Web Design Blog / Web:

Internetowe konkursy dla web designerów

Konkursy tego typu to świetna doza inspiracji a przede wszystkim motywacji do tworzenia stron zarówno estetycznych, użytecznych jak i zawierających ciekawą treść.

Z wielkim dystansem podchodzę do stron, w których postawiono na kreatywną interakcję i wodotryski z muzyką w tle. Jeżeli już miałbym podać miarę według której prace powinny być oceniane to byłby to zyski (nie tylko finansowe) jakie generują one dla zleceniodawców. Z oczywistych przyczyn jest to niewykonalne dlatego w serwisach tego typu skupiamy się na designie, użyteczności i treści.

Strona, która wygrywa konkurs nie gwarantuje sukcesu w Internecie – o czym można się przekonać próbując odwiedzić starsze z nagrodzonych stron – niektóre są już nie aktywne. Z jednej strony są biznesy, którym rewelacyjna strona nie pomoże są też jednak takie, dzięki którym mogą nabrać wiatru w żagle.

Dlaczego warto brać udział w konkursach web designerskich?

Jest to bardzo dobry sposób na promocję jakości pracy projektantów, programistów i agencji zajmujących się tworzeniem stron internetowych z całego świata.

Serwisy internetowe z konkursami zawierają często katalog, w którym możemy filtrować twórców według kraju lub charakteru ich działalności. Nadsyłane prace to działające strony internetowe – zamieszczany jest do nich link, zrzutu ekranu oraz link do profilu autora.

Prace są wybierane zazwyczaj codziennie a czasem dodatkowo raz na tydzień i miesiąc. Opublikowanie strony w publicznym katalogu jest samo w sobie wyróżnieniem, ponieważ katalogi te są ręcznie moderowane. Dodanie stworzonej strony WWW jest możliwe za uiszczeniem odpowiedniej opłaty. Samo wysłanie pracy nie gwarantuje, że zostanie ona opublikowana w serwisie – musi ona prezentować określony poziom, który podlega subiektywnej walidacji przez redaktorów serwisu.

Uczestnictwo w konkursie to ciekawy test sam w sobie oraz próba otrzymania feedbacku od profesjonalistów z branży web designu na temat swoich prac. Przy okazji jest to też dobra promocja dla produktów i usług naszych klientów. Serwisy te mają naprawdę bardzo dobrą oglądalność w skali globalnej.

Większa część tego typu serwisów wydawaje na pamiątkę drukowalne certyfikaty dla twórców stron, które zakwalifikują się do jakiejkolwiek nagrody lub nominacji.

AWWWARDS

Jest to miejsce, w którym specjaliści od projektowania digitalowego z całego świata znajdują inspirację, dzielą się wiedzą i doświadczeniem, łączą się i dzielą konstruktywną i pełną szacunku krytyką.

Panel specjalistów tworzonych przez docenionych projektantów, dyrektorów kreatywnych, blogerów i agencji branżowych, ocenia talent i zainwestowany wysiłek w projekty internetowe, które są codziennie przesyłane do AWWWARDS. Aby wyjść poza ramy serwisu internetowego i mieć namacalny zbiór najlepszych stron, co roku AWWWARDS publikuje 365 najlepszych stron internetowych na całym świecie. Kompletny zbiór każdej strony witryny, strony miesiąca i wyróżnienia z ubiegłego roku, uwiecznione w ponadczasowej książce w twardej oprawie.

Serwis znajduje się w pierwszych 10 tysiącach najpopularniejszych stron internetowych na świecie wg. rankingu Alexa. Poza samym katalogiem nagrodzonych stron prowadzi również ekskluzywny katalog specjalistów w tworzeniu stron z całego świata. Wyszukiwarka z filtrami według kraju i branży pozwala znaleźć najbardziej dopasowaną agencję do naszych wymagań:

W tym serwisie przyznaję się nagrody:

 • Site of the Day (Strona dnia)
 • Site of the Month (Strona miesiąca)
 • Site of the Year (Strona roku)
 • Mobile Excellence (Mobilna doskonałość)
 • Honorable Mention (Wyróżnienie)
 • Developer Award (Nagroda dla programistów)

Link: https://www.awwwards.com/

CSS Winner

CSS Winner to bardzo podobny serwis jednak posiada o wiele mniejszą widownię. Nagradza i prezentuje najlepsze i innowacyjne strony internetowe autorstwa projektantów, programistów i agencji. Serwis posiada katalog projektantów oraz pokaźne archiwum nagrodzonych stron.

Serwis znajduje się w pierwszych 100 tysiącach najpopularniejszych stron internetowych na świecie wg. rankingu Alexa. Koszt zamieszczenia pracy w tym serwisie jest stosunkowo niski.

W tym serwisie przyznaje się nagrody:

 • Stars („gwiazdy” – wyróżnienia nominowanych stron)
 • Site of the Day (Strona Dnia)
 • Site of the Month (Strona Miesiąca)

Link: https://www.csswinner.com/

CSS Design Awards

Strona założona w 2009 r. (uruchomiona w 2010 r.). To międzynarodowa platformą do promocji i wyróżniania niezależnych projektantów, studia projektowe i agencje, która stawia na innowacyjną warstwę UI oraz UX.

W tym serwisie przyznaje się nagrody:

 • Website of the Day (Strona Dnia)
 • Website of the Month (Strona Miesiąca)
 • Website of the Year(Strona Roku)

Link: https://www.cssdesignawards.com/

Cssfox

Cssfox to miejsce w Internecie, w którym można prezentować strony internetowe oraz otrzymywać nagrody podobne do tych z wcześniej wymienionych serwisów.

Katalog zawiera prace utalentowanych osób i teamów o zróżnicowanym pochodzeniu, które tworzą unikalne, świeże, zaskakujące dzieła. Motto serwisu brzmi: Zasługujesz na to!

Wyróżnikiem serwisu jest fakt, że można zamieszczać tzw. Fox Tales czyli historię o procesie powstawania konkretnej strony internetowej (coś a’la case study). Można pokazać koncepcję, ukryte znaczenia kompozycji oraz wytłumaczyć symbolikę użytą w projekcie.

W tym serwisie przyznaje się nagrody:

 • Nominee (nominacja)
 • Favorite Fox
 • Fox Winner

Link: https://cssfox.co/

Podsumowanie

Udział w tego typu konkursach poszerza horyzonty oraz pozwala poznać opinię specjalistów w branży web designu o jakości naszych prac. Biorąc pod uwagę międzynarodowy zasięg można się bardzo wiele nauczyć i zobaczyć jak wyglądają strony z różnych zakątków świata. W konkursach biorą udział wieloosobowe agencje na równi z freelancerami. Bardzo często można się natknąć na prace polskich projektantów – zwykle prezentują naprawdę wysoki poziom.

Jeżeli tworzone prace są unikalne i posiadają odpowiednią jakość, jest to świetne miejsce do promocji własnej marki i firmy. Nagrody są uznawane w branży web designu i świadczą o nieprzeciętnych umiejętnościach w tworzeniu stron WWW.

Internetowe konkursy dla web designerów
4.6 (92%) głosów: 15Autor:

Służę pomocą w razie wykonania lub odnowienia strony internetowej dla twojej firmy niezależnie od lokalizacji czy skali przedsięwzięcia. Masz pytania? Pisz w komentarzu.

Zadaj pytanie lub skomentuj


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Paweł Mansfeld z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju, ul. Plebiscytowa 10, w celu udzielenia odpowiedzi, w tym przedłożenia oferty jeśli o nią pytam. Moje dane osobowe będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody lub przez okres niezbędny do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń. Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego i prawo do przeniesienia danych.

Komentarze publiczne

Afterweb

18 stycznia 2019

Świetna sprawa dla ludzi, którzy siedzą już w tym od dawna jak i dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tworzeniem stron, bo można znaleźć mnóstwo ciekawie napisanych i mega estetycznych stron : ) Sam pewnie będę tam zaglądał w poszukiwaniu fajnych pomysłów :)

Paweł Mansfeld

6 marca 2019

Dziękuję za komentarz. Dokładnie tak - chęć rozwoju i podnoszenie jakości do światowego poziomu to najlepsza strategia na sukces niezależnie od branży. Nie ma nic gorszego od zaniżania standardów we własnej działalności. Osobom, które zaczynają najpierw polecam poznanie branży i potrzeb klientów. Konkursy są dobre jeżeli zaczynamy zauważać, że jedyną motywacją staje się wynagrodzenie i zaczyna gasnąć gdzieś ambicja tworzenia rzeczy ponadprzeciętnych.

Otrzymuj powiadomienie o nowych artykułach

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Paweł Mansfeld z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju, ul. Plebiscytowa 10, w celu udzielenia odpowiedzi, w tym przedłożenia oferty jeśli o nią pytam. Moje dane osobowe będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody lub przez okres niezbędny do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń. Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego i prawo do przeniesienia danych.

*Bez obaw, nie udostępniam nikomu twojego adresu e-mail