Web Design Blog / Web:

Link kliknij-zadzwoń

Twórcy stron internetowych prześcigają się w smaczkach ułatwiających użytkownikom korzystanie ze ich dzieł. Pokażę wam jak stworzyć link click to call.

Kliknięcie na taki link spowoduje uruchomienie aplikacji Telefon np. w smartfonie i wybranie numeru by móc błyskawicznie nawiązać połączenie. Stworzenie takiego linku jest banalne, o dziwo, bardzo rzadko spotykam tego typu udogodnienia na stronach internetowych.

Oto jak powinien wyglądać link:

<a href="tel:+48 88 35 35 530">+48 88 35 35 530</a>

Format międzynarodowy numeru nie jest wymagany ale zalecany, no i… ładnie wygląda.

Częstą praktyką jest usuwanie znacznika w widoku PC a pokazywanie (czyli dynamiczne dodawanie go) na urządzeniach mobilnych. Jest to podyktowane tym aby nie wprowadzać zamętu na stronach w wersji desktop. Jest to według mnie zbyt drobnostkowe podejście do tematu i wolałbym ten link zostawić oszczędzając 3 linijki kodu. Tylko kwestią czasu jest kiedy linki takie będą obsługiwane także przeglądarki z widokiem desktop. Na dzień dzisiejszy dodatek komunikatora Skype rozpoznaje i obsługuje już tego typu linki.

W ramach dodatku podpowiem, że podobnie sprawa ma się z adresami e-mail. Funkcjonalność takiego linku wspierają zarówno urządzenia typu desktop jak i urządzenia mobilne. Link tworzymy analogicznie tylko zamiast prefiksu tel stosujemy mailto. Oto przykład takiego linku, który uruchamia program pocztowy w komputerze lub telefonie:

<a href="mailto:pawel@mansfeld.pl">pawel@mansfeld.pl</a>

Efekt „na żywo” możecie sprawdzić klikając na moje numery telefonów lub adres e-mail na stronie kontakt. Taki gadżet na pewno przyniesie sporo radości klientom ceniącym sobie czas i funkcjonalność waszej strony internetowej.

Jak już jesteśmy przy danych teleadresowych warto wspomnieć o korzyściach płynących ze stosowania danych uporządkowanych lub jak kto woli danych strukturalnych. Tutaj mamy do wyboru dwa wyjścia. Dane uporządkowane bezpośrednio w tagach html lub stworzenie skryptu z JSON-LD. Ale o tym, który warto stosować i jak to wygląda w praktyce będzie w osobnym artykule, do którego link zamieszczę niebawem.

Jeżeli wpis przypadł ci do gustu sprawdź artykuł: Nowoczesne strony internetowe piszę w nim miedzy innymi o tym o tym jakie inne rozwiązania warto zastosować na twojej nowej stronie internetowej.

Źródła

https://developers.google.com/web/fundamentals/native-hardware/click-to-call/

Link kliknij-zadzwoń
4.78 (95.56%) głosów: 9

Autor: (29 lat)

Pamiętaj, że służę pomocą w razie wykonania lub odnowienia strony lub sklepu internetowego dla twojej firmy niezależnie od twojej lokalizacji czy skali przedsięwziecia.

Tego typu wpisy piszę w wolnych chwilach lub pomiędzy projektami. Tylko pomyśl co mogę dla Ciebie zrobić w ramach płatnej usługi bez pośredniczących nastawionych wyłącznie na własny zysk agencji reklamowych.

Otrzymuj powiadomienie o nowych artykułach

*Bez obaw, nie udostępniam nikomu twojego adresu e-mail