Web Design Blog / Web:

Przyspieszanie stron internetowych

Data publikacji: 4 lutego 2014

Ostatnia aktualizacja: 16 października 2019

Żyjemy w szybkich czasach, dlatego zmuszanie Internautów do czekania na pojawienie się zawartości naszej strony internetowej w ich przeglądarce to nieporozumienie. Jest wiele czynników, które wydłużają czas ładowania się strony www. Opiszę tylko te, na które mamy wpływ i pokażę jak je zminimalizować.

Skąd to wszystko wiem? Sprawdź moją stronę w Page Speed Insights lub GTMetrix:

pozycja w google - gtmetrix

O tym jak ważne jest utrzymanie wysokiej dostępności naszej witryny internetowej poprzez zapewnienie szybkiego wejścia na nią, możemy się przekonać zapoznając się ze Wskazówkami dla Webmasterów.

Może wydawać się to bardzo kontrowersyjne ale pozycja w wynikach wyszukiwania jest skorelowana do czasu potrzebnego na jej załadowanie. To jeden z nielicznych czynników wpływających na pozycję w SERP, o którym trąbi samo Google. Wysiłek włożony w ogólnie pojętą optymalizację strony WWW pod kątem prędkości strony na pewno się opłaci. Zyskujemy wyższe pozycje strony i zadowolenie użytkowników a w przypadku sklepów internetowych: większy współczynnik konwersji czyli ilość odwiedzających, którzy stali się naszymi klientami.

Jeżeli używasz systemu WordPress przejdź do praktycznego dedykowanego przewodnika jak przyspieszyć WordPress.

Jeżeli jesteś właścicielem lub deweloperem sklepu opartego o system PrestaShop czytaj praktyczny poradnik jak przyspieszyć PrestaShop.

Serwer

Aby zapewnić szybkie ładowanie się strony po stronie serwera, należy stosować takie funkcje serwera jak:

 • Kompresja GZIP – najważniejsza rzecz jaką musimy wykonać na naszych serwerach. Włącz tę opcję nawet jeżeli wiąże się to z umieszczaniem na serwerze spakowanych plików i edycją pliku .htaccess. W sieci jest wiele narzędzi, które to ułatwiają. Kompresji GZIP najczęściej są poddawane pliki arkusza stylów CSS, pliki HTML, kody JavaScript i wszelkie inne treści które są wysyłane wprost do przeglądarki odwiedzającego w postaci tekstu. Pakowane w ten sposób pliki są odchudzane o przeszło 80%. Czytaj więcej o tym jak działa i jak włączyć kompresję GZIP/deflate
 • Funkcja Expires w .htaccess – za jej pomocą ustalisz datę ważności  opublikowanych plików. Dzięki temu przeglądarka wie po jakim czasie ma pobrać ponownie wcześniej pobrany element i nie będzie musiała tego robić na okrągło przy każdej ponownej wizycie. Plik jest zapisywany w pamięci przeglądarki i nie dość, że zmniejszymy obciążenie serwera, to przyspieszymy ładowanie strony i przechodzenie do kolejnych podstron. Czytaj jak wykorzystać pamieć podręczna przeglądarki za pomocą nagłówków Expires i Cache-Control
 • CDN (Content Delivery Network) i Load Balancing – jest to instalacja strony w wielu lokalizacjach, dzięki czemu skracamy geograficzną drogę od użytkownika do serwera oraz umożliwiamy ładowania wszystkich zasobó strony niemal jednocześnie. Czytaj więcej w artykule jak działa i co to jest CDN? Pokazałem w nim jak działa CDN, na czym polega jego większa szybkość i wykonałem testy.
 • Rozwiązania typu PHP-FPM – istnieją różne implementacje interpretera, które mogą wpływać na wydajność stron i aplikacji internetowych. Sprawdź jakie szczegółowe rozwiązania dostarcza twój hosting. Działania tego typu zmniejszają TTFB, czyli opóźnienie odpowiedzi serwera witryn internetowych.
 • Wykorzystanie protokołu HTTP/2 – nowsza wersja protokołu pozwala na dużo wydajniejsze działanie sieci Web. Czytaj więcej o tym czym jest HTTP2
 • Aktualizuj wersję interpretera PHP na swoim serwerze – zazwyczaj każda nowa wersja PHP jest szybsza od poprzedniej
 • Zadbaj o jak najwyższą wersję baz danych – to zminimalizuje ilość jednoczesnych połączeń oraz czas wykonywania się zapytań MySQL. Każda kolejna wersja jest zazwyczaj bardziej wydajna. pamiętaj aby ostrożnie wykonywać migrację na nową wersję. Czytaj więcej o optymalizacji MySQL.
 • Przesiadka na wydajniejszy hosting (skalowanie w pionie) – być może najbardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie zmiana hostingu na szybszy, wbrew pozorom to nie jest trudne zadanie. Czytaj czym się różni hosting współdzielony od VPS i dedykowanego.
 • W ostateczności: zbudowanie całej infrastruktury (skalowanie w poziomie) – jeżeli jesteś właścicielem często odwiedzanego portalu z obszerną bazą danych, będziesz musiał sprostać zadaniu skalowania poziomego swojego hostingu i aplikacji.

Uwaga: serwery różnych dostawców różnią się konfiguracją ostrożnie wykonuj edycje w .htaccess. Upgarde wersji PHP i MySQL może zablokować niektóre wyparte wyrażenia i instrukcje. Stary kod może nie działać na nowych wersjach PHP (brak tzw. wstecznej kompatybilności). Pamiętaj wykonywać kopie zapasowe, bo niektóre przestarzałe instrukcje są wycofywane ze specyfikacji i strona lub część jej funkcji najzwyczajniej może przestać działać.

Wdrożenie tych technik zwykle następuje w momencie publikacji strony lub jej optymalizacji.

Web Development

Sam sposób projektowania witryny ma wpływ na jej szybkość i responsywność. Należy zwrócić uwagę miedzy innymi na:

 • Objętość pliku HTML – zadbaj o to, by plik był stworzony zgodnie z zasadą KISS (Keep It Simple, Stupid) czyli profesjonalnie w jak najprostszy sposób.
 • Objętość plików CSS – to samo co wyżej tylko dotyczy plików CSS.
 • Objętość plików JS – to samo co wyżej tylko dotyczy skryptów JavaScript.
 • Ilość skryptów – ogrom plików JavaScript może poważnie wpłynąć na opóźnienia w ładowaniu strony. Stosuj je z umiarem a nawet usuń tam gdzie są niepotrzebne lub można je zastąpić rozwiązaniami, które daje HTML5 i CSS3. Jeżeli pliki są niezbędne połącz je w jeden plik lub wklej małe pliki w ciało strony. Sprawdź zalecane praktyki umieszczania i scalania CSS i JS na stronach internetowych.
 • Zewnętrzne źródła – umiesz liczyć, licz na siebie. Zamieszczaj linki do skryptów znajdujących się lokalnie. Skopiuj potrzebny kod na swój serwer o ile pozwala na to licencja. Najlepszym rozwiązaniem jest instalacja statycznych plików na własnym CDN.
 • Minimalizacja JavaScript i CSS – wcięcia, łamanie linii i nadmiarowe spacje w kodach CSS i JavaScript są niezbędne podczas pisania, jednak kiedy kod jest umieszczony na stronie, zajmują tylko niepotrzebne kilobajty. Cudów nie zdziałamy ale będziemy wzorem do naśladowania. Czytaj więcej o minifikacji plików JS i CSS.
 • Aktualizacja frameworków – im nowsze tym bardziej wydajne – przynajmniej w teorii tak to powinno działać.
 • Hardcode stałych elementów – elementy a nawet całe podstrony, które rzadko ulegają zmianie można przerobić na pliki statyczne z na sztywno zakodowaną treścią. Taki zabieg obniży czas odpowiedzi serwera ponieważ nie będzie on musiał odpytywał bazy o ich treść. Stosuję tego typu trik najczęściej w nawigacji, nagłówku i stopce stron, które wykorzystują CMS WordPress. Więcej pisałem o tym w artykule dynamiczna i statyczna strona www.
 • Cache w warstwie aplikacji – to rozwinięcie poprzedniej idei ale zakłada przechowywanie w systemie plików lub w MySQL całych tymczasowych wyrenderowanych wersji stron w witrynach dynamicznych. Każdy system CMS ma swoje rozwiązania Cache, i należy szukać w dokumentacji jak działa i jakie skutki ma jego stosowanie. Czytaj więcej o pamięci podręcznej w warstwie logiki.
 • Optymalizacja baz danych MySQL – jeżeli mimo zastosowania wszystkich powyższych wskazówek odpowiedź serwera jest nadal opóźniona należy prawdopodobnie zoptymalizować bazę danych i zapytania MySQL.

Grafika i multimedia

Pliki o dużym rozmiarze mają jednak największy wpływ na szybkość ładowania się witryn WWW.

 • Dźwięk i muzyka – jestem melomanem, mam setki płyt CD i nigdy nie rozstaję się ze słuchawkami jednak uważam, że na stronach biznesowych po prostu nie ma dla nich miejsca.
 • Skalowanie zdjęć i grafik – skaluj pliki z obrazkami i umieszczaj je w oryginalnym rozmiarze a nie skaluj elementów za pomocą width i height. Przy galerii używaj znacznie odchudzonych miniatur.
 • Format grafiki – dla skomplikowanych zdjęć użyj stratnego JPG zaś dla prostych wykresów bardziej wydajny będzie PNG. Skorzystaj też z formatów nowszej generacji np. WebP.
 • Kompresja JPEG i PNG – dostosowanie kompresji może mocno wpłynąć na końcowy rozmiar plików. Można dostosowywać te parametry w zależności od sytuacji.
 • Serwer plików statycznych – jeżeli przechowujesz duże ilości plików statycznych przenieś je na serwer plików lub zintegruj serwis z chmurowymi rozwiązaniami typu Amazon S3.
 • Odłożenie ładowania zdjęć i filmów – sprawdź na czym polega technika lazy-load.
 • Optymalizacja multimediów – choć podobna do zdjęć, jest parę różnic, których zrozumienie pozwoli zwiększyć wydajność i przyspieszyć ładowanie się stron.

Czytaj więcej w artykule, który tłumaczy chyba wszystkie niuanse kompresowania zdjęć: optymalizacja zdjęć na stronach www. Oraz tego jak umieszczać i konwertować wideo: optymalizacja wideo na stronach internetowych. Ten sam problem w kontekście dźwięków i muzyki można zgłębić w artykule o optymalizacji audio.

Nowy standard AMP

Przyspieszone strony mobilne AMP to odpowiedź na rewolucję mobilną. Wykonanie strony według standardów AMP daje gwarancję ultraszybkiego działania strony. Więcej na ten temat pisałem w artykule: Projektowanie stron AMP.

Podejście SPA

Podejście Single Page Application może przyspieszyć działanie stron za pomocą zmienjszenia ładunków sieciowych i zwiększenia wygody uzytkowania witryn na urządzeniach mobilnych. Czytaj więcej o tworzeniu stron i aplikacji w podejściu Single Page Applications.

Wnioski

Czas w jakim przeglądarka pobiera zawartość witryny internetowej to miarodajny wyznacznik profesjonalizmu webmastera. Duża treść nie jest żadnym wytłumaczeniem. Istnieją obszerne portale, które ukazują swój Front-Page niemal błyskawicznie i pseudo strony z paroma grafikami na których załadowanie nie można się doczekać. Sprawdź swoja stronę w dedykowanej do tego aplikacji: Google Page Speed Insights a jeżeli chcesz uzyskać wynik 100/100 czytaj przewodnik o tym jak osiągnąć 100 punktów w PageSpeed Insights oraz jak uzyskać 100 punktów w GTMetrix.

Źródła

Przyspieszanie stron internetowych Przyspieszanie stron internetowych 4.8 na 5 na podstawie 53 ocen Przyspieszanie stron internetowych


Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj swój komentarz