Web Design Blog / Grafika:

Fonty na stronie WWW

Przy projektowaniu typografii witryn internetowych, często korzysta się z krojów pisma dostępnych w systemie, usprawiedliwiając to między innymi oszczędnością transferu danych. Jednak używanie czcionek systemowych ma zasadniczą wadę – na różnych systemach mamy dostępne zwykle inne zestawy czcionek i rządzą nimi odmienne zasady nazewnictwa.

Aby strona wyglądała zawsze identycznie, powinno się stosować czcionki, które są ładowane za pomocą plików z zewnątrz lub są dostarczane razem ze stroną.

Umieszczanie własnych fontów w sposób jaki zaprezentuję rozwiązuje automatycznie problem stosowania czcionek niestandardowych czyli tych nowych lub mało znanych.

Własne czcionki na stronie internetowej

Aby rozwiązać wszelkie problemy z czcionkami polecam takie linkowanie:

<link href="//fonts.googleapis.com/css?family=Open+Sans:400,300"rel="stylesheet" type="text/css">

Powyższy przykład prezentuje użycie serwisu Google Fonts, który umożliwia dodawanie fontów udostępnianych na zasadach Open Source. Raz załadowana czcionka pochodząca z lokalizacji zewnętrznej może być użyta przez przeglądarkę wielokrotnie – to dlatego powinno się unikać wykonywania kopii plików z fontami na własnych serwerach – zapobiegamy w ten sposób ponownemu pobieraniu fontu, gdy identyczny plik już istnieje w pamięci przeglądarki.

Polskie znaki

Jednym z najbardziej rażących  błędów rodzimych webdesignerów jest nieprawidłowe określanie subsetu czcionki co powoduje nieprawidłowe wyświetlanie się polskich znaków z ogonkami. Najczęściej jest to z powodowane tym, że gotowy szablon został kupiony na zagranicznej stronie za kilka dolarów a potem praca nad stroną ogranicza się do edycji tekstu i podmianie zdjęć.

Aby zapewnić prawidłowe wyświetlanie się polskich znaków w przytoczonym wyżej przykładzie należy dodać &subset=latin-ext:

<link href="//fonts.googleapis.com/css?family=Open+Sans:400,300&amp;subset=latin-ext" rel="stylesheet" type="text/css">

Podsumowanie

Używajmy Google Fonts do definiowania wszelkich czcionek oprócz takich jak np. Arial, Helvetica, Verdana. Z ilością krojów pisma na stronach internetowych nie przesadzajmy – nie dość, że cała strona będzie ładowała się dłużej, (bo trochę tych kilobajtów jest) – to w dodatku używanie więcej niż powiedzmy trzech różnych fontów, jest w większości przypadków bardzo nieprofesjonalną praktyką. Zapraszam do selekcji najlepszych fontów na stronę internetową gdzie prezentuję osiem najciekawszych czcionek do stosowania zarówno jako treść główna oraz nagłówki.

Fonty na stronie WWW
4.67 (93.33%) głosów: 9

Autor: (29 lat)

Pamiętaj, że służę pomocą w razie wykonania lub odnowienia strony lub sklepu internetowego dla twojej firmy niezależnie od twojej lokalizacji czy skali przedsięwziecia.

Tego typu wpisy piszę w wolnych chwilach lub pomiędzy projektami. Tylko pomyśl co mogę dla Ciebie zrobić w ramach płatnej usługi bez pośredniczących nastawionych wyłącznie na własny zysk agencji reklamowych.

Otrzymuj powiadomienie o nowych artykułach

*Bez obaw, nie udostępniam nikomu twojego adresu e-mail