16 maja 2019
Aktualizacja: 10 maja 2020

Jak uzyskać 100 punktów w PageSpeed Insights?

Kategoria: Web
Tagi: dla profesjonalistów,
Autor: Paweł Mansfeld

Jak uzyskać 100 punktów w PageSpeed Insights?

Uzyskanie maksymalnego wyniku 100% w PageSpeed Insights jest mokrym snem web deweloperów oraz SEOwców. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że osiągnięcie wyniku 100/100 nie należy do szczególnie trudnych zadań jeżeli tworzymy stronę od podstaw. Wystarczy tak naprawdę przestrzegać bardzo prostych zasad w tworzeniu stron internetowych i unikać wykorzystywania tanich szablonów z zagranicznych marketów.

W tym artykule podpowiem jak zdobyć 100 procent w teście Page Speed Insights zarówno dla urządzeń mobilnych jak i Desktop.

Prawie każdą stronę można przerobić tak, że będzie uzyskiwać powyżej 90 punktów na 100 (desktop i mobile). Problem w tym, że dla jednej strony internetowej będzie to kwestia kilku minut, innej kilku godzin a dla jeszcze innej kilka dni pracy. Jeżeli próbujesz sam poprawić wynik lub szukasz usługi polegającej na poprawieniu wyniku PSI musisz wiedzieć kilka ważnych rzeczy:

 • w przypadku typowych stron na których wynik jest ekstremalnie niski wartości w PageSpeed najbardziej zaniżają dodatki z zewnątrz (widget Instagrama, Facebook) i tego typu integracje, które czasem są istotne lub nie wnoszą aż takiej wartości do naszej strony – ich usunięcie to najprostsza metoda na poprawę bardzo niskiego wyniku,
 • 100/100 punktów jest możliwe do uzyskania na stronach tworzonych od podstaw pod to wymaganie – przestaje się używać szablonów za kilkadziesiąt dolarów i każdy dodatek przed instalacją jest osobno optymalizowany dla wyniku PageSpeed Insights,
 • ostatni punkt ma pozytywny wydźwięk, bo zawsze jest coś co można jeszcze poprawić. Jeszcze nigdy się nie zdarzyło, że po optymalizacji, o której możesz przeczytać w tym artykule, wynik nie drgnął w górę.

Za sukces należy już uważać poprawę o kilka punktów.

Ciekawostką jest też fakt, że sposób ewaluacji stron w tym narzędziu jest co jakiś czas uaktualniany. Niegdyś sprawdzał czas odpowiedzi (oczywiście w postaci TTFB) i tego czy deweloperzy trzymają się starych i sprawdzonych technik optymalizacji stron takich jak:

 • minimalizacja kodu HTML, CSS, JS,
 • stosowania zoptymalizowanych grafik,
 • wykorzystywania pamięci podręcznej.

Obecnie sprawdza także wydajność stron, czyli:

 • czas do pełnej interaktywności,
 • procesor bezczynny po raz pierwszy,

a także User Experience (np. widoczność tekstu podczas ładowania się strony internetowej). Niektóre wymogi zostały troszkę zmienione np. kiedyś ustawienie nagłówków Expires na 30 dni dawało pełny wynik, dziś trzeba je ustawić na okres roku ale do tego jeszcze dojdziemy.

Kryteria oceny i zasada ewaluacji w PageSpeed Insights

Formaty graficzne nowej generacji

Nowa odsłona PageSpeed Insights (od końca 2018 roku) wymaga stosowania formatów graficznych nowej generacji. Mowa oczywiście o otwartym standardzie grafiki internetowej jakim jest WebP, o którym pisałem już jakiś czas temu w artykule o optymalizacji zdjęć na stronach internetowych. Jako, że podmiana wszystkich grafik z PNG i JPG (lub JPEG) na WebP spodoba się użytkownikom Chrome, Opery i Firefoxa to użytkownicy nieco gorszych przeglądarek takich jak Internet Explorer i Safari będą troszkę zawiedzeni – dlaczego? – ponieważ nie zobaczą zdjęć. Przeglądarki te nie wspierają formatu WebP.

Jest metoda aby pogodzić potrzeby obu grup użytkowników – należy użyć podejścia progressive enhancement i zdjęcia zamieszczać zarówno w starym jak i nowym formacie. Chociaż PageSpeed tego nie wymaga warto się pochylić nad nieco mniej zaawansowanymi użytkownikami Internetu i zamieścić alternatywne formaty starszej generacji w następujący sposób:

<picture> 
	<source type="image/webp" srcset="obrazek.webp"> 
	<img src="obrazek.png" alt="opis obrazka"> 
 </picture>

Nowe formaty należy zastosować także dla atrybutów poster w klipach video oraz dla tła i dynamicznie wykorzystywanych atrybutów typu data-src w efektach parallax itp.

Jeżeli interesuje Cię ten wątek, czytaj więcej o WebP i innych formatach graficznych nowej generacji.

Lazy load, czyli leniwe ładowanie obrazków (odłożenie wczytywania niewidcznych obrazów)

Aby zdobyć 100 punktów w nowym PageSpeed Insights należy stosować technikę optymalizacyjną o nazwie lazy-load. Polega to na tym, że grafiki które są położone niżej niż ok. 1600 pikseli mają być ładowane z opóźnieniem, np po jakimś czasie od pełnego wczytania się strony lub po przewinięciu widoku w dół. O tym jak działa w praktyce lazy load, jak go zaprogramować (także według najnowszej metody z wykorzystaniem atrybutu loading) napisałem w artykule: Lazy load czyli opóźnione ładowanie zdjęć.

PageSpeed Insights sprawdza też czy wykorzystano także standardowe techniki optymalizacyjne, o których już napisałem osobne artykuły.

Pamięć podręczna dla zasobów statycznych (Expires / Cache-Control)

Raz pobrany plik z serwera może być wielokrotnie użyty przez przeglądarkę do generowania wyglądu kolejnych podstron witryny. Pamięć podręczna plików statycznych oraz nagłówki sterujące buforowaniem zasobów w kolejnych warstwach infrastruktury to jedna z najbardziej pierwotnych i krytycznych technik optymalizacji witryn internetowych. Czytaj więcej jak ustawić nagłówki Expires i Cache-Control oraz jakie są między nimi różnice.

Kompresja zasobów tekstowych (włącz kompresję tekstu)

Znaczne przyspieszenie pobierania się witryn internetowych jest możliwe dzięki bezstratnej kompresji danych. Kompresja zasobów tekstowych jest dostępna dzięki algorytmowi deflate – temu samemu, który odpowiada za kompresję grafik PNG. Kompresję GZIP lub deflate stosujemy najczęściej dla zasobów HTML, CSS, JS oraz XML. Czytaj o tym jak włączyć GZIP / deflate na standardowym serwerze WWW.

Minifikacja CSS, JavaScript

Dużo mniej efektywna ale niosąca wielowymiarowe korzyści jest minimalizacja kodu CSS i JS. Jest to usunięcie nadmiarowych znaków w kodzie, który nie wpłynie na finalny efekt interpretacji przez silnik przeglądarki. Spacje i tabulatory i znaki nowej linii w kodzie interpretowanym są potrzebne podczas pracy z kodem a w JS można zmienić nazwy zmiennych na unikalne i jednoliterowe zamienniki. Jest wiele narzędzi które automatyzują tego typu prace i o nich napisałem osobny artykuł. Czytaj jak poradzić sobie z tym punktem w minimalizacji kodu CSS i JavaScript.

Usuń nieużywany kod CSS

Nowa wersja PageSpeed Insights wymaga nie tylko minimalizacji ale także usunięcia nieużywanych instrukcji CSS. Skąd się biorą taki instrukcje? Obecnie strony są budowane z wykorzystaniem front-endowych frameworków czyli takich szkieletów jak Bootstrap a nawet gotowych szablonów stron WWW które oczywiście mają swoje zalety ale zawierają wiele elementów interfejsu których nie wykorzystujemy. Należy te elementy z arkusza stylu usunąć. Jest to jeden z trudniejszych punktów do zrealizowania bez odpowiednich narzędzi i motywacji ale jest możliwy z odrobiną motywacji i znajomości CSS. Czytaj więcej o tym jak usunąć nieużywany kod CSS.

Eliminacja zasobów blokujących renderowanie

Ilość oraz rozmiar zasobów zewnętrznych ma ogromny wpływ na uzyskiwany wynik PSI ale nie należy bać się każdej linijki CSS i JavaScript. Dołączenie do zoptymalizowanej strony skompresowanego kodu CSS frameworku Bootstrap oraz jego skryptu JS (wraz z Popper i jQuery Slim) nadal pozwala osiągnąć 100 (zarówno przy urządzeniach mobilnych jak i w Desktopie).

Ten punkt jest połączony z poprzednim, ale ważny jest także sposób umieszczania zarówno stylów jak i skryptów JavaScript. Czytaj o tym kiedy dokonywać kombinacji, czyli scalania skryptów w jeden plik, a kiedy wklejać je w ciało strony: Kombinacja plików CSS / JS vs. wklejanie kodu w ciało strony.

Zapewnij widoczność tekstu podczas ładowania “czcionek”

To jeden z punktów, który dotyka nie tyle szybkości wczytywania co User Experience witryny. Jeżeli korzystasz w niej z niestandardowych fontów możesz pozwolić na wyświetlenie się tekstu za pomocą standardowej “czcionki” dzięki nowym właściwościom w CSS:

Wystarczy dodać do elementów, w których używamy niestandardowych fontów właściwości font-display z wartością swap:

@font-face{
font-family:Lato;
font-style:normal;
font-weight:400;
font-display:swap;
src:local('Lato Regular');
}

Właściwość ta spowoduje, że jeśli font nie jest załadowany, każdy element, który próbuje jej użyć musi wyrenderować się przy użyciu fontu rezerwowego (poprostu kolejnego w liście font-family). Jeśli font zostanie pomyślnie szybko załadowany, jest używany standardowo. W efekcie może się zdarzyć, że przy niskiej jakości połączeniu użytkownik będzie korzystał z fontu rezerwowego np. domyślnego fontu przeglądarki lub font się zauważalnie podmieni krótko po pełnym wczytaniu witryny.

Czytaj więcej o innych technikach optymalizowania fontów, które przyspieszają wczytywanie się stron i poprawiają wynik w PageSpeed Insights takich jak preload, unicode range czy usuwanie niepotrzebnych wariantów: Optymalizacja fontów na stronach internetowych.

Skróć czas reakcji serwera (TTFB)

Czas reakcji serwera TTFB (ang. Time To First Byte) to opóźnienie, które jest liczone od wysłania żądania HTTP do serwera WWW do momentu odebrania przez nas pierwszego bajtu odpowiedzi. Im mniejszy czas TTFB tym lepiej – określa on jednocześnie jakość hostingu oraz jakość wdrożenia witryny, sklepu czy aplikacji internetowej.

Na długość czasu TTFB składa się ogrom czynników ale najważniejsze z nich to:

 • poziom skomplikowania CMSa i złożoności obliczeniowej generowania widoków,
 • jego dodatków (modułów, pluginów, rozszerzeń i ich ilości),
 • faktyczne parametry serwera,
 • fizyczna odległość klienta od serwera WWW,
 • obciążenie ruchem (obciążenie łącza i CPU)

Czas TTFB można radykalnie skrócić za pomocą skorzystania z technik pamięci podręcznej w warstwie aplikacji. Czytaj w jaki sposób testować i jak skrócić czas TTFB witryny w różnych CMSach w osobnym artykule.

Unikaj zbyt dużego DOM

Co to jest element DOM? Element DOM lub obiekt DOM to nic innego jak dowolny element na danej podstronie witryny. Może to być obrazek, link, div, przycisk, formularz. Niektóre elementy DOM mogą być zagnieżdżane tzn. mogą być elementami podrzędnymi (dziecko) w stosunku do swoich elementów nadrzędnych (rodziców).

Test ten może być oblewany przez wyjątkowo rozbudowane podstrony np. strony główne w sklepie internetowym, portale z reklamami lub długie tzw. strony One-Page. PageSpeed Insights zgłasza ten problem wtedy, kiedy tych elementów jest zbyt dużo lub są zbyt głęboko pozagnieżdżane, według dokumentacji:

 • więcej niż 1500 elementów,
 • o głębokości większej niż 32 poziomy,
 • zawierające więcej niż 60 elementów potomnych.

Dla przykładu karuzela z najnowszymi produktami nie powinna zawierać więcej niż 60 ostatnich produktów. Pomiędzy znacznikiem <body> a najbardziej zagnieżdżonym elementem nie powinno być więcej niż 32 znaczników otwierających. W sekcji komentarzy napisałem odpowiedź jak można radzić sobie z tym problemem.

Automatyzacja prac deweloperskich

Część z tych prac można zautomatyzować stosując wtyczki i moduły do konkretnych systemów CMS. Istnieje oficjalny moduł PageSpeed autorstwa Google, który pozwala wykonać automatyczną minifikację, ustawienie nagłówków i scalenie plików JS i CSS na poziomie serwera. Czytaj więcej o module PageSpeed w specjalnym artykule, który zawiera test i instrukcję instalacji.

Co psuje lub utrudnia uzyskanie pełnego wyniku PageSpeed Insights?

 • Korzystanie z gotowych szablonów, które zostały stworzone na bazie innych gotowych szablonów, które zostały dostosowane do potrzeb klienta za pomocą wtyczek, które w nieoptymalny sposób ładują nadmiarowy kod JS/CSS.
 • Stosowanie wielu web-fontów w dodatku z paroma wersjami grubości i niewykorzystywanymi zestawami znaków (np. wietnamski, cyrylica, alfabet grecki).
 • Stosowanie fontów ikonowych, podczas kiedy wykorzystujemy kilka znaczków, które spokojnie mogłyby być zastąpione wersjami inline SVG,
 • skrypty z zewnątrz i wtyczki dodające swój kod do szablonu.

Podsumowanie

Zdobycie 100 punktów w PageSpeed Insights daje pewność, że od strony deweloperskiej poczyniono wszystkie wysiłki aby strona działała szybko i była wygodna dla użytkowników. PSI to jeden z głównych wyznaczników jakości stron internetowych i źródło satysfakcji dla perfekcjonistów.

Zielony wynik w Page Speed Insights z pewnością zostanie doceniony przez klientów, dla których korzystanie ze strony będzie wygodne oraz przez algorytm wyszukiwarki, które chętniej będą powracać do strony celem indeksowania a to może przyczynić się do lepszych pozycji w wyszukiwarce.

Źródła

https://developers.google.com/web/tools/lighthouse/audits/webp?utm_source=lighthouse&utm_medium=unknown

Oceń artykuł na temat: Jak uzyskać 100 punktów w PageSpeed Insights?
Średnia : 4.7 , Maksymalnie : 5 , Głosów : 20


 

Odpowiedz lub skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *
Komentarze

Adam

14 października 2019

Witam, dzięki za porządny artykuł. Chciałem przy okazji zapytać o co chodzi z elementami DOM - bo mi taka sugestia wyskakuje. To jest struktura zagłębienia konkretnych znaczników? Zmieniłem jeden span na div i przestało mi na jednej podstronie wyskakiwać.

Paweł Mansfeld

15 października 2019

Witam serdecznie, dziękuję za bardzo dobre pytanie. Nie wiem czemu pominąłem ten temat, tworzyłem ten wpis na bazie jakiejś strony klienta i tam tego problemu musiało nie być - zaktualizuję ten artykuł o to zagadnienie. Element drzewa DOM, to w dużym uproszczeniu każdy element jaki jest na stronie. Może to być link, zdjęcie, DIV, dowolny obiekt w HTML. Jeżeli PageSpeed zgłasza ten problem to znaczy, że takich elementów jest po prostu zbyt dużo (około 1500 elementów nadrzędnych), lub są zbyt głęboko pozagnieżdżane (więcej niż 32 poziomy).

Dla przykładu, problem taki występuje często w sklepach internetowych na stronach głównych, gdzie mamy np. listę kategorii, z wieloma pod i pod-pod kategoriami jeżeli mamy skomplikowane megamenu, slajder z producentami i na dole jeszcze karuzela z najnowszymi produktami to w pewnym momencie zaczyna być tego zbyt dużo. Analizatorowi PageSpeed to przeszkadza bo generowanie takiej strony jest kosztowne dla przeglądarki. Strona taka może składać się z samego tekstu, ważyć około 100KB, używać CDNa, czas TTFB serwera może dążyć do zera a mimo to strona taka może się wczytywać wolno i może "zamulać" przeglądarkę, bo wszystkie te elementy (karuzele, harmonijki, zakładki) muszą zostać "narysowane".

Mamy zazwyczaj trzy wyjścia (w kolejności od najłatwiejszego do wdrożenia):

 • zmniejszyć liczbę tego typu widgetów i rozbudowanych elementów,
 • przebudować kod aby elementy nie były tak pozagnieżdzane (często można spotkać nadmiarowe divy lub spany, które niczego nie zmieniają w wyglądzie/działaniu),
 • zastosować technikę infinite-scroll tak, aby elementy na dole np. jakieś karuzele i dodatkowe listy produktów zostały dodane asynchronicznie do strony po przewinięciu.
Mam nadzieję, że pomogłem.

centus

24 grudnia 2019

Hej, noobowe pytania:
1) a które fonty są niestandardowe?
2) w jakim pliku dodawać font-display:swap;

Paweł Mansfeld

24 grudnia 2019

Dobre pytania,
1: wszystkie, które importujemy - nie należy zapominać o fontach ikonowych (typu Font Awesome, Material Icons), bo często to one obniżają wynik w PSI.
2: Dodajemy dokładnie tam gdzie mamy definicję fontu czyli po instrukcji font / font-family. Wystarczy zobaczyć jak to jest rozwiązane w Google Fonts:

@font-face {
 font-family: 'Roboto';
 font-style: normal;
 font-weight: 400;
 font-display: swap;
 src: local('Roboto'), local('Roboto-Regular'), url(https://fonts.gstatic.com/s/roboto/v20/KFOmCnqEu92Fr1Mu4mxK.woff2) format('woff2');
 unicode-range: U+0000-00FF, U+0131, U+0152-0153, U+02BB-02BC, U+02C6, U+02DA, U+02DC, U+2000-206F, U+2074, U+20AC, U+2122, U+2191, U+2193, U+2212, U+2215, U+FEFF, U+FFFD;
}

 

Wykryto brak połączenia z Internetem.