Moje nastawienie do książek zmieniło się na studiach i to dość późno bo dopiero przy pisaniu pracy dyplomowej. Zawsze uważałem że to Internet jest tym najlepszym źródłem informacji i po co przeszukiwać grube książki w przypadku jak mam do dyspozycji fora z gotowymi rozwiązaniami a nawet przewodniki wideo jak rozwiązać dany problem.
Trzeba być świadomym, że w tych przewodnikach, kursach, tutorialach po pierwsze: możemy się co najwyżej nauczyć wykonania danej rzeczy a nie jej zrozumienia. Po drugie: tematy są zwykle omówione powierzchownie bez wnikania w szczegóły i rozpatrywane są wyłączenie banalne przypadki.
Po trzecie: autorami mogą być dosłownie wszyscy wliczając w to pasjonatów, studentów, osoby które się dopiero uczą projektowania i mimo, że potrafimy wykonać daną rzecz, nigdy nie wiadomo, czy jest to najlepsze rozwiązanie.
Książkę jest trudniej wydać, jest wyższy próg jaki trzeba pokonać, są recenzje no i musi się spotkać z zainteresowaniem wydawcy a potem czytelników, stąd mamy większą pewność co do jakości treści. Oczywiście do wszystkiego trzeba podchodzić z rezerwą.
Książki o tworzeniu stron WWW
1. HTML, XHTML, CSS
Tytuł: HTML, XHTML i CSS Biblia
Autor: Steven Schafer
Wydawnictwo: Helion
Rok: 2009
Co tu dużo mówić – jak każda legendarna biblia wydawnictwa helionu – prawie 800 stron, temat poruszany powoli (jak dla mnie nawet czasem zbyt powoli) ale za to dokładnie można kompletnie nic nie wiedzieć o stronach a po przeczytaniu tej biblii możemy czuć się pewni w temacie. Doskonała książka na start i choć ma swoje lata a przykłady tam poruszane są już dawno przestarzałe to jest to obowiązkowa pozycja dla kogoś kto chce dogłębnie zrozumieć istotę tworzenia stron zarówno od strony technicznej jak i takiej czysto filozoficznej, czyli o co tak naprawdę chodzi w tworzeniu stron internetowych.
Do polskiego tłumaczenia nie mam większych zastrzeżeń, chociaż polecam sięgnąć po wersję anglojęzyczną i już od początku zaznajamiać się z terminologią bowiem „trudniejsze” książki nie są tłumaczone na polski i lepiej od samego początku czytać literaturę na temat web designu w języku angielskim.
2. HTML5
Tytuł: HTML5 – The Missing Manual
Autor: Matthew McDonald
Wydawnictwo: O’Reilly Media
Rok: 2013
Missing Manual, czyli anglojęzyczny odpowiednik biblii Helionu na temat samej technologii HTML5. Świetna pozycja dla tych co chcą się nauczyć jak tworzy się strony według najnowszych standardów. Po przeczytaniu możemy tworzyć fajne rzeczy typu, interaktywne formularze, multimedia, optymalizacja treści pod kątem wyszukiwarek, lokalizacja GPS i inne nowinki, naprawdę fajna sprawa. Książka w Polsce niedostępna ale nic nie stoi na przeszkodzie aby kupić e-booka z oficjalnej strony shop.oreilly.com
3. JavaScript, jQuery
Tytuł: JavaScript & jQuery – The Missing Manual
Autor: David Sawyer McFarland
Wydawnictwo: O’Reilly Media
Rok: 2014
JavaScript to nic innego jak już taki prawdziwy język programowania, dlatego przy tworzeniu stron może początkowo zaskoczyć. O ile ja nie miałem problemu z JavaScriptem – w dzieciństwie opanowałem Visual Basic z anglojęzycznego pliku pomocy, potem na lekcji informatyki potajemnie kopiowałem kursy C++ na dyskietkach 3,5 calowych 😉 a z czasopism Komputer Świat ekspert (tak, kiedyś nie było internetu) nauczyłem się Object Pascala – to była to dla mnie świetna okazja do nadrobienia braków teoretycznych i poznania nieco bardziej wyrafinowanych technik pisania skryptów.
Wiele przykładów, teoria opracowana dokładnie ale z umiarem, książka dość często odsyła do źródeł internetowych. Po zaliczeniu tej pozycji przestałem szukać gotowych wtyczek i skryptów jQuery i cokolwiek tworzę przy wykorzystaniu jQuery zabieram się za to samodzielnie od podstaw.
4. PHP i MySQL
Tytuł: PHP & MySQL – The Missing Manual
Autor: Brett McLaughlin
Wydawnictwo: O’Reilly Media
Rok: 2012
Jedyna książka do której wracam, by zaczerpnąć jakieś podstawowe wzorce. Świetne opracowanie PHP i MySQL. Staranność opracowania spowodowała, że od pierwszych stron wiedziałem że to pozycja jakiej szukałem – coś jak w biblii, od podstaw do zaawansowanych rzeczy choć zamieszczone w niej przykłady są trochę z kosmosu.
Po przejściu tej książki i po stworzeniu aplikacji do wystawiania faktury, wyceny i serwisu społecznościowego miałem wrażenie że potrafię zrobić wszystko a reszta zależy już tylko od budżetu projektu i czasu jaki mam do dyspozycji.
5. Podstawy Responsive Web Design
Tytuł: Responsive Web Design with HTML5 and CSS3
Autor: Ben Frain
Wydawnictwo: Packt Publishing
Rok: 2012
Mój punkt wyjściowy do Responsive Web Design. W 2012 roku o Responsive Web Design dowiedziałem się z blogów tematycznych, jednak tematem zainteresowałem się na poważnie w 2013 roku jak widziałem gotowe szablony, które technologię tę wykorzystują. Szybko oszalałem na tym punkcie i temat do dziś jest tym w czym czuję się najlepiej.
W książce temat skalowalnych układów jest poruszony bardzo podstawowo (autorem jest twórca stron, czyli to tak jak ja bym teraz napisał książkę) ale to dobrze – nie przytłacza – a na koniec jesteśmy w stanie sami bez żadnych odmóżdżających Frameworków stworzyć stronę która wykorzystuje założenia Responsive Web Design.
Jest dostępne polskie tłumaczenie ale jest ono fatalne, słownictwo użyte tam to świetny materiał na technologiczne żarty – w grę wchodzi wyłącznie oryginalne wydanie. Ogólnie bardzo polecam na początek aby zaprzyjaźnić się z RWD. O książce mam tak dobre wspomnienia że charakterystyczna okładka z biedronką (Packt Publishing często daje na okładkę jakieś zwierzaki) to dla mnie czysta nostalgia 😉
6. Zaawansowany Responsive Web Design
Tytuł: The Modern Web Multi-Device Web Development with HTML5
Autor: Peter Gasston
Wydawnictwo: No Starch Press
Rok: 2013
Książka do bólu ścisła ale to z niej tak naprawdę dowiedziałem się dlaczego strona inaczej wygląda iOS a inaczej na Androidzie. To tam jest świetnie wytłumaczone dlaczego mając ekran FullHD w telefonie musimy sobie wyobrażać że i tak ma tylko 360px oraz jak radzić sobie z matrycami Retina, 4K i jak w ogóle myśleć o pikselach i wyświetlaniu grafiki na stronach i aplikacjach internetowych. Świetna pozycja poruszająca duet HTML5 i JavaScript. Dla kogoś kto chce tworzyć responsywne aplikacje internetowe – obowiązkowa.
7. Aplikacje internetowe i mobilne
Tytuł: Building Android Apps with HTML, CSS, and JavaScript
Autor: Jonathan Stark
Wydawnictwo: O’Reilly
Rok: 2012
Niepozorna, tytuł jest mylący i bardzo często krytykowana za pobieżne poruszanie tematów i brak konkretów ale to z niej zaczerpnąłem zasadę, którą stosuję do dziś mianowicie: Jeżeli coś można wykonać „taniej” bez jakiegokolwiek uszczerbku na jakości to właśnie tak się powinno zrobić.
Można ją przejść w trzy dni. Jest świetna a przykłady w niej zawarte są bardzo pomysłowe. Gdyby nie ona pewnie byłbym w temacie aplikacji mobilnych kilka kroków w tyle. To jedna z nielicznych książek którą nabyłem w dwóch wersjach językowych. Mogę śmiało polecić polską wersję.
8. WordPress CMS
Tytuł: WordPress. The Missing Manual
Autor: Matthew McDonald
Wydawnictwo: O’Reilly Media
Rok: 2012
Książka dzięki której WordPress przestał być dla mnie tajemnicą. Trochę się rozczarowałem bo nie było tworzenia szablonu od zera – czyli coś co bardzo lubię i robię cały czas – za to dość przystępnie pokazano jak wykorzystywać mechanizmy WordPressa i jak je modyfikować.
Pokazane przykłady rzucają na szeroką wodę co jest po szybkim oswojeniu z takim podejściem autora oczywiście plusem.
9. Web Design
Tytuł: Design For Hackers
Autor: David Kadavy
Wydawnictwo: Willey
Rok: 2011
Do tej książki robiłem trzy podejścia, dopiero przy ostatnim udało mi się ją przeczytać bo nie dawało mi spokoju, że była dość wychwalona na amerykańskich forach. Na początku straszne flaki z olejem, głupi tytuł (który ma sens dopiero po przeczytaniu tej książki) ale w dalszej części zamieszczone przykłady i to co autor pisze o designie jest genialne.
Trafnie wytłumaczone, że ładne rysowanie z umiejętnością projektowania nie ma nic wspólnego. Umiejętność projektowania estetycznych układów nie różni się od umiejętności rozwiązywania równań. Obalanie powszechnych mitów i przekonań na tematy bardzo różne, czyli to co uwielbiam – jednym słowem polecam.
10. Canvas, programowanie grafiki, gry przeglądarkowe
Tytuł: HTML5 Canvas Receptury
Autor: Eric Rowell
Wydawnictwo: Helion
Rok: 2013
Jestem w trakcie czytania. Tematyka książki idealnie pokrywa się z moją specjalizacją ze studiów, jest dość niszowa i z praktycznych powodów nie chcę po prostu zaprzepaścić i zapomnieć tego co już się opanowało. Programowanie grafiki, tworzenie gier przeglądarkowych, wizualizacja danych w aplikacjach internetowych to główne wątki tej książki.
11. User Experience
Tytuł: Don’t Make Me Think (Nie Każ Mi Myśleć)
Autor: Steve Krug
Wydawnictwo: New Riders
Rok: 2013
Książka poświęcona wrażeniom użytkownika, czyli tym elementom stron internetowych, które odpowiadają za to czy strona jest wygodna w użytkowaniu, spełnia potrzeby i realizuje cele. Zawsze myślałem, że do tych kwestii wystarczy doświadczenie, empatia i garść intuicji – nic bardziej mylnego. Książka zwraca uwagę na elementy do których kiedyś nie przywiązywałem większej uwagi. Obowiązkowa pozycja dla projektantów profesjonalnych stron internetowych i aplikacji. Książka odpowiada na pytanie jak przeciętny internauta korzysta ze stron internetowych. Korzystałem z polskiego tłumaczenia, i mogę je spokojnie polecić.
12. Skalowanie aplikacji webowych
Tytuł: Web Scalability for Startup Engineers
Autor: Artur Ejsmont
Wydawnictwo: McGraw-Hill Education
Rok: 2015
Książka traktuje o skalowalności stron internetowych. Jak budowac strony, które mogą być rozwijane w nieskończoność? Jak radzić sobie z problemami skalowalności w początkowych etapach ewolucji dużych aplikacji? Jakie techniki sa używane do obsługi dużego ruchu i rosnącej bazy danych. Te i podobne zagadnienia są szczegółowo opisane z przykładami w tej ilustrowanej i zgrabnie napisanej książce autorstwa Artura Ejsmonta.
13. Zaawansowane programowanie PHP
Tytuł: Mistrz PHP – Pisz Nowoczesny Kod
Autor: Davey Shafik, Lorna Mitchelll, Matthew Turland
Wydawnictwo: Helion
Rok: 2012
Jeszcze jedna pozycja odnośnie PHP. Książka pomija podstawy i wprowadza do bardziej zaawansowanych elementów PHP takie jak: obiektowość, bazy danych (PDO), API, wzorców projektowych, automatyzacji testowania a nawet bezpieczeństwa. Napisana dość prostym językiem a przykładowe kody są dość ciekawe.
Podsumowanie
Nie znajdziecie tutaj „modnych” pozycji ani książek na temat frameworków, które są na czasie. Jeżeli jednak chcecie tworzyć coś swojego i niezależnie, czyli strony i aplikacje tworzone od zera to jak najbardziej polecam ten zestaw. Oczywiście nie zapominajcie o weryfikacji przykładów z zawsze aktualnymi dokumentacjami. I jeszcze jedno: żadna książka nie zastąpi praktyki. Mając do wyboru realizację projektu a czytanie kolejnej książki – o ile czujecie się na siłach – zawsze wybierajcie to pierwsze.