli uzyskać 100 punktów we wszelkiego rodzaju analizatorach wydajności stron WWW i oczywiście poprawić pozycje w wyszukiwarce. Im więcej osób korzysta z naszej strony przy pomocy urządzeń mobilnych tym zaprezentowane w tym wpisie działania są bardziej opłacalne.

Oceń artykuł na temat: Usuwanie nieużywanego kodu CSS
Średnia : 4.4 , Maksymalnie : 5 , Głosów : 23


 

Odpowiedz lub skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *
Komentarze

Bart

5 lutego 2020

Hej Paweł, jak wyszukać nadmiarowy kod na Mozilli?

Paweł Mansfeld

5 lutego 2020

Mozilla nie ma takiej funkcjonalności - tak jak wielu innych, ma za to inne których nie ma w Chrome ;)

Rafał

8 czerwca 2020

Witaj, a jak zielony wynik i 100% przekłada się na pozycje? Sporo moich stron ma właśnie taki wskaźnik lecz jestem ciekawy, czy to coś konkretnego daje. Z drugiej strony jest masa stron z czerwonym wskaźnikiem, które są w TOP 3.

Paweł Mansfeld

8 czerwca 2020

Wyszukiwarka zwraca wyniki możliwie najbardziej trafne dotyczące zapytania użytkownika. Jeżeli jest strona na jakiś temat i nie ma ona konkurencji to może ona się znajdować w TOPach - na zasadzie: "lepsza wolna strona niż żadna". Jeżeli mamy dwie konkurujące ze sobą strony to ta szybsza będzie miała lepszą pozycję. Zaś, nieatrakcyjna strona ze słabą jakością mimo uzyskania wyniku 100/100 we wszelkich analizatorach nie pojawi się na dobrych pozycjach a już tym bardziej przy mocnej konkurencji.

Aby wyszukiwania miały sens, istnieje pewna hierarchia priorytetów przy pozycjonowaniu i na pewno najważniejsza jest treść i autorytet strony a dopiero potem takie czynniki jak PageSpeed Insights, dobra architektura czy dane strukturalne. Co nam z tego, że strona ma zielony wynik w analizatorze SEO jeżeli nie ma ona wartościowej i przydatnej treści?

Optymalizacja stron jest jak odciążanie samochodów wyścigowych - przecież nie decyduje o wyniku wyścigu ale daje przewagę nad rywalami.

Więcej informacji: wpływ wyniku PageSpeed Insights na SEO i pozycjonowanie.

 

Wykryto brak połączenia z Internetem.