Web Design Blog / Hosting:

Instalacja WordPress na serwerze

Instalacja systemu WordPress na serwerze to jednocześnie instrukcja jak stworzyć własny serwis internetowy w parę chwil. Skoro to czytacie to wiecie co to jest WordPress i serwer dlatego przejdźmy od razu do części praktycznej.

Nie ma sensu pisać o wymaganiach WordPressa, ponieważ każdy poważny dostawca hostingu spełnia je od kilku lat. Konieczne jest posiadanie bazy MySQL, która może nie być zawarta w najtańszych lub darmowych opcjach. Jeżeli nie macie hostingu a wystarczy wam tylko blog – odsyłam na wordpress.com.

Pobieranie pakietu instalacyjnego

Jeżeli chcemy używać systemu WordPress warto wyposażyć się na początku w paczkę instalacyjną. Udajmy się w tym celu na stronę: pl.wordpress.org po zjechaniu w dół kliknijmy na niebieski przycisk Pobierz WordPressa.

pobierz-wordpress

Klikamy zapisując w wygodnym miejscu. Teraz całą tę paczkę trzeba rozpakować do jednego folderu i wysłać na serwer. Zakładam, że korzystaliście z FTP i ten krok jest wam znany, jeżeli nie, odsyłam do wcześniejszego tutorialu: Edycja stron statycznych. Uwaga: doświadczeni użytkownicy mogą zaoszczędzić trochę czasu wysyłając nierozpakowaną paczkę .zip na serwer i dopiero tam ją rozpakować za pomocą komendy unzip przez SSH.

Połączenie z bazą MySQL

Lokalizację rozpakowanej paczki otwieramy za pomocą dowolnej przeglądarki internetowej. Wtedy, po wybraniu języka instalacji, system prosi o podanie danych umożliwiających połączenie się z bazą MySQL. Warto skorzystać z podpowiedzi umieszczonych po prawej stronie:

zrzut-wordpress

Po wprowadzeniu na kolejnym formularzu kilku podstawowych informacji o witrynie (takich jak tytuł witryny i adres e-mail właściciela serwisu), proces instalacji przebiega automatycznie. To wszystko!  Usuńmy jeszcze ze względów bezpieczeństwa plik wp-admin/install.php.

Podsumowanie

Prostotę i przyjazność systemu WordPress można dostrzec już podczas pierwszej jego instalacji. Równie prosto przebiega zarządzanie witryną i modyfikacja szablonów, no ale to już tematy na następne artykuły.

Instalacja WordPress na serwerze
4.56 (91.11%) głosów: 9

Autor: (29 lat)

Pamiętaj, że służę pomocą w razie wykonania lub odnowienia strony lub sklepu internetowego dla twojej firmy niezależnie od twojej lokalizacji czy skali przedsięwziecia.

Tego typu wpisy piszę w wolnych chwilach lub pomiędzy projektami. Tylko pomyśl co mogę dla Ciebie zrobić w ramach płatnej usługi bez pośredniczących nastawionych wyłącznie na własny zysk agencji reklamowych.

Otrzymuj powiadomienie o nowych artykułach

*Bez obaw, nie udostępniam nikomu twojego adresu e-mail