Web Design Blog / Web:

Gotowe szablony stron WWW – zalety, wady i mity

Niemal każda przeciętna strona internetowa zawiera powtarzalny zestaw elementów. Składa się ona z menu głównego, nagłówka, treści zasadniczej i stopki. Co więcej na podstronie „O nas” albo „O firmie” też możemy zauważyć pewnego rodzaju ramę, która jest zastosowana na większości z tych stron. To samo w ofercie – będzie tam pewnie jakaś lista usług lub działów oferty. Kontakt z formularzem – a jakże – z kontaktowym. Nie wspominając o blogu, który składa się z listy artykułów i aż chce się powiedzieć – szablonu artykułu. Większość wpisów na blogach wygląda podobnie. Duży tytuł, blok z treścią, z boku albo pod spodem jakieś linki do kategorii, wyszukiwarka, lista pokrewnych artykułów i komentarze.

Szablony, motywy, templatki…

To naturalne, że w pewnym momencie ktoś wpadł na pomysł stworzenia szablonów do wielokrotnego użytku. Gotowe szablony to nic innego jak gotowe strony internetowe z przykładową treścią, którą wystarczy podmienić na swoją. Budowanie stron internetowej na bazie szablonów polega na podmienieniu tej oryginalnej i nic nie znaczącej treści na własną oraz ewentualnie usunięciu podstron, których nie będziemy używać.

Page buildery, visual editory i inne… wizardy

Jak zwykle w pewnym momencie zaczęto przesadzać i postanowiono iść jeszcze kilka kroków dalej. Zaczęto wyposażać te szablony w narzędzia, które będą pozwalały nie tylko podmienić treść ale także dostosować wygląd menu, kolorystykę i układ do własnych potrzeb.

Pociągnęło to za sobą pewne konsekwencje. Z jednej strony umożliwiono przeciętnym użytkownikom komputera tworzyć strony internetowe a z drugiej strony…

I tu się zaczyna właściwa treść artykułu…

Takie szablony posiadają nie tylko style CSS i skrypty przykładowej strony. To swego rodzaju biblioteka wachlarzu możliwości jaką użytkownik może wykorzystać w swojej witrynie. Problem w tym, że tam nie siedzi żadna sztuczna inteligencja, która wycina te niepotrzebne elementy witryny. Wszystkie pliki CSS i JS odpowiedzialne za wszystkie funkcje jaką może zagwarantować dany szablon lub motyw jest ładowana do przeglądarki użytkownika przy każdej wizycie na każdej podstronie.

Zalety gotowych szablonów stron

Możliwość tworzenia stron przez przeciętnych użytkowników komputera – w sieci można znaleźć kursy posługiwania się szablonami. Stworzenie strony przy użyciu gotowych szablonów odrobinkę trudniejsze niż stworzenie strony w kreatorach stron typu WIX lub Squarespace. Przeciętna osoba bez umiejętności tworzenia stron jest w stanie sobie poradzić ze stworzeniem i edytowaniem takich stron.

Profesjonalny design – jeżeli plan strony nie odbiega zbytnio od szablonu jest szansa, że gotowa strona będzie miała estetyczny i użyteczny wygląd. Są to projekty tworzone przez profesjonalistów, których promocję można nie raz można spotkać w licznych konkursach webdesignerskich.

Niska cena – gotowe szablony w marketach themeforest lub TemplateMonster to koszt około 50 dolarów. To powoduje, że wszyscy mogą sobie pozwolić na stworzenie strony przy użyciu gotowego szablonu.

Podstawowa optymalizacja SEO – ponieważ szablony są tworzone przez profesjonalistów, mają one zazwyczaj dobrze ułożony kod HTML. Podstawowe zasady syntaktyki i semantyki tego języka są zazwyczaj zachowane. Listy, nagłówki są dobrze przemyślane i większość jest zgodna nie tylko z walidatorem W3C ale także z podstawowymi założeniami WAI-ARIA.

Punkt wyjściowy do nauki tworzenia stron www – gotowe szablony to bardzo dobry materiał, który może służyć w edukacji tworzenia stron internetowych. Spora część mojej wiedzy o tworzeniu stron internetowych pochodzi właśnie z edycji gotowych szablonów. Kiedy w 2011 roku tworzyłem strony na bazie gotowych szablonów nie musiałem uczyć się z książek ani brać udziału w kursach. Tworzyłem strony dla innych i zdobywałem umiejętności w ekspresowym tempie.

Oszczędność czasu dla działu IT – gotowe szablony to przede wszystkim dobra opcja dla średnich firm, które posiadają dział IT ale nie potrzebują high-endowej witryny WWW. Jeżeli potrzeby też są szablonowe, gotowe szablony pozwalają zaoszczędzić na kosztach tworzenia strony i nie angażując specjalistów.

Są stworzone według obowiązujących standardów – większość szablonów posiada wsparcie dla nowych technologii. O tym jak działają i jak są napisane całe witryny zgodne z podejściem responsive web design dowiedziałem się tak naprawdę z pierwszych szablonów, które w 2011 roku oferował serwis TemplateMonster.

Wady gotowych szablonów stron

Brak optymalizacji wydajnościowej – ponieważ szablon nie był pisany pod specyficzne potrzeby, cała szablonowa strona posiada nadmiar funkcji i predefiniowanych (czyli stworzonych na zapas) elementów, typu fonty ikonowe, style CSS oraz skrypty galerii i slajderów, które są ładowne ze stroną nawet wtedy kiedy ich nie używamy. To powoduje bardzo niekorzystny efekt niskiej wydajności i braku optymalizacji szybkościowej, która jest przeszkodą i wąskim gardłem w poprawnej optymalzacja strony internetowej i dostosowania ich do nowych wymagań użytkowników mobilnych.

Nie spełniają specyficznych potrzeb – tak jak każdy szablon, nie jest on w stanie spełnić specyficznych potrzeb. Jeżeli chcemy stworzyć bardziej złożony formularz, lub funkcję której nie ma w szablonie, będziemy musieli i tak zatrudnić specjalistę od stron internetowych. Co więcej dodawanie takich funkcji jest trudniejsze i droższe od tworzenia ich od nowa w stronie budowanej od podstaw.

Trudna edycja stylu i działania – szablony są stworzone według zasad ich twórców. To powoduje, że edycja i dodawanie dodatkowych funkcji o których wspomniałem wyżej jest trudniejsze do zrealizowania. Im bardziej odmienny efekt chcemy uzyskać od wyjściowego projektu szablonu, tym trudniej będzie go uzyskać i tym więcej problemów będzie się pojawiać w trakcie.

Niska jakość końcowej strony WWW – jeżeli celujemy w potrzeby naprawdę małych i szablonowych firm a strona nie musi walczyć w wynikach wyszukiwania z silną konkurencją, to gotowe szablony są dobrym rozwiązaniem. Wady funkcjonalne i projektowe witryn internetowych stworzonych na bazie gotowych szablonów będą hamulcem rozwojowym i wąskim gardłem wszelkich działań mających jakikolwiek związek ze stroną internetową. A szczególnie płatnej reklamy i pozycjonowania organicznego. Drugi problem dotyczy ich wyglądu. Nadmierna modyfikacja gotowego szablonu powoduje, że osoba edytująca go popełnia wiele błędów graficznych z punktu widzenia strony WWW i ostatecznie strona dostarcza niskiej jakości doświadczeń użytkownikom.

Potencjalne luki w zabezpieczeniach – jak już wspomniałem takie szablony poza stylami CSS są wyposażone w podstawowe skrypty, które realizują np. możliwość tworzenia formularzy czy galerii zdjęć. Wiele z nich jest stworzonych na bazie bibliotek np. jQuery, które z czasem muszą być uaktualnianie ze względów bezpieczeństwa. Ich uaktualnienie po jakimś czasie może doprowadzać do konfliktów z powodu braku kompatybilności z kodem szablonu a to w efekcie powoduje „rozjeżdżanie się” i nieprawidłowe funkcjonowanie szablonów.

Brak stosowania najnowszych technologii – gotowe szablony o ile są zgodne z obowiązującymi standardami są zawsze o kilka kroków do tyłu z najnowszymi rozwiązaniami. Nowe skórki w popularnych marketach to tak naprawdę któraś z generacji poprzedniego szablonu stąd wprowadzanie rewolucyjnych rozwiązań takich jak AMP czy SPA w gotowych szablonach jest trudne lub niemożliwe.

Utrudniona aktualizacja CMSa – stosowanie gotowych szablonów najczęściej prowadzi do sytuacji, w której utrudniona zostaje aktualizacja systemu do zarządzania treścią. Niektóre funkcję przestają być zgodne z najnowszą wersją. Popularne systemy CMS typu WordPress czy PrestaShop przestają być uaktualniane z powodu zbyt hermetycznej i sztywnej budowy aktualnie wykorzystywanego szablonu.

Szablonowy wygląd – choć istnieje wiele różnych szablonów, nietrudno natrafić na strony różnych firm wyglądające prawie identycznie i posiadające te same zdjęcia stockowe. Stosowanie szablonów mało ma wspólnego z kreowaniem pozytywnego i unikalnego charakteru marki w Internecie.

Mity związane z gotowymi szablonami

Gotowe szablony są bezużyteczne – nie byłbym aż tak radykalny. Jest wiele firm, których nie stać na profesjonalną stronę internetową i gotowy szablon jest wówczas bardzo dobrym wyborem. Nie ma nic gorszego jak strona internetowa tworzona od podstaw przez niedoświadczonych webmasterów.

Gotowe szablony nie są zoptymalizowane pod SEO – nieprawda, wiele z nowoczesnych szablonów przestrzega podstawowych zasad SEO i dobrych praktyk. Oczywiście, nie przygotowują strony na konkurencję w wynikach organicznych na trudne frazy w warunkach silnej konkurencji.

Gotowe szablony można w pełni dostosować do własnych potrzeb – nieprawda. O ile można dostosowywać wygląd w granicach jakich przewidzieli to ich autorzy, dostosowanie szablonu do własnych potrzeb jest znacznie utrudnione.

Podsumowanie

Gotowe szablony to bardzo przydatne szkielety, które można wykorzystać przede wszystkim w low-endowych stronach o niskim budżecie. Łączymy wówczas szablonowe rozwiązanie z szablonowymi potrzebami.

Jeżeli jednak chcemy stworzyć stronę internetową wysokiej jakości, stosowanie gotowego szablonu będzie utrudniało rozwój i uniemożliwi odpowiednie dostosowanie strony do najnowszych standardów. Jeżeli nie mamy budżetu na stworzenie unikalnej strony, rozwiązaniem może być wykorzystanie gotowych szablonów HTML5 przez specjalistę. Takie szablony można znaleźć na stronie Bootstrapa. Ich zaletą jest możliwość dużo łatwiejszego przebudowania i dostosowania pod specyficzne potrzeby klienta i integracji z każdym dowolnym CMSem.

Gotowe szablony dla konkretnych CMSów to krok dalej niż kreatory stron online ale rozwiązanie niemogące konkurować z prawdziwymi stronami WWW zbudowanymi od podstaw – przez profesjonalistów dla profesjonalistów.

Źródła

https://pl.wikipedia.org/wiki/Low-end

Gotowe szablony stron WWW – zalety, wady i mity
4.7 (93.33%) głosów: 3Autor:

Służę pomocą w razie wykonania lub odnowienia strony internetowej dla twojej firmy niezależnie od lokalizacji czy skali przedsięwzięcia. Masz pytania? Pisz w komentarzu.

Zadaj pytanie lub skomentuj


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Paweł Mansfeld z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju, ul. Plebiscytowa 10, w celu udzielenia odpowiedzi, w tym przedłożenia oferty jeśli o nią pytam. Moje dane osobowe będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody lub przez okres niezbędny do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń. Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego i prawo do przeniesienia danych.

Komentarze publiczne

Brak komentarzy.
Otrzymuj powiadomienie o nowych artykułach

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Paweł Mansfeld z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju, ul. Plebiscytowa 10, w celu udzielenia odpowiedzi, w tym przedłożenia oferty jeśli o nią pytam. Moje dane osobowe będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody lub przez okres niezbędny do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń. Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego i prawo do przeniesienia danych.

*Bez obaw, nie udostępniam nikomu twojego adresu e-mail