Web Design Blog / SEO:

Pozycjonowanie WIX, Squarespace (i innych kreatorów)

Kreatory stron internetowych typu WIX, Squarespace i inne pozwalają stworzyć stronę internetową bez konieczności nauki projektowania, kodowania czy programowania dla potrzeb Internetu.

W tym artykule napiszę nieco o pozycjonowaniu takich stron internetowych. Jak wiadomo pozycjonowanie w wynikach organicznych jest sensem istnienia stron firmowych i blogów. Wyjątek stanowi sytuacja gdzie firma pozyskuje klientów w inny sposób lub w ogóle nie chce pozyskiwać ruchu z tego medium.

Takie sytuacje nie powinny dziwić. Sam miałem takich klientów i wykonałem im strony typu One-Page, a poza optymalizacją wydajności nie podejmowałem żadnych wysiłków zmierzających do tego aby strona była wysoko na konkretne frazy kluczowe. Miałem nawet przypadek gdzie klient bardzo chciał aby strona była niewidoczna w wyszukiwarce ale aby był do niej swobodny dostęp jeżeli dysponuje się adresem WWW.

Czym są kreatory stron internetowych?

Kreatory stron internetowych to narzędzia dostępne online, która za pomocą przyjaznego interfejsu użytkownika umożliwiają stworzenie własnej strony. Projektowanie polega na wykorzystywaniu gotowych szablonów a sam proces sprowadza się do uzupełnienia treści i korzystania z dostępnych opcji na zasadzie przeciągnij i upuść.

Strony budowane przy pomocy kreatorów stron mogą być z powodzeniem wykorzystywane. Jest jedno ale…

Pozycjonowanie stron z kreatorów

Powiem krótko i bez owijania w bawełnę.: Stron stworzonych przy pomocy kreatorów stron nie da się pozycjonować.

Dlaczego?

To bardzo proste, ponieważ ty ani specjalista którego zatrudnisz nie macie dostępu do ustawień serwera ani kodu źródłowego co jest nieodzownym elementem działań SEO.

Jeżeli przeczytasz od czego zależy pozycja w wyszukiwarce, lub o błędach SEO to widać jak na tacy, że brak dostępu do kodu oraz ustawień serwera uniemożliwia wprowadzenie nawet podstawowych działań SEO.

Nie wspominam o przyspieszaniu takich stron oraz o błędach designerskich jakie popełnisz na stronie ponieważ nie zajmujesz się projektowaniem stron i jest wysokie prawdopodobieństwo, że je popełnisz jeżeli faktycznie będziesz ją robić samodzielnie.

Zastosowania i zalety kreatorów stron

W takich przypadkach, gdzie strona nie musi walczyć w wynikach wyszukiwania, kreator strony to świetny wybór. Jeżeli zajmujesz się specyficzną branżą lub prowadzisz niszową działalność strona stworzona przy pomocy kreatora to dobra i racjonalna opcja.

Strony tworzone w kreatorach to dobry wybór także dla:

  • restauracji,
  • małych biznesów lokalnych.

Niektóre zalety kreatorów stron to:

  • bardzo niska cena,
  • strony nie skopiuje konkurencja – kod jest szyfrowany i tak nieczytelny że prostszym rozwiązaniem jest stworzenie strony od nowa.

Wady kreatorów stron

Jak wspomniałem wcześniej stron tego typu nie da się optymalizować. Drugim problemem jest to, że zwyczajnie jesteśmy uzależnieni od zewnętrznej firmy w kwestii tego jakie funkcjonalności będą się znajdować na stronie internetowej.

Otrzymywałem zapytania dotyczące integracji stron a nawet sklepów stworzonych przy użyciu kreatorów stron. Integracja z niestandardowymi bramkami płatności oczywiście nie była możliwa.

To samo tyczy się wszystkich innych systemów stron i sklepów na abonament. Brak dostępu do kodu źródłowego uniemożliwia rozwój projektu i zwyczajnie nie ma prawa działać. Jeżeli uważasz inaczej – droga wolna. Nie chcę nikogo na siłę przekonywać.

Przykłady świetnych stron stworzonych przy pomocy WIX

Podoba mi się, że WIX nie wprowadza w błąd i Karlie w reklamach mówi „stworzysz profesjonalną i ładną stronę WWW”. Nie ma mowy o stronie, która osiąga pierwsze miejsca w wyszukiwarkach – i za to wielki szacunek. Trzeba przyznać, że WIX jakieś postępy w tym kierunku robi i nie należy go na zawsze przekreślać: https://pl.wix.com/about/wix-seo

Można znaleźć wiele perełek stworzonych przy użyciu kreatorów. Do moich ulubionych zaliczyłbym właśnie oficjalną stronę internetową supermodelki i biznesmenki Karlie Kloss: https://www.karliekloss.com/

Portfolio dla fotografa to też świetne zastosowanie stron WIX. tutaj kolejny Przykład: Thai Pham: https://www.thaiphamphotography.com/

Fajne szablony można też znaleźć na konkurencyjnej witrynie Squarespace: https://www.squarespace.com/ Tutaj też jest w 100% uczciwie i na pierwszej stronie ani razu nie pada słowo „SEO”.

Nikt nie szuka modelek ani artystów w Google, na zasadzie fraza Warszawa. W tych branżach rozpoznawalność i popularność buduje się w całkiem inny sposób. Pozycjonowanie ani śrubowanie optymalizacji nie jest tutaj istotne stąd pomysł wykorzystania kreatora, który pozwala na wykonanie szablonowej strony danego typu jest jak najbardziej uzasadniony.

Testowanie stron z kreatorów

Wiele razy piszę o tym jak ważna jest optymalizacja mobilna, przyspieszanie stron i zachęcam do maksymalizacji wyników w różnego rodzaju narzędziach do testowania jakości stron WWW. Sprawdźmy zatem jak wypadają w testach strony stworzone przy użyciu kreatorów stron typu WIX.

Podobne wyniki osiągają także inne strony. Co jest nie tak z optymalizacją SEO stron stworzonych przy użyciu kreatorów?

Dodatkowo kod strony i całe DOM jest ładowane asynchronicznie tak jak w witrynach SPA aby utrudnić skopiowanie i przerobienie strony na standardową stronę WWW. To zabezpieczenie przed skopiowaniem niestety jeszcze bardziej utrudnia pozycjonowanie.

Podsumowując: są powolne i z technicznego punktu widzenia niezgodne ze standardami, a nie od dziś wiadomo, że szybkość i przestrzeganie standardów to kluczowe elementy witryn w kontekście pozycjonowania organicznego. Powolna strona działa negatywnie na doświadczenia użytkownika co tylko komplikuję sprawę jeżeli naszym celem jest konkurowanie z konkurencją i chęć zajęcia miejsca w ścisłej czołówce w wynikach wyszukiwania.

Podsumowanie

Jak widać dla stron z kretorów SEO temast SEO niemal nie istnieje. Jeżeli chcesz pozycjonować stronę wykonaną w WIX, przygotuj się na stworzenie strony od nowa. Pozycjonowanie stron stworzonych przy użyciu kreatorów online (jeżeli mówimy o działaniach on-site) poza personalizacją podstawowych nagłówków i tagów meta jest niemal niemożliwe.

Źródła:

https://moz.com/community/q/is-wix-still-terrible-for-seo

https://moz.com/community/q/wix-is-it-any-good-for-seo

https://moz.com/community/q/moz-site-crawl-can-t-index-wix-sites

Pozycjonowanie WIX, Squarespace (i innych kreatorów)
4.4 (88.89%) głosów: 9Autor:

Służę pomocą w razie wykonania lub odnowienia strony internetowej dla twojej firmy niezależnie od lokalizacji czy skali przedsięwzięcia. Masz pytania? Pisz w komentarzu.

Zadaj pytanie lub skomentuj


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Paweł Mansfeld z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju, ul. Plebiscytowa 10, w celu udzielenia odpowiedzi, w tym przedłożenia oferty jeśli o nią pytam. Moje dane osobowe będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody lub przez okres niezbędny do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń. Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego i prawo do przeniesienia danych.

Komentarze publiczne

Brak komentarzy.
Otrzymuj powiadomienie o nowych artykułach

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Paweł Mansfeld z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju, ul. Plebiscytowa 10, w celu udzielenia odpowiedzi, w tym przedłożenia oferty jeśli o nią pytam. Moje dane osobowe będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody lub przez okres niezbędny do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń. Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego i prawo do przeniesienia danych.

*Bez obaw, nie udostępniam nikomu twojego adresu e-mail