Jeżeli uważasz, ze Twoja strona internetowa i cała branża związana z tworzeniem stron nie ma wpływu na otaczające nas środowisko a sam temat na tym blogu cię zaskoczył to prawdopodobnie nie wiesz jak do końca działają strony internetowe lub nie dostrzegasz oczywistych zależności. W tym artykule w bardzo prosty sposób wytłumaczę jak duży i realny wpływ na ochronę środowiska ma Twoja strona WWW a w szczególności:
- sposób jej wykonania
- wydajność i techniczną jakość,
- wykupiony hosting,
- wykorzystywany CMS,
- inne zastosowane technologie.
Wpływ strony internetowej na środowisko
Jak już niejednokrotnie wspomniałem, strona internetowa to wielowarstwowy mechanizm, który składa się z jej zawartości i systemu dostarczania jej do użytkownika. Aby strona działała i miała kontakt ze światem zewnętrznym musi być zainstalowana na hostingu. Czytaj więcej jak działa strona WWW.
Aby usługa WWW mogła być świadczona, musimy dysponować serwerem czyli komputerem stale podłączonym do prądu i internetu. Użytkownik na drugim końcu tej komunikacji musi dysponować jakimś elektronicznym urządzeniem z przeglądarką internetową.
Serwer i urządzenia klienckie zlokalizowane w krajach w których prąd elektryczny powstaje wskutek spalania paliw kopalnych przyczyniają się do emisji CO2. Strona internetowa może ten efekt zwiększać lub zmniejszać w zależności od jej wydajności. Jak to wygląda w szczegółach?
Wydajność back-endu
Zarówno strony statyczne jak i dynamiczne są przechowywane na serwerze , który odpowiada na zapytania przeglądarek zwracając odpowiednie treści. Strony statyczne i zasoby statyczne (zdjęcia, dokumenty PDF) to pliki, które po prostu są wysyłane do przeglądarki w niezmienionej postaci. Taka operacja trwa krótko i jest stosunkowo tania pod kątem konsumpcji zasobów maszyny.
Całkiem inaczej wygląda to w przypadku stron dynamicznych. Tam strona jest generowana na podstawie logiki i bazy danych. Strona musi być wygenerowana co angażuje procesor. Efektywność serwowania stron, które korzystają z systemu zarządzania treścią (CMS) jest kilkakrotnie gorsza. Niska wydajność back-endu obciąża serwer doprowadzając do zwiększonej konsumpcji energii w centrach danych.
Możemy wyeliminować „zasobożerność” stron wykorzystujących popularnych CMS za pomocą techniki Cache:
- WordPress – wtyczka WP-Super Cache,
- PrestaShop – Page Cache Ultimate,
- Joomla! – System Page Cache,
- Drupal – Internal Page Cache.
Jeżeli dysponujesz innym systemem CMS, sprawdź w jego dokumentacji jakie rozwiązania on oferuje w zakresie mechanizmu pamięci cache po stronie serwera.
Wydajność front-endu
Wydajność front-endu to stopień w jakim procesor urządzenia na którym wyświetlamy daną stronę, musi być zaangażowany w proces renderowania czyli „rysowania” strony internetowej w przeglądarce. Każdorazowe wyświetlenie się strony WWW, która używa stylów CSS i skryptów JS, powoduje że jest ona od nowa rysowana przez nasza przeglądarkę. To dlatego różne przeglądarki wyświetlają strony nieco inaczej a cały proces chwilkę trwa – nie pojawia się ona natychmiast.
Kiedy przeglądasz stronę na starszym komputerze możesz nawet doświadczyć tego, że zacina się ona podczas zwykłego przewijania i komputer ogólnie sprawia wrażenie zajętego. Ekologiczna strona internetowa powinna zatem sprawnie działać także na tych starszych urządzeniach. Im bardziej wydajna strona tym mniej obliczeń musi wykonać twój smartfon czy laptop. Przeglądanie niewydajnych stron jest równie obciążające dla twojego urządzenia jak granie w trójwymiarowe gry.
Urządzenia wykonujące intensywne obliczenia szybciej się nagrzewają, starzeją, i szybszej degradacji ulega wbudowana w nich bateria. W ofertach aukcyjnych na których sprzedawane są używane laptopy, można się natknąć na uwagi, w stylu „komputer nie służył do grania” ciekawe czy ktoś wpadł na pomysł by go reklamować w stylu „odwiedzałem tylko wydajne strony internetowe”.
Strony działające wolno psują baterię telefonów na których są wyświetlane, narażają na wyższy koszt usług hostingowych a tym samym utylizację zasobów serwerowych.
Wydajność stron i sklepów internetowych możemy udoskonalać także z wykorzystaniem innych technik, które opisałem we wpisie przyspieszanie stron internetowych.
Wydajność strony a ekologia
Czy strona internetowa może być ekologiczna? Tak, wydajność strony internetowej to w dużym uogólnieniu stopień jej sprawności działania. Tak samo jak możemy badać sprawność czy to lodówki, pompy ciepła czy silnika prądu zmiennego tak samo możemy badać sprawność strony internetowej.
Im bardziej wydajna strona internetowa:
- tym mniej zasobów serwerowych będzie ona zużywała,
- tym większa będzie żywotność urządzeń na których jest ona wyświetlana,
- proces jej utrzymywania i wyświetlania będzie efektywniejszy energetycznie.
Wspomnieliśmy o sprawnym działaniu stron na starszych urządzeniach aby osiągnąć taki efekt należy używać technik progresywnego ulepszania co opisałem szczegółowo w artykule o progressive enhancement.
Aby wykorzystać potencjał nowoczesnych centrów danych powinniśmy się zainteresować usługą CDN – Content Delivery Network. Dzięki temu proces pobierania zasobów statycznych będzie tańszy a tym samym bardziej ekologiczny.
Wielowymiarowe korzyści posiadania szybkiej i wydajnej strony internetowej to kolejny powód by zatroszczyć się o dobry, czyli zielony wynik w PageSpeed Insights.
Sprawdź czy Twoja strona jest przyjazna dla środowiska
W Internecie pojawiła się ciekawa aplikacja, która bada wpływ strony na środowisko, zanieczyszczenie a także emisję CO2.

Na stronie https://www.websitecarbon.com/ możesz sprawdzić jaki mniej-więcej impakt Twoja strona wywiera na środowisko. Za pomocą specjalnego algorytmu, aplikacja sprawdza istotne parametry strony, które mają wpływ na konsumpcję zasobów uwzględniając przy tym miejsce zainstalowania strony. Algorytm bierze pod uwagę 5 parametrów:
- Potrzebne pasmo do wyświetlenia strony
- Energochłonność danych internetowych
- Źródło energii wykorzystywane przez centrum danych Twojego hostingu
- Intensywność emisji dwutlenku węgla w kraju gdzie znajduje się serwer
- Ruch na stronie
Hosting przyjazny środowisku
Wspomniany we wstępie tego artykułu hosting to usługa, której wykorzystanie polega na umieszczeniu strony internetowej w udostępnionych zasobach serwerowych. Serwery to bardzo mocne komputery instalowane zazwyczaj w tzw. rackach. Popularni dostawcy usług hostingowych mają całe „farmy” serwerów, które oczywiście zużywają mnóstwo prądu, generują ciepło a do ich wytworzenia potrzeba dużo różnego rodzaju surowców.

Intensywnie działające komputery, pamięci, dyski, okablowanie jest po jakimś czasie wymieniane co generuje tony śmieci i niewyobrażalne ilości elektronicznych odpadów. Na szczęście, niektórzy dostawcy hostingu wdrażają do swoich firm rozwiązania przyjazne środowisku a dzięki naszym wyborom możemy wspomagać ich w tej inicjatywie. W obecnych realiach rezygnacja z chmury lub hamowanie rozwoju WWW jest niemożliwe ale dzięki naszym świadomym i mądrym decyzjom, możemy być częścią projektów, które troszczą się o środowisko starając się minimalizować negatywny ślad jaki odciskają na naszej planecie.
Google Cloud
W Google Cloud 100% energii pochodzi ze źródeł odnawialnych. Na stronie Google Cloud Sustainability może sprawdzić jakie przedsięwzięcia firma Google prowadzi w celu obniżania emisji CO2
AWS Amazon Web Services
Na stronie AWS & Sustainability możemy sprawdzić jakie rozwiązania stosuje Amazon, największy dostawca usług hostingowych na świecie. Amazon deklaruje, że 50% energii dostarczanej do systemów AWS pochodzi ze źródeł odnawialnych.
OVH
Kolejną firma, która używa ekologicznych rozwiązań jest OVH. W broszurze Why Choose OVH szczyci się osiągnięciami polegającymi na zwiększeniu efektywności chłodzenia, obniżeniu kosztów energii aż o 50%. Wartością PUE na poziomie od 1 do 1.2, co oznacza, że potrzeba od 100 do 120 watów energii aby zasilić serwery o mocy 100 Watów.
Podsumowanie
Szybkie i profesjonalne strony internetowe nie dość, że pełniej spełniają swoje cele biznesowe i lepiej pozycjonują się w wyszukiwarce są dodatkowo przyjaźniejsze dla środowiska. Poproś twórców Twojej strony internetowej aby zainstalowali ją w uznanych i ekologicznych centrach danych. Wymagaj wysokiego (najlepiej zielonego) wyniku w różnego rodzaju analizatorach wydajności (np. Pagespeed Insights, GTMetrix).
Źródła
https://www.websitecarbon.com/how-does-it-work/
https://kinsta.com/blog/zero-carbon-websites/
Odpowiedz lub skomentuj