Adres z www i bez www

Spotykamy adresy stron internetowych z „www” typu: „http://www.mansfeld.pl” i bez tego przedrostka: „http://mansfeld.pl”. Większość z nas spodziewa się znaleźć pod tymi adresami tę samą stronę internetową i nie zawraca sobie tym głowy.

Takie podejście nie jest poprawne. Pod tymi adresami mogą być dwie różne strony internetowe w zależności od ustawień serwera. Może być tak, że witryna znajduje się tylko pod jednym z wariantów. Nie wnikając głębiej w szczegóły, uświadommy sobie, że warto stosować jeden zapis naszej witryny i wymuszać na serwerze jednolite adresowanie.

Mniej ważne jest samo wprowadzanie zamieszania i osłabianie rozpoznawalności domeny. Bardziej istotny jest ogromny wpływ na pozycjonowanie. Warto konsekwentne stosować jeden zapis domeny w linkach prowadzących do naszej strony.

Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Roboty wyszukiwarki natrafiając na link z www i bez www spodziewają się innej zawartości. W większości przypadków odczytują to samo i strona może spaść w wynikach wyszukiwania z powodu zaliczenia jednego z podstawowych błędów pozycjonowania jakim jest duplikacja treści.

Jak powinniśmy temu zaradzić?

  • W przypadku serwera Apache ustawić przepisanie adresu w pliku .htaccess

kiedy chcemy www:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^nazwa-domeny.pl(.*) [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.nazwa-domeny.pl/$1 [R=301,L]

kiedy nie chcemy www:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.nazwa-domeny.pl(.*) [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://nazwa-domeny.pl/$1 [R=301,L]

 

  • Wybrać preferowaną domenę w Narzędziach dla Webmasterów

W tym celu należy zweryfikować obie domeny i przejść w ustawienia tej bez www. Wybierając pozycję „preferowane domeny” Google poprosi o wybranie jednej z nich.

 

  • Stosować jednolity zapis w linkach prowadzących do naszej strony internetowej

czyli: <a href=”http://mansfeld.pl”>link</a> lub <a href=”http://www.mansfeld.pl”>link</a> Tak samo postępujemy z polem „adres url” w różnego rodzaju formularzach.

 

To, czy stosować wersję z przedrostkiem www czy bez jest bez znaczenia. Według mnie wersja bez www jest bardziej cool bo jest krótsza. No ale o gustach się nie dyskutuje.

Adres z www i bez www
4.4 (88%) głosów: 5