Web Design Blog / Web:

HTML5 – podstawy i technologie

HTML5 jest językiem służącym do pisania stron internetowych. Chcąc być w zgodzie z tytułem tego artykułu powiem tylko tyle, że jest to najnowsza odmiana tego języka i wszelkie poprzednie wersje będą sukcesywnie wypierane.

Nic dziwnego, że producenci oprogramowania i sprzętu internetowego już teraz nastawili się na natywne wspieranie tej technologii. HTML5 oprócz wielu nowinek, chociażby w postaci semantycznych znaczników, rozwiązuje wiele problemów, które do tej pory spędzały sen z powiek web develeperom.

Co nam daje HTML5?

Technologia ta rozwiązuje bardzo istotny problem języków HTML, który polega na tym, że w różnych przeglądarkach błędy hipertekstu są obsługiwane w różny sposób. Np. jakiś błąd składni powoduje inne zachowania w różnych przeglądarkach, czyli inny wygląd strony mamy w przeglądarce Mozilla Firefox a jeszcze inny w Internet Explorer. HTML w wersji piątej jest także kompatybilny wstecz, co znaczy, że nie trzeba zmieniać istniejących dokumentów aby te były zgodne z jego nową odsłoną.

Co zmienia HTML5?

W kodzie coraz rzadziej będzie się pojawiał znacznik <div> (ale znając życie nadal będzie stosowany bez umiaru) na rzecz nowych, semantycznych znaczników takich jak: <header>, <footer>, <article>, <nav> itd… Dzięki temu wygodniej pisze się kod, gdyż łatwiej zapanować nad sensownie brzmiącymi elementami tym bardziej, że każde z nich należy w odpowiedni sposób otworzyć i zamknąć.

Formularze

Nowością dającą wiele satysfakcji z używania nowego języka są nowe typy pól <input>. Mowa tutaj o takich typach jak: email, url, tel, date, number, range. Używanie tych atrybutów daje nam natywną walidację formularzy co znacznie ułatwia tworzenie aplikacji i wszelkiego rodzaju ankiet.

Oprócz typów mamy jeszcze same atrybuty takie jak: required, autocomplete, min, max, które pełnią w praktyce bardzo podobną funkcję czyniąc tworzenie funkcjonalnych formularzy łatwym do zrealizowania zadaniem.

Grafika i multimedia

Bezpośrednie umieszczanie plików audio czy wideo na stronach internetowych przestało wiązać się z jakimikolwiek problemami. HTML5 natywnie wspiera takie funkcje oraz daje możliwość wykorzystywania łatwego w użyciu API. Nie obsługuje on co prawda egzotycznych formatów takich jak mkv, divx i wmv jednak możliwości płynące ze wsparcia dla formatów mp4 i mp3 powinny zadowolić niemal każdego.

Warto wspomnieć tutaj o elemencie canvas, umożliwia on bowiem rysowanie wykresów i tworzenie wektorowej grafiki, w tym animacji. Rysowanie umożliwiają języki skryptowe, głównie JavaScript.

Kolejna wersja, czy coś więcej?

No właśnie, nigdy nie mówiło się o „technologii” HTML 4.01 albo XHTML. HTML5 zyskał miano „technologii”, ponieważ to nie jest kolejna wersja z dodatkowymi tagami i zmienioną semantyką. To zupełnie inne podejście do tworzenia stron i aplikacji polegające na tym, że aby wykorzystać opisywany tu HTML5 należy równolegle posługiwać się CSS3, programowaniem JavaScript i szeregiem dodatkowych interfejsów. Do najważniejszych nowości tego typu należy zaliczyć:

  • Drag and Drop, czyli interakcja polegająca na lubianym „przeciągnij i upuść”;
  • geolokalizację pozwalającą ustalić fizyczne położenie urządzenia;
  • File API, czyli przyjazna technika pozwalająca na przesyłanie plików bezpośrednio na stronę;
  • HTML5 Application Cache, zapewniający przeglądanie w trybie offline i przyspiesza prace z aplikacją;
  • Web Sockets zapewniający komunikację w czasie rzeczywistym na trasie klient – serwer;
  • Web Storage, który pozwala na przechowywanie danych po stronie klienta;
  • Web Workers, dzięki któremu zapewnimy wielowątkowość aplikacji stworzonych w HTML5;
  • WebGL, czyli grafika w trzech wymiarach.

Niektóre z tych specyfikacji są już wspierane, a inne raczkują, np. szerokie wsparcie File API w popularnych przeglądarkach pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Tak czy inaczej, HTML5 to już rekomendacja i prędzej czy później wsparcie wymienionych specyfikacji będzie sukcesywnie zapewniane.

Nowe możliwości oferuje także drzewo DOM. Do poszczególnych elementów dokumentu można się odwoływać, zmieniać wartości atrybutów, dodawać i usuwać klasy z łatwością porównywalną do sposobów korzystania z biblioteki jQuery.

Podsumowanie

HTML5 to tak naprawdę kilka technologii. Zmienia on sposoby projektowana zarówno w sferze architektury informacji jak i prezentacji dokumentów HTML. Autorzy specyfikacji, czyli W3C i WHATWG postawili na modułowość – nie sposób wykorzystać zalety HTML5 bez stosowania CSS3 czy skryptów JavaScript. Przykład, który jest zgodny z większością założeń najnowszej rekomendacji HTMLa można obejrzeć na stronie demonstracyjnej.

HTML5 – podstawy i technologie
4.7 (93.33%) głosów: 12Autor:

Służę pomocą w razie wykonania lub odnowienia strony internetowej dla twojej firmy niezależnie od lokalizacji czy skali przedsięwzięcia. Masz pytania? Pisz w komentarzu.

Zadaj pytanie lub skomentuj


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Paweł Mansfeld z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju, ul. Plebiscytowa 10, w celu udzielenia odpowiedzi, w tym przedłożenia oferty jeśli o nią pytam. Moje dane osobowe będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody lub przez okres niezbędny do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń. Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego i prawo do przeniesienia danych.

Komentarze publiczne

Brak komentarzy.
Otrzymuj powiadomienie o nowych artykułach

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Paweł Mansfeld z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju, ul. Plebiscytowa 10, w celu udzielenia odpowiedzi, w tym przedłożenia oferty jeśli o nią pytam. Moje dane osobowe będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody lub przez okres niezbędny do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń. Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego i prawo do przeniesienia danych.

*Bez obaw, nie udostępniam nikomu twojego adresu e-mail