Web Design Blog / Web:

Najczęstsze błędy na stronach www

Nie uważam się za eksperta po stworzeniu kilku stron www i kilkuletnim kształceniu w tym kierunku. Chciałbym tylko zwrócić uwagę na błędy i nieprofesjonalne praktyki, które czasem zauważam przeglądając strony www.

Myślę, że wbrew intencjom twórcy odstraszają i zniechęcają do marki zamiast przyciągać potencjalnych klientów.
błędy stron www

Nie trzeba też tłumaczyć, że wystrzeganie się tego typu błędów pozytywnie wpłynie na pozycję strony w wyszukiwarce.

Oto najczęstsze błędy stron internetowych:

 1. Muzyka w tle –  jak już pisałem, jestem zapalonym melomanem, mam setki płyt i nie rozstaję się z iPodem jednak uważam, że na stronach biznesowych nie ma dla niej miejsca, szczególnie jeżeli jest domyślnie odtwarzana. Dlaczego? – zajmuje cenny transfer i irytuje osoby, które już mają włączoną muzykę a jeżeli ktoś w danym momencie niczego nie słucha to i tak ciężko wstrzelić się w jego gust.
 2. Chaotyczne ułożenie treści – przejścia do poszczególnych podstron muszą być tak skonstruowane, że odwiedzający przy pierwszej wizycie na stronie porusza się po niej płynnie i od razu trafia tam gdzie chce.
 3. Przestarzałe elementy Flash – stosowanie efektownych obiektów Flash już od dłuższego czasu przestało mieć jakikolwiek sens. Brak wsparcia ze strony producentów sprzętu i oprogramowania oraz rozwijanie nowych rozwiązań HTML 5 i CSS 3 spowodowało, że Flash jest wypierany ze standardowych stron internetowych i zastępuje się go bardziej wydajną i nowoczesną technologią.
 4. Stosowanie tzw. strony powitalnej – nigdy nie było to dla mnie zrozumiałe. Potencjalni goście są zmuszani do dodatkowego kliknięcia w przycisk „wejdź” a strona ma słabsze wyniki w wyszukiwarkach.
 5. Brak kompatybilności z urządzeniami mobilnymi – coraz więcej osób korzysta z urządzeń mobilnych kosztem komputerów stacjonarnych a nawet laptopów. Strony przystosowane do urządzeń mobilnych a w szczególności rozwiązania responsywne są już teraz promowane przez same wyszukiwarki a tym samym szybciej osiągają sukces. Czytaj też o tworzeniu stron AMP.
 6. Nieprzestrzeganie reguł tworzenia dokumentów HTML – komentarz jest tutaj praktycznie zbędny. Czytaj więcej w artykule: Jakość stron www.
 7. Wyskakujące popupy – nie ma lepszego odstraszacza od strony. Jeżeli chcesz coś przekazać, użyj do tego odpowiednio skonstruowanej strony głównej. Druga sprawa to nie przesadzaj z Call To Action – ta nachalność jest nieprofesjonalna. Pamiętaj, że to nie eksperci szukają klientów tylko klienci ekspertów.
 8. Brak wyszukiwarki treści – to prawda, przy małych stronach wyszukiwarka jest zbędna, natomiast przy dużych może być bardzo przydatna dla użytkownika.
 9. Brak konkretnych i aktualnych informacji – strony sklepów bez katalogu produktów albo firmy usługowej na której nie ma cenników po prostu nie mają sensu. Świetnym rozwiązaniem jest prowadzenie bloga firmowego.
 10. Duża ilość grafiki w niepoprawnym formacie – jeżeli strona potrzebuje większego transferu a zdjęcia lub same miniatury ładują się wolno to mamy do czynienia z błędem webmastera a nie małą przepustowością łącza Internauty. Więcej o tego typu optymalizacji możesz przeczytać w artykule: Optymalizacja stron www.
 11. Brak certyfikatu SSL – O tym jak ważne i jakie zalety niesie ze sobą stosowanie certyfikatu SSL piszę w artykule: Zalety certyfikatów SSL.
 12. Brak danych strukturalnych – mimo, że producenci wyszukiwarek chwalą swoje rozwiązania z powodu wykorzystywania złożonych, uczących się algorytmów a nawet stosowania sztucznej inteligencji, warto pomóc w organizowaniu danych i wskazać że tutaj mamy cenę a tam numer telefonu. Stosowanie danych uporządkowanych jest coraz bardziej popularne i nie będzie przesadą jeżeli ich brak zaliczymy do kolejnego błędu.
 13. Niepoprawna semantyka kodu HTML5 – poprawność kodu „syntaktyka” to jedno, natomiast warto zwrócić uwagę na to jak konstruowana jest architektura danych. Semantyki nie sprawdzi żaden analizator kodu, tutaj liczy się świadomość osoby przygotowującej kod i znajomość poprawnych rozwiązań. Brak odpowiedniego oznaczenia kolejnych artykułów, nawigacji, treści i meta-danych jest w obecnych czasach poważnym zaniedbaniem.
 14. Niepoprawne linkowanie – dobry webmaster wie jak linkować do podstron i do witryn zewnętrznych. Poprawne linkowanie w obrębie strony ma ogromny wpływ na pozycje w wyszukiwarce.
 15. Słaby design! – tak, warto zrobić estetyczną szatę graficzną, nie ma lepszego sposobu odróżnienia się od konkurencji. Zainspiruj się moją selekcją najładniejszych sklepów internetowych jak i stron firmowych.
 16. Słaby User Experience – czyli doświadczenia użytkownika. Sprawdź przykłady złego i dobrego UX.
 17. Powolne działanie – czytaj więcej w artykule: Jak przyspieszyć ładowanie strony www.

Podsumowanie

Tworząc stronę w dobie urządzeń mobilnych i sporej konkurencji warto skupić się na użytkownikach. Praktyki znane z początków XXI wieku (mowa o flashu i stosowaniu strony powitalnej) może i budzą nostalgiczne wspomnienia ale już do niczego się nie nadają.

Warto też mieć zdrowy rozsądek i przeciwstawić się nowym modom, które z wygodą użytkownika nie mają wiele wspólnego, np. przeładowanie zdjęciami czy stosowanie wyskakujących okienek z prośbą o telefon e-mail lub wypełnienie ankiety. O tym jak tworzyć strony na miarę naszych czasów piszę szerzej w artykule Nowoczesne strony internetowe.

Zapraszam do współpracy polegającej na usunięciu błędów z istniejącej strony lub stworzenia nowej, która będzie godnie reprezentowała markę twojej firmy.

Źródła

https://developers.google.com/search/mobile-sites/mobile-seo/common-mistakes

Najczęstsze błędy na stronach www
4.76 (95.2%) głosów: 25

Autor: (29 lat)

Pamiętaj, że służę pomocą w razie wykonania lub odnowienia strony lub sklepu internetowego dla twojej firmy niezależnie od twojej lokalizacji czy skali przedsięwziecia.

Tego typu wpisy piszę w wolnych chwilach lub pomiędzy projektami. Tylko pomyśl co mogę dla Ciebie zrobić w ramach płatnej usługi bez pośredniczących nastawionych wyłącznie na własny zysk agencji reklamowych.

Otrzymuj powiadomienie o nowych artykułach

*Bez obaw, nie udostępniam nikomu twojego adresu e-mail