2 marca 2019
Aktualizacja: 29 grudnia 2019

Aktualizacja treści na blogu a SEO

Kategoria: SEO
Tagi: dla klientów
Autor: Paweł Mansfeld

Jeżeli na blogu firmowym poruszamy ponadczasowe tematy, (a do takich tematów należą wszelkiego rodzaju poradniki i inne wartościowe wpisy) aktualizacja starszych artykułów może być nie raz bardziej korzystna pod wieloma względami od pisania nowego, podobnego artykułu.

Aktualizacja powiedzmy kilkuletnich treści pozwala łatwym sposobem podbić je w rankingu mówiąc wyszukiwarce coś w stylu:

„Zobacz, zaktualizowałem wpis, zawiera nadal aktualne informacje i zależy mi aby nadal go czytano”.

A wyszukiwarka na to:

„No w końcu, już chciałam na to miejsce wstawić konkurencyjny wpis, ponieważ istniało prawdopodobieństwo, że Twój jest już nieaktualny…”.

Możliwość łatwej aktualizacji tekstów i tchnienia w nich drugiego życia uważam za największą przewagę treści tekstowych i standardowego bloga ponad treści wideo lub jakieś posty związane z grafiką lub konkretną platformą społecznościową. Aktualizacja to jedna z najbardziej wyrafinowanych metod na optymalizację treści na stronie internetowej.

Zalety aktualizacji starszych wpisów (artykułów) blogowych:

 • dostarczenie czytelnikom dopracowanych i dużo lepszych artykułów,
 • zachowanie ich dobrej pozycji w wyszukiwarce,
 • bardziej efektywne pozyskiwanie ruchu,
 • większy autorytet bloga,
 • poprawa w sferze user experience,
 • dostosowanie do trendów, zmian i postępu technologicznego

Wady aktualizacji starszych wpisów:

Jak wszystko co pożyteczne dla naszej strony i korzystne długofalowo: wymaga poświęcenia czasu.

Krok 1: Aktualizacja tekstów

Jedną ze sfer aktualizacji może być aktualizacja samych tekstów. To ona jest najwartościowsza, ponieważ jest okazją do dodania nowych lub bardziej precyzyjnych danych. Z biegiem czasu stajemy się coraz mądrzejsi i teksty pisane kilka lat temu mogą wymagać merytorycznych przekształceń. Aktualizacja może obejmować:

 1. Usunięcie niepotrzebnych fragmentów – a przede wszystkim: niedziałających linków, mało wartościowych zdań, zbędnych uwagi itp. Czytaj więcej o brzytwie Ockhama.
 2. Modyfikację słów, zdań lub całych akapitów – może obejmować aktualizację faktografii, dopełnienie objaśnień a także poprawę błędów logicznych, stylistycznych a także ortograficznych, które po pewnym czasie są dla nas łatwiejsze do zauważenia.
 3. Dodanie poszczególnych zdań oraz całych akapitów – rzadko się zdarza że wpis blogowy wyczerpuje temat, dlatego warto dodać przykłady, wyjątki lub chociaż źródła dla uwiarygodnienia lub poszerzenia zakresu merytorycznego.

Krok 2: Aktualizacja ilustracji oraz wideo

Grafiki i ilustracje są równie istotne jak tekst. Ba, w świecie zdominowanym przez Instagrama i YouTube, nie wiem czy nie stają się ważniejsze od tekstu, dlatego tak samo: warto usunąć niepotrzebne ilustracje, zmodyfikować istniejące a także dodać ilustracje, wykresy tam gdzie będzie to wartościowe dla użytkownika.

Można dodać materiał wideo, w którym o wiele prościej wytłumaczyć pewne kwestie, tym bardziej jeżeli opisujemy procesy lub procedury.

Krok 3: Optymalizacje SEO/UX/wydajności

Wpis blogowy jest stroną internetową. Osoba, która tworzy artykuły na taką skalę, ze zaczyna aktualizować starsze wpisy powinna się zatroszczyć między innymi o:

 • dobre formatowanie, czyli podział tekstu na sekcje, dodanie nagłówków aby łatwiej się go czytało,
 • dopasowanie grafik do nowych technologii np. zmiana grafik poziomych na pionowe (do przeglądania na telefonie), a także dostosowanie formatów graficznych do nowych standardów, np. konwersja starych formatów PNG i JPEG na nowe, WebP. Czytaj więcej o tym formacie w optymalizacji zdjęć.
 • linkowanie wewnętrzne – warto linkować wewnętrznie artykuły jeżeli jest ku temu dobra okazja. Np. powyżej podlinkowałem artykuł o optymalizacji zdjęć, a wkrótce mogę dodać link do artykułu, w którym poruszę temat linków wewnętrznych.
 • dodanie źródeł – czyli linkowanie zewnętrzne

Krok 4: Ponowne promowanie

Aktualizacja artykułu to kolejna okazja aby podzielić się w nim w social media, lub skonwertować w treści w innej formie, np. podcast, infografika lub wideo a tym samym pozyskać nowych czytelników itd.

Czego NIE robić przy aktualizacji

Przede wszystkim, nie należy zmieniać adresów URL – zmiana adresu URL artykułu „zepsuje” wszystkie aktualnie prowadzącego do niego linki. Wyszukiwarka odnotuje liczne błędy indeksowania, które trzeba będzie naprawić a strona z nowym adresem będzie musiała zarobić na reputację od nowa. Zmiana URL „psuje Internet” i jest sprzeczna z ideą działania Internetu tym bardziej jeżeli kieruje nami chęć optymalizacji SEO.

Nie należy zmieniać i usuwać tagów lub kategorii, dokładnie z tego samego powodu co wyżej.

Nie należy znaczenie zmieniać tytułu. Może to spowodować znaczne spadki a także pogorszyć CTR, ponieważ artykuł będzie pozycjonowany na poprzedni tytuł a nowym tytułem nie ugramy za wiele w kontekście pozycjonowania.

Nie należy wprowadzać kolosalnych zmian. Jeżeli chcemy zmienić w „jednej sesji poprawkowej” więcej niż 50% treści należy rozważyć stworzenie nowego artykułu i przekierować stary na nowy. Będzie to dużo bardziej korzystne niż aktualizacja artykułu ze starą datą.

Nie zmieniaj kolejności kroków, punktów (zarówno numerowanych i nie), bo może to spowodować chaos w przypadku kiedy ktoś powołuje się na n-ty punkt lub sami używamy takich sformułowań w treści. Z tego samego powodu nie powinno się w tytule pisać „5 porad” 10 sprawdzonych sposobów” , bo to utrudnia możliwości rozbudowy artykułów.

Jeżeli interesuje cię tematyka, CTR, tytułów oraz tagów i kategorii czytaj więcej o błędach SEO.

Podsumowanie

Jak widać, aktualizacja artykułów niesie radość i szczęście zarówno naszym czytelnikom, nam samym i (jeżeli będziemy przestrzegać kilku prostych reguł) także wyszukiwarkom internetowym. To świetny sposób na zwiększenie ruchu – jeżeli stale dodajemy nowe wpisy a starsze nie odchodzą w zapomnienie wzrost liczby odwiedzin oraz unikalnych użytkowników jest matematycznie pewny.

Oceń artykuł na temat: Aktualizacja treści na blogu a SEO
Średnia : 4.5 , Maksymalnie : 5 , Głosów : 25


 

Odpowiedz lub skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *
Komentarze

hauerpower

6 marca 2019

no dbanie o wpis, rozbudowa to podstawa, która fajnie się zwraca jeżeli chodzi o wyniki wyszukiwania - zadbany wpis który dobrze się czyta i np. po roku jest aktualizowany, ma dużo komentarzy to samo dobro dla strony i bloga ;)

Paweł Mansfeld

6 marca 2019

Dziękuję za komentarz. Warto warto! Tym bardziej, że wiele tematów może być nadal aktualnych a wystarczy np. zaktualizować grafiki, dodać dane z bierzącego roku jeśli to są statystyki itd...

W celu poprawy UX, warto gdzieś wyszczególnić datę aktualizacji, aby czytelnik nie myślał, że czyta coś co nie zostało zmienione od 5 lat :)

Rafał Musidlak

16 kwietnia 2019

Znalazłem artykuł który dopowiada na moje pytania. Zastanawiałem się czy warto edytować stare wpisy. Teraz wiem. Zastanawia mnie jednak jednak jedna rzecz, która może być wadą aktualizacji starego wpisu na tle napisania nowego. Mianowicie stali czytelnicy bloga raczej zaglądają na główną by zobaczyć czy pojawiło się coś nowego. Jak ich poinformować np o dodaniu materiału wideo do starego wpisu? Człowiek się postara, nagra wideo, wstawi do starego wpisu i... nikt go nie zobaczy. Czy ma Pan jakiś pomysł/radę by temu zaradzić?

Paweł Mansfeld

16 kwietnia 2019

Panie Rafale, ponownie dziękuję za doskonałe pytanie. Mamy kilka sposobów na to jak zwrócić uwagę na aktualizowane wpisy.

Po pierwsze: można sortować posty w zależności od daty aktualizacji a nie tak jak do tej pory w zależności od daty utworzenia wpisu. Zauważyłem, że posługuje się Pan WordPressem. Aby tego w nim dokonać należy edytować kwerendę głównej pętli bloga i dodać dodatkowy argument:

 'orderby' => 'modified',

Jeżeli istnieje 'orderby' => 'publish', należy wtedy podmienić wartość 'publish' na 'modified'.

Po drugie: Można też dodać sekcję na głównej stronie lub na podstronie z wpisami z (powiedzmy czterema) ostatnio edytowanymi artykułami. Wystarczy dodać pętlę o takiej postaci:

<?php
global $post;
$args = array('orderby'=> 'modified', 'posts_per_page'=>4);
$myposts = get_posts( $args );
 foreach ( $myposts as $post ) : setup_postdata( $post ); ?>

    // Kod HTML miniaturki

<?php endforeach; 
 wp_reset_postdata();?>

Powinno się to zlecić WordPress deweloperowi a najlepiej gdyby zmiany takie wprowadzała osoba, która zbudowała stronę lub ma praktyczne doświadczenie w edycji szablonów. Uważam, że pójdzie "podciągnąć" taką usługę pod obsługę techniczną.

Po trzecie: jeżeli zmiany są znaczne, nie ma przeszkód aby posty takie ponownie promować tak jakby były zupełnie nowe czyli publikacja w social media, w newsletterze i gdzie tylko nam się podoba.

Filip Zawadzki

9 listopada 2020

Dziękuje bardzo za artykuł i podzielenie się wiedzą. Bardzo rzeczowa treść!

Mam pytanie odnośnie artykułów pisanych przez copywriterów. Niestety nie zwracałem na to uwagi wcześniej i są to głównie treści niskiej jakości. Teraz chcę naprawić swój błąd i staram się przerabiać wpisy już opublikowane.

Jak doradzili by Państwo w tej sytuacji? Czy lepiej przerobić istniejący artykuł z zachowaniem większości dotychczasowej treści czy usunąć go całkowicie?

Powiem szczerze, że trochę szkoda pieniędzy wydanych na stworzenie artykułów, no ale mądry Polak po szkodzie...

Paweł Mansfeld

9 listopada 2020

Dziękuję za komentarz. Zdecydowanie: aktualizować obecne. Jeżeli nie odnotujemy poprawy pozycji po 6 miesiącach można dokonać tzw. recykling treści czyli zmienić więcej niż 50% treści i opublikować jako nową podstronę (czyli lekko zmienić tytuł i adres URL). W oczach wyszukiwarki będzie ona traktowana jako osobna podstrona - taki trik można też robić w przypadku bardzo starych artykułów, które mają powiedzmy więcej niż 5 lat.

 

Wykryto brak połączenia z Internetem.