Fonty na stronie WWW

Przy projektowaniu typografii witryn internetowych, często korzysta się z krojów pisma dostępnych w systemie, usprawiedliwiając to między innymi oszczędnością transferu danych. Jednak używanie czcionek systemowych ma zasadniczą wadę – na różnych systemach mamy dostępne zwykle inne zestawy czcionek i rządzą nimi odmienne zasady nazewnictwa.

Aby strona wyglądała zawsze identycznie, powinno się stosować czcionki, które są ładowane za pomocą plików z zewnątrz lub są dostarczane razem ze stroną.

Umieszczanie własnych fontów w sposób jaki zaprezentuję rozwiązuje automatycznie problem stosowania czcionek niestandardowych czyli tych nowych lub mało znanych.

Własne czcionki na stronie internetowej

Aby rozwiązać wszelkie problemy z czcionkami polecam takie linkowanie:

<link href="//fonts.googleapis.com/css?family=Open+Sans:400,300"rel="stylesheet" type="text/css">

Powyższy przykład prezentuje użycie serwisu Google Fonts, który umożliwia dodawanie fontów udostępnianych na zasadach Open Source. Raz załadowana czcionka pochodząca z lokalizacji zewnętrznej może być użyta przez przeglądarkę wielokrotnie – to dlatego powinno się unikać wykonywania kopii plików z fontami na własnych serwerach – zapobiegamy w ten sposób ponownemu pobieraniu fontu, gdy identyczny plik już istnieje w pamięci przeglądarki.

Polskie znaki

Jednym z najbardziej rażących  błędów rodzimych webdesignerów jest nieprawidłowe określanie subsetu czcionki co powoduje nieprawidłowe wyświetlanie się polskich znaków z ogonkami. Najczęściej jest to z powodowane tym, że gotowy szablon został kupiony na zagranicznej stronie za kilka dolarów a potem praca nad stroną ogranicza się do edycji tekstu i podmianie zdjęć.

Aby zapewnić prawidłowe wyświetlanie się polskich znaków w przytoczonym wyżej przykładzie należy dodać &subset=latin-ext:

<link href="//fonts.googleapis.com/css?family=Open+Sans:400,300&amp;subset=latin-ext" rel="stylesheet" type="text/css">

Podsumowanie

Używajmy Google Fonts do definiowania wszelkich czcionek oprócz takich jak np. Arial, Helvetica, Verdana. Z ilością krojów pisma na stronach internetowych nie przesadzajmy – nie dość, że cała strona będzie ładowała się dłużej, (bo trochę tych kilobajtów jest) – to w dodatku używanie więcej niż powiedzmy trzech różnych fontów, jest w większości przypadków bardzo nieprofesjonalną praktyką.

Fonty na stronie WWW
5 (100%) głosów: 1