Web Design Blog / Web:

Najczęstsze błędy na stronach www

Nie uważam się za eksperta po stworzeniu kilku stron www i kilkuletnim kształceniu w tym kierunku. Chciałbym tylko zwrócić uwagę na błędy i nieprofesjonalne praktyki, które czasem zauważam przeglądając strony www.

Myślę, że wbrew intencjom twórcy odstraszają i zniechęcają do marki zamiast przyciągać potencjalnych klientów.
błędy stron www

Nie trzeba też tłumaczyć, że wystrzeganie się tego typu błędów pozytywnie wpłynie na pozycję strony w wyszukiwarce.

Oto najczęstsze błędy stron internetowych:

 1. Muzyka w tle –  jak już pisałem, jestem zapalonym melomanem, mam setki płyt i nie rozstaję się z iPodem jednak uważam, że na stronach biznesowych nie ma dla niej miejsca, szczególnie jeżeli jest domyślnie odtwarzana. Dlaczego? – zajmuje cenny transfer i irytuje osoby, które już mają włączoną muzykę a jeżeli ktoś w danym momencie niczego nie słucha to i tak ciężko wstrzelić się w jego gust.
 2. Chaotyczne ułożenie treści – przejścia do poszczególnych podstron muszą być tak skonstruowane, że odwiedzający przy pierwszej wizycie na stronie porusza się po niej płynnie i od razu trafia tam gdzie chce.
 3. Przestarzałe elementy Flash – stosowanie efektownych obiektów Flash już od dłuższego czasu przestało mieć jakikolwiek sens. Brak wsparcia ze strony producentów sprzętu i oprogramowania oraz rozwijanie nowych rozwiązań HTML 5 i CSS 3 spowodowało, że Flash jest wypierany ze standardowych stron internetowych i zastępuje się go bardziej wydajną i nowoczesną technologią.
 4. Stosowanie tzw. strony powitalnej – nigdy nie było to dla mnie zrozumiałe. Potencjalni goście są zmuszani do dodatkowego kliknięcia w przycisk „wejdź” a strona ma słabsze wyniki w wyszukiwarkach.
 5. Brak kompatybilności z urządzeniami mobilnymi – coraz więcej osób korzysta z urządzeń mobilnych kosztem komputerów stacjonarnych a nawet laptopów. Strony przystosowane do urządzeń mobilnych a w szczególności rozwiązania responsywne są już teraz promowane przez same wyszukiwarki a tym samym szybciej osiągają sukces. Czytaj też o tworzeniu stron AMP.
 6. Nieprzestrzeganie reguł tworzenia dokumentów HTML – komentarz jest tutaj praktycznie zbędny. Czytaj więcej w artykule: Jakość stron www.
 7. Wyskakujące popupy – nie ma lepszego odstraszacza od strony. Jeżeli chcesz coś przekazać, użyj do tego odpowiednio skonstruowanej strony głównej. Druga sprawa to nie przesadzaj z Call To Action – ta nachalność jest nieprofesjonalna. Pamiętaj, że to nie eksperci szukają klientów tylko klienci ekspertów.
 8. Brak wyszukiwarki treści – to prawda, przy małych stronach wyszukiwarka jest zbędna, natomiast przy dużych może być bardzo przydatna dla użytkownika.
 9. Brak konkretnych i aktualnych informacji – strony sklepów bez katalogu produktów albo firmy usługowej na której nie ma cenników po prostu nie mają sensu. Świetnym rozwiązaniem jest prowadzenie bloga firmowego.
 10. Duża ilość grafiki w niepoprawnym formacie – jeżeli strona potrzebuje większego transferu a zdjęcia lub same miniatury ładują się wolno to mamy do czynienia z błędem webmastera a nie małą przepustowością łącza Internauty. Więcej o tego typu optymalizacji zdjęć możesz przeczytać w optymalizacji zdjęć na stronach www.
 11. Brak certyfikatu SSL – O tym jak ważne i jakie zalety niesie ze sobą stosowanie certyfikatu SSL piszę w artykule: Zalety certyfikatów SSL.
 12. Brak danych strukturalnych – mimo, że producenci wyszukiwarek chwalą swoje rozwiązania z powodu wykorzystywania złożonych, uczących się algorytmów a nawet stosowania sztucznej inteligencji, warto pomóc w organizowaniu danych i wskazać że tutaj mamy cenę a tam numer telefonu. Stosowanie danych uporządkowanych jest coraz bardziej popularne i nie będzie przesadą jeżeli ich brak zaliczymy do kolejnego błędu.
 13. Niepoprawna semantyka kodu HTML5 – poprawność kodu „syntaktyka” to jedno, natomiast warto zwrócić uwagę na to jak konstruowana jest architektura danych. Semantyki nie sprawdzi żaden analizator kodu, tutaj liczy się świadomość osoby przygotowującej kod i znajomość poprawnych rozwiązań. Brak odpowiedniego oznaczenia kolejnych artykułów, nawigacji, treści i meta-danych jest w obecnych czasach poważnym zaniedbaniem.
 14. Niepoprawne linkowanie – dobry webmaster wie jak linkować do podstron i do witryn zewnętrznych. Poprawne linkowanie w obrębie strony ma ogromny wpływ na pozycje w wyszukiwarce.
 15. Słaby design! – tak, warto zrobić estetyczną szatę graficzną, nie ma lepszego sposobu odróżnienia się od konkurencji. Zainspiruj się moją selekcją najładniejszych sklepów internetowych jak i stron firmowych.
 16. Słaby User Experience – czyli doświadczenia użytkownika. Sprawdź przykłady złego i dobrego UX.
 17. Powolne działanie – czytaj więcej w artykule: Jak przyspieszyć ładowanie strony www.

Podsumowanie

Tworząc stronę w dobie urządzeń mobilnych i sporej konkurencji warto skupić się na użytkownikach. Praktyki znane z początków XXI wieku (mowa o flashu i stosowaniu strony powitalnej) może i budzą nostalgiczne wspomnienia ale już do niczego się nie nadają.

Warto też mieć zdrowy rozsądek i przeciwstawić się nowym modom, które z wygodą użytkownika nie mają wiele wspólnego, np. przeładowanie zdjęciami czy stosowanie wyskakujących okienek z prośbą o telefon e-mail lub wypełnienie ankiety. O tym jak tworzyć strony na miarę naszych czasów piszę szerzej w artykule Nowoczesne strony internetowe.

Zapraszam do współpracy polegającej na usunięciu błędów z istniejącej strony lub stworzenia nowej, która będzie godnie reprezentowała markę twojej firmy.

Źródła

https://developers.google.com/search/mobile-sites/mobile-seo/common-mistakes

Najczęstsze błędy na stronach www
4.7 (94.84%) głosów: 31

Autor:

Służę pomocą w razie wykonania / odnowienia strony lub sklepu internetowego dla twojej firmy niezależnie od twojej lokalizacji czy skali przedsięwziecia.

Tego typu wpisy piszę w wolnych chwilach lub pomiędzy projektami. Tylko pomyśl co mogę dla Ciebie zrobić w ramach usługi :-)

Zadaj pytanie lub skomentuj

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Paweł Mansfeld z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju, ul. Plebiscytowa 10, w celu udzielenia odpowiedzi, w tym przedłożenia oferty jeśli o nią pytam. Moje dane osobowe będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody lub przez okres niezbędny do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń. Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego i prawo do przeniesienia danych.

Komentarze publiczne

Brak komentarzy.
Otrzymuj powiadomienie o nowych artykułach

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Paweł Mansfeld z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju, ul. Plebiscytowa 10, w celu udzielenia odpowiedzi, w tym przedłożenia oferty jeśli o nią pytam. Moje dane osobowe będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody lub przez okres niezbędny do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń. Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego i prawo do przeniesienia danych.

*Bez obaw, nie udostępniam nikomu twojego adresu e-mail