26 stycznia 2019
Aktualizacja: 28 maja 2020

Przyspieszanie strony WordPress

Kategoria: Web
Tagi: dla profesjonalistów, WordPress,
Autor: Paweł Mansfeld

Przyspieszanie strony WordPress

Posiadanie szybkiej strony WordPress ma same zalety. Po pierwsze, korzystanie z takiej strony jest przyjemne z perspektywy użytkownika. Klient lub czytelnik bloga pozostanie na stronie, jego wizyta będzie trwała prawdopodobnie dłużej i będzie głębsza. Tym samym zwiększa się prawdopodobieństwo, że nasza strona spełni założony przez nas cel.

Drugą zaletą (oczywiście mającą ścisły związek z punktem powyżej) jest polepszenie pozycji w wyszukiwarce. Nie od dziś wiadomo, że szybkość działania strony to krytyczny czynnik decydujący o pozycji strony w wyszukiwarce. Mówi o tym samo Google bowiem nadrzędnym celem wyszukiwarki jest dostarczanie trafnych wyników. Strona która działa wolno jest nieprzydatna – będzie powodować frustrację użytkowników wyszukiwarki i może niekorzystnie wpływać na jej postrzeganie – dlatego strony takie są wycinane z wyników wyszukiwania lub ich pozycja jest znacznie pogorszona.

Czytaj więcej o optymalizacji SEO WordPressa

Dobra optymalizacja wydajności to najpierw eliminacja wąskich gardeł

Poprawna optymalizacja wydajności złożonych systemów takich jak WordPress to znalezienie i zlikwidowanie wąskich gardeł (ang. bottlenecks). Bardzo lubię definicję którą można znaleźć w samouczku Oracla, mówiącej o tym, że wąskie gardła to kluczowe inhibitory wydajności (ang. KPI: Key Performance Inhibitor).

 Wąskie Gardło WordPress

Wąskie gardła w kontekście WordPressa to wszelkie zasoby, które w największym stopniu ograniczają prędkości przepływu zasobów strony internetowej oraz wydłużają czas potrzebny na ich poprawne załadowanie się w przeglądarce użytkownika.

Identyfikacja wąskich gardeł, która de facto powinna być przeprowadzana już w trakcie projektowania strony WordPress pozwala zaplanować działania optymalizujące tak, aby były wykonywane w odpowiedniej kolejności i dały maksymalną korzyść z punktu widzenia użytkownika. Ich eliminacja pozwala ponadto na efektywne wykorzystanie zasobów, którymi aktualnie dysponuje WordPress oraz efektywne rozwijanie strony.


W pierwszej kolejności, warto poświęcić czas na optymalizację, która poprawi wydajność działania WordPressa w większym stopniu a dopiero potem przystąpić do prac, które dadzą relatywnie mniejszą korzyść . Przykładowo, jeżeli 70% czasu potrzebnych na załadowanie się strony WordPress stanowią zdjęcia, to właśnie w optymalizacji zdjęć, powinniśmy szukać rozwiązań, które pozwolą przyspieszyć działanie WordPressa w tym konkretnym przypadku w największym stopniu.

TL;DR

Obsesja na punkcie wyniku w PageSpeed Insights albo GTMetrix tak naprawdę nie jest poprawnym podejściem w przyspieszaniu strony WordPress.

Wynik w GTMetrix uzyskany za pomocą szeregu działań optymalizacyjnych.

Poprawne podejście to najpierw eliminacja wąskich gardeł a dopiero potem spełnienie ogólnie rozumianych dobrych praktyk w konstruowaniu stron internetowych.

Wynik PageSpeed Insights strony WordPress

Minimalizacja stylów CSS, która zaoszczędzi niecałe 7 KB podczas kiedy na stronie znajduje się niepoprawnie przeskalowane zdjęcie, które marnuje 250KB – co jest bardzo częstym zjawiskiem na stronach WordPress 😉 – to jak można się domyślić, dowód sporej niekompetencji lub braku staranności web deweloperów.

Uwaga, najbardziej interesują nas wyniki mobilne – bo to na ich podstawie wyszukiwarka “wyrabia sobie zdanie” o prędkości stron internetowych. Fachowo nazywamy to indeksowaniem mobile-first.

Jak badać prędkość WordPressa?

Istnieje kilka podejść, dzięki którym możemy stwierdzić czy nasza strona działa stosunkowo szybko czy wolno.

Pierwszym z nich jest testowanie przy pomocy własnej przeglądarki. Przykładowo Google Chrome ma wbudowany zestaw narzedzi do symulowania powolnego łącza i wyświetlania wodospadu pobieranych przez sieć zasobów.

Symulacja powolnego łącza w Google Chrome.

Druga technika to skorzystanie ze wspomnianych narzędzi GTMetrix, Page Speed Insights, Pingdom itd…

Trzecia technika to monitorowanie zakładki wydajność w Google Analytics. Przechodzimy do: Zachowanie >> Szybkość witryny >> Czas wczytywania

Raport czasu wczytywania z Analytics

W WordPressie wąskie gardła mają bezpośredni wpływ na jego wydajność i skalowalność. Mogą one występować w wielu miejscach. Poniżej lista potencjalnych wąskich gardeł na stronie WordPressa oraz praktyczne porady jak sobie z nimi radzić. Opis uzupełni zdefiniowane także dobrych praktyk.

1. Optymalizacja pod kątem czasu odpowiedzi serwera (wydajność po stronie back-endu)

Zbyt długa odpowiedź serwera czyli de facto zbyt wysoka wartość czasu TTFB (Time To First Byte) (pow. 0.2 sekundy) to konsekwencja zbyt rozbudowanej logiki, która ma miejsce w przypadku korzystania z tony różnego rodzaju wtyczek. Daj sobie spokój z wtyczkami do RODO, kreatorami wizualnymi, jakimiś pseudo-zabezpieczeniami, automatyczną optymalizacją obrazków czy Yoastami.

Jeżeli potrzebujesz niestandardowej funkcjonalności w WordPressie, której nie ma w jego podstawowej paczce, zleć web deweloperowi edycję szablonu lub napisanie dedykowanej wtyczki, która będzie napisana tak aby nie poświęcać szybkości działania CMSa.

Długa odpowiedź może być także konsekwencją źle skonfigurowanego hostingu. Poniżej kilka technik radzenia sobie z tym problemem, które w 90% powinny zdać egzamin.

Technika 1.1: Wyłączenie niepotrzebnych wtyczek

Przejdź do Wtyczki >> Zainstalowane wtyczki i wyłącz a potem usuń wszystko co się da i co nie jest kluczowe dla twojej strony internetowej. Przed usunięciem sprawdź czy strona poprawnie się wyświetla.

Jeżeli twoja strona jest skonstruowana tak, że wyłączenie wtyczki rozsypuje całą stronę to już wiesz, że twoją stronę wykonywały osoby, które nie potrafią programować a tworzenia stron nauczyli się na tygodniowym kursie 😉

Technika 1.2: Zmiana wersji PHP 5.X na wersję 7.X

PHP czyli język za pomocą, którego WordPress jest napisany ciągle ewoluuje i wykorzystuje coraz to nowsze technologie. PHP w wersji 7 jest kilkakrotnie bardziej wydajny co przekłada się na szybkość działania stron i aplikacji w jego środowisku.

Wydajność PHP 7 w stosunku do wersji PHP 5 - wykres
Porównanie wydajności różnych odmian PHP

Aby aktywować PHP w wersji 7 będziemy musieli skorzystać z panelu dostawcy hostingu lub skontaktować się z dostawcą. Włączenie PHP 7 zarówno w OVH, nazwie i home polega na skorzystaniu z opcji jakie są nam udostępnione w panelu do zarządzania hostingiem. W niektórych hostingach może działać dyrektywa SetEnv umieszczana w .htaccess. Czytaj więcej jak zmienić wersję PHP na swoim hostingu.

W serwerach VPS i dedykowanych Ubuntu będzie to kwestia kilku komend – aktualizacji pakietów, zainstalowania PHP7, aktywowania go jako wersji domyślnej i restartu usługi serwera.

Technika 1.3: Wykorzystanie pamięci podręcznej w warstwie CMS

Ideę pamięci podręcznej wykorzystuje się uniwersalnie w wielu systemach komputerowych. Skorzystanie z Cache polega na na przeniesieniu części danych z pamięci o długim czasie dostępu (lub niższej przepustowości) do pamięci o krótszym czasie dostępu . W WordPressie technika ta jest bardzo efektywna ponieważ system ten częściej odczytuje dane, które z drugiej strony stosunkowo rzadko ulegają modyfikacji.

W tym celu (jak na ironię) zalecam zainstalowanie wtyczki WP Super Cache. Działa ona tak, że zapisuje zawczasu wyrenderowany kod HTML na dysku w postaci statycznego, gotowego dla przeglądarki pliku z kodem HTML. Potem usuwa go przy jakiejkolwiek aktualizacji i odtwarza ponownie taki plik. Zapobiega to sytuacji, że użytkownik otrzymuje nieaktualne dane. Posiadanie gotowych danych do przesłania użytkownikowi zwalnia system z odtwarzania treści na podstawie logiki i bazy danych przy każdej kolejnej wizycie. Zobacz jak zainstalować i skonfigurować WP-Super Cache.

Technika 1.4: Zmiana serwera i ulepszenia architektury

Zmiana serwera WordPress to w końcu nieunikniony krok, tym bardziej jeżeli naszą witrynę, która wykorzystuje system WordPress ogląda coraz większa liczba użytkowników. Pomóc może zarówno zwiększenie parametrów, samo partycjonowanie czyli izolacja serwisów, zmiana standardowego hostingu współdzielonego na hosting Cloud lub VPS.

Jeżeli ruch jest na tyle duży, że koszty hostingu zaczynają cię przerastać, szukaj usług skalowania i optymalizacji kosztów związanych z administracją i serwerem WWW. Dobrym i opłacalnym wyjściem może okazać się instalacja WordPressa w chmurze Google Cloud.

Technika 1.5: Automatyczne oczyszczenie bazy danych

WordPress przechowuje wiele archiwalnych wersji tych samych wpisów. Dane te zajmują cenna przestrzeń i wydłużają czas potrzebny na przygotowywanie odpowiedzi SQL. Wykorzystanie specjalnie przygotowanych funkcji do czyszczenia tych danych może dać bardzo dobre rezultaty z perspektywy zwiększenia wydajności. Czytaj więcej o optymalizacji bazy danych WordPress za pomocą wtyczki WP-Sweep.

1.6 Obsługa protokołu HTTP/2

Obsługa nowej wersji protokołu ma tak wiele korzyści, że miałem trudność w zaklasyfikowaniu kategorii do której ją przypisać. Włączenie nowej wersji HTTP czyli HTTP/2 jest w stanie zwiększyć wydajność połączenia i znacznie przyspieszyć działanie strony już na poziomie warstwy TCP. Włączenie HTTP/2 zwalnia z konieczności wykonywania żmudnych optymalizacji kodu CSS i JS polegających na minimalizowaniu ich ilości czy scalaniu we większe ładunki sieciowe.

Włączenie nowej wersji protokołu HTTP jest możliwe w serwerach dedykowanych, VPS, wystarczy pobrać moduł i dokonać drobnej modyfikacji w oprogramowaniu obsługującym zapytania HTTP. Wybrani dostawcy umożliwiają włączenie HTTP/2 w panelu w ramach usługi hostingu współdzielonego. Czytaj więcej o tym co to jest, jak włączyć i przetestować HTTP2.

2. Optymalizacja pod kątem szybkości wczytywania

Warto też mieć na uwadze, że wąskim gardłem może być powolne łącze klienta. Dlatego warto minimalizować ilość potrzebnego pasma do poprawnego wyświetlania się naszej strony.

W optymalizacji szybkościowej, przyspieszenie WordPressa polega na zminimalizowaniu wymagań pod kątem pasma potrzebnego do załadowania się strony i wyrenderowania, jak to PageSpeed mówi “czegoś znaczącego”.

Technika 2.1: Dopasowanie rozmiaru grafik

Skalowanie zdjęć to krytyczna procedura mająca na celu minimalizację pasma potrzebnego do załadowania się strony po stornie klienta. Nieprawidłowy rozmiar grafik marnuje transfer zarówno hostingu jak i użytkownika.

Ustawienia dotyczące skalowania zdjęć udostępnia sam WordPress.. W tym celu należy przejść w Ustawienia >> Media i w sekcji rozmiary obrazków podać odpowiednie wartości. Zmierz długość tekstu w artykule dla widoku desktop. Zrób zrzut ekranu bloga, wklej go sobie do Painta 😉 i zobacz jaki maksymalnie obrazek można wkleić u mnie jest to 750px.

Szerokość kontenera

PROTIP: Dokładniejszy wynik otrzymamy badając element kontenera treści w konsoli przeglądarki.

Taką otrzymaną wielkość ustawiasz dla “średniej wielkości”. Ważne jest aby przy redagowaniu treści wybierać tę właśnie wielkość (jest to możliwe w starszych WordPressach oraz w tym nowym – z Gutenbiergiem):

Wybór odpowiedniej wielkości obrazka w WordPress

Pamiętaj że na urządzeniach mobilnych o większym ppi, WordPress automatycznie wybierze większy rozmiar, aby zapewnić lepsze wrażenia wizualne. Jest to możliwe dzięki wbudowanej funkcji wp_calculate_image_srcset, dlatego nie trzeba zawyżać rozdzielczości w obawie przed tym że będą niewyraźnie na wyświetlaczach mobilnych.

Technika 2.2: Wybór formatu grafik

Dobór formatu to równie krytyczny krok. Proste grafiki zapisujemy w PNG skomplikowane w JPG albo w formatach nowej generacji np. WebP (uwaga, WebP nie będzie się wszystkim wyświetlał poprawnie).

Odnośnie WebP: jest też opcja z ustawianiem src-set dla wspierających go przeglądarek ale według mnie jest to pewnego rodzaju over-engineering (przeinżynierowanie), które zaśmieca system plików kolejnymi wariantami grafik. Rozwiązanie bardzo mało skalowalne.

O formatach pisałem szeroko w: Optymalizacji zdjęć dla potrzeb stron WWW. Nie ma najmniejszego sensu aby tutaj to wszystko powtarzać. Zachęcam do przeczytania i zrozumienia tego przewodnika.

Technika 2.3: Dostosowanie stopnia kompresji JPEG

Stopień kompresji JPEG też tam jest dokładnie poruszany w WordPressie można go zmienić dopisując w pliku functions.php poniższy kod:

add_filter('jpeg_quality', function($arg){return 80;});

Technika 2.4: Wykorzystanie pamięci podręcznej HTTP

Pamięć podręczna HTTP powoduje, że raz ściągnięty plik z internetu może być przechowywane na dysku klienta i każdorazowe przyszłe żądania do niego mogą odbywać się bez pobierania go ponownie. Jest to możliwe za pomocą wykorzystania nagłówków Expires lub Cache-Control.

Jest to przydatna opcja w przypadku posiadania na stronie zasobów w postaci plików CSS, JS, zdjęć itp… Edycja pliku .htaccess w celu dodania nagłówków expires:

ExpiresActive On
ExpiresDefault "access plus 1 month"
ExpiresByType image/jpg "access plus 1 month"
ExpiresByType image/jpeg "access plus 1 month"
ExpiresByType image/png "access plus 1 month"
ExpiresByType image/gif "access plus 1 month"
ExpiresByType text/css "access plus 1 month"
ExpiresByType text/javascript "access plus 1 month"
ExpiresByType text/html "access plus 1 month"
ExpiresByType application/xhtml+xml "access plus 1 month"
ExpiresByType application/javascript "access plus 1 month"
ExpiresByType application/x-javascript "access plus 1 month"

Czytaj więcej w artykule o Expires i Cache-Control – pamieć podręczna przeglądarki.

Technika 2.5: Wykorzystanie kompresji deflate / GZIP

Dane wysyłane z serwera zawierają hipertekst, który tak jak zwykły tekst może być skompresowany. Taka niewidoczna kompresja podczas transmisji może radykalnie zmniejszyć objętość danych a tym samym przyspieszyć wczytywanie się strony WordPress. Przeglądarka odbierając dane dekompresuje je i prezentuje we właściwy sposób.

Dopisujemy do .htaccess:

<ifModule mod_deflate.c> <filesMatch "\.(js|css)$"> SetOutputFilter DEFLATE </filesMatch> </ifModule>

Czytaj więcej w artykule: kompresja GZIP / deflate

Technika 2.6: Minimalizacja plików CSS, JS, HTML

Dane można zmniejszyć stosując minifikację. Jest to możliwe za pomocą specjalnych narzędzi online, lub automatyzując pracę za pomocą front-endowych narzędzi takich jak gulp. Jest też opcja aby wykorzystać wtyczkę Autoptimize a nawet po stronie serwera za pomocą modułu pagespeed. Czytaj więcej na czym polega minifikacja.

Technika 2.7: Wklejenie zasobów w ciało szablonu WordPress

Bardzo przydatna technika przyspieszenia wczytywania stron z dużym współczynnikiem odrzuceń (powyżej 50%), stron One-Page, Single Page Application i AMP.

Polega na wklejeniu zawartości kodu CSS w tagi <style> oraz skryptów JavaScript w tagi <script>. Można wykonać ręcznie lub przy pomocy Autoptimize. Czytaj więcej w moim teście wtyczki Autoptimize. Ona może pomóc także w kontekście następnego punktu.

Technika ta zmniejsza ilość zapytań HTTP, oczywiście poświęca możliwość zadziałania pamięci podręcznej ale w na stronach WordPress AMP (gdzie wklejenie stylów w ciało jest wymagane), WordPress SPA (gdzie praktycznie nigdy nie doświadczamy “prawdziwego” odświeżenia strony) i stron z małym odsetkiem odsłon na wizytę i tak by nie doszło do jej wykorzystania.

Technika 2.8: Skorzystanie z technik lazy-load zdjęć i infinite-scroll

Synchroniczne ładowanie się wszystkich zdjęć i zasobów, nawet do bardzo nisko położonych (do których trzeba kilka razy przewinąć cały widok) marnuje łącze i blokuje szybkie pojawianie się treści położonych wyżej.

W WordPress możemy znowu wykorzystać wtyczkę Autoptimize, która w trzeciej zakładce ustawień umożliwia włączyć bardzo dobrze działający mechanizm lazy-load:

Ustawienie lazy-load w Autoptimize

Zdjęcia pojawiają się z lekką animacją stopniowanego opacity, dobrze to wygląda a kod JavaScript odpowiedzialny za działanie mechanizmu jest bardzo lekki. Autoptimize analizuje także kod szablonu dlatego dokonuje opóźnionego ładowania dla zdjęć zapisanych “na sztywno” w szablonie. Dzieki tagom <noscript> zgodnie z filozofią graceful degradation zdjęcia będą się wyświetlać także przy wyłączonym JavaScript. Za pomocą wykluczeń można dodać nazwy plików lub klasy, które nie powinny być ładowane z opóźnieniem. Można tutaj dodać logo lub jakieś inne ważne i położone wysoko elementy graficzne.

Drugą propozycją jest oficjalna wtyczka twórców WordPressa o nazwie WP Lazy Loading. Wykorzystuje ona nowy atrybut loading=”lazy”, który jest wspierany w nowszych przeglądarkach. Zaletą tego rozwiązania jest zgodność z filozofią progressive enhancement. Dla starszych przeglądarek kod jest całkowicie zrozumiały i czysty (bo nie ma dodawania fallbacków za pomocą <noscript>) a funkcjonalność będzie działać poprawnie w nowych przeglądarkach.

Wtyczka realizująca najnowocześniejszą technikę lazy-load

Co ciekawe, planuje się aby mechanizm ten działał domyślnie w przyszłych aktualizacjach WordPressa. Lazy load działa tylko dla zdjęć umieszczonych w treści dlatego można połączyć siły wspomnianego Autoptimize i nowej wtyczki WP Lazy Loading. W Autoptimize trzeba wykluczyć zdjęcia pochodzące z treści. Osobiście używam właśnie takiego rozwiązania.

Infinite-Scroll to mimo wielu podobieństw całkiem inny mechanizm, który wymaga stworzenia mechanizmu pobierającego poszczególne partie strony z serwera. Tego typu funkcjonalność trzeba stworzyć na etapie tworzenia szablonu strony:

Dla elementów video i iframe nadal trzeba przebudować stronę aby niewidoczne w pierwszym ekranie video i inne dodatki ładowały się z odpowiednim opóźnieniem. Dobrą praktyką jest załączanie video z atrybutem preload=”none” i ładowanie ich dopiero jak będą widoczne dla użytkownika.

Dla elementów iframe można wykorzystać tradycyjną metodę z wykorzystaniem JavaScript. Czytaj więcej na czym polega ta technika w artykule Lazy Load grafiki i wideo.

Technika 2.9: Cache zasobów za pomocą CDN

CDN jest zoptymalizowany pod szybkie serwowanie statycznych zawartości, eliminuje opóźnienia w działaniu strony. Jego system plików szybciej zwraca dane i jest w stanie skracać geograficzną odległość pomiędzy urządzeniami transmitującymi dane. Odciąża główny hosting i tym samym eliminuje powstanie wąskich gardeł.

Czytaj więcej o CDN.

Technika 2.10 Usuwanie ciągów zapytania (ang. query string) z zasobów

Zarówno Expires, GZIP oraz poprawne funkcjonowanie CDN może być zaburzone poprzez dodawane przez WordPress tzw. ciągi zapytania, czyli dodatkowe zmienne dodawane do adresów URL aby przeciwdziałać działaniu pamięci podręcznej.

function pm_remove_script_version( $src ){
   $parts = explode( '?ver', $src );
   return $parts[0];
}
add_filter('script_loader_src','pm_remove_script_version', 15, 1 );
add_filter('style_loader_src','pm_remove_script_version', 15, 1 );

Funkcja ta usunie te wyrażenia z adresów i końcówki typu ?ver=1.1.5 zostaną usunięte. To pozwoli na poprawne funkcjonowanie pamięci podręcznej przeglądarki. Jeżeli nie chcemy edytować kodu, ponownie możemy wykorzystać Autoptimize.

3. Optymalizacja pod kątem wydajności (po stronie front-endu)

Szybkość polega nie tylko na tym jak szybko dane zostaną pobrane przez przeglądarkę. Istotne jest także to, jak bardzo skomplikowany będzie front-end i w jakim stopniu obciążamy możliwości obliczeniowe końcowego urządzenia.

Technika 3.1: Minimalizacja zasobów i skryptów

W tym punkcie chodzi o usuwanie nadmiarowych funkcjonalności, które nie są kluczowe dla naszej witryny. Priorytet muszą mieć krytyczne elementy (takie jak fonty, obrazki, wideo, skrypty, animacje itd..). Wystrzeganie się slajderów, wodotrysków, skomplikowanych animacji i SVG pozwoli przyspieszyć zarówno wczytywanie się strony WordPress oraz jej płynne działanie po załadowaniu.

Technika 3.2: Zastosowanie wszystkich praktyk z punktu 2

Czyli minimalizacja objętości wszystkich zasobów (grafik, skryptów) odraczanie pobierania i odtwarzania multimediów.

Technika 3.3: Skrócenie łańcuchów żądań krytycznych

Dołączanie skryptów z atrybutem async lub defer lub wklejać instrukcje w ciało strony. Czytaj więcej o tym kiedy łączyć pliki CSS i JS a kiedy wklejać je inline.

Technika 3.4: Usunięcie nadmiarowego kodu CSS

Aby wyeliminować przetwarzanie nadmiarowego kodu przez procesor renderujący należy usunąć nieużywany kod CSS oraz style dołączane przez wtyczki i dodatki.

Technika 3.5 Optymalizacja wczytywania fontów (czcionek)

Fonty blokują wyświetlenie się strony. Udoskonalenia w tym zakresie możemy wykonać ręcznie dodając instrukcje font-display do deklaracji fontów w kodzie CSS, dodać &display=swap do linków Google Fonts lub ponownie wykorzystać wtyczkę Autoptimize, która w dodatkach ma opcje optymalizujące pobieranie i wyświetlanie fontów. Czytaj więcej w artykule: optymalizacja fontów pod kątem wydajności strony internetowej.

Technika 3.6 Automatyzacja niektórych powyższych punktów

Cześć z przytoczonych punktów można wykonać automatycznie po stronie serwera z wykorzystaniem modułu PageSpeed. Minimalizuje i scala on pliki CSS i czuwa nad ich aktualizowaniem w przypadku jakichkolwiek zmian. Czytaj więcej w artykule o module PageSpeed, w którym dokonano krótkiego testu i w którym zamieszczono instrukcję jego instalacji.

Dodatek 1: Przyspieszanie sklepu WooCommerce

Jak wiadomo, sklepy WooCommerce korzystają z WordPressa, ponieważ WooCommerce to wtyczka rozszerzająca możliwości tego systemu do systemu sklepowego. Wszystkie techniki, które poruszyłem wcześniej można z powodzeniem zastosować w przypadku przyspieszania WooCommerce. Dodatkową techniką może być wyłączenie niepotrzebnych w danym momencie skryptów CSS i JS ponieważ większość skryptów z folderu woocommerce, które są ładowane do każdej podstrony są potrzebne na stronach typowo sklepowych (tj, strona produktu, listing produktów, koszyk i checkout). Aby osiągnąć takie zachowanie WordPressa dodajmy do pliku functions.php następujące linie:

function woocommerce-script-remover() {
if ( ! is_woocommerce() && ! is_cart() && ! is_checkout() ) {
wp_dequeue_style( 'woocommerce_frontend_styles' );
wp_dequeue_style( 'woocommerce-general');
wp_deregister_script( 'selectWoo' );
}
}
add_action( 'wp_enqueue_scripts', ' woocommerce-script-remover', 99 );

Wewnątrz funkcji może się znaleźć więcej instrukcji, np.:wp_dequeue_style( ‘woocommerce_frontend_styles’ );

  • wp_dequeue_style( ‘woocommerce-general’); i w nawiasie może być również: woocommerce-layout, woocommerce-smallscreen, woocommerce_chosen_styles, ‘woocommerce_prettyPhoto_css.
  • wp_dequeue_script( ‘selectWoo’ );
  • wp_deregister_script( ‘selectWoo’ );
  • wp_dequeue_script( ‘wc-add-payment-method’ ); w nawiasie może być również: wc-lost-password, wc_price_slider, wc-single-product, wc-add-to-cart, wc-cart-fragments, wc-credit-card-form, wc-checkoutwc-add-to-cart-variation, wc-single-product, wc-cart, wc-chosen, woocommerce

Radzę pojedynczo sprawdzić każdą linijkę znoszącą skrypt ze stosu – jeżeli jakiś skrypt jest potrzebny ( ponieważ zauważymy, że niektóre funkcje przestają działać) należy go przywrócić. Trik polega na tym, że najpierw sprawdzamy czy klient znajduje się na stronie wymagającej funkcji sklepu. Dzięki temu strony główne, blog i inne strony będą odciążone z niepotrzebnego balastu dodatkowych skryptów, które są nam potrzebne tylko w panelu klienta lub na stronach produktowych. To świetne rozwiązanie w witrynach, które łączą stronę firmową, blog i sklep. Funkcje sklepu nie spowalniają podstron, które nie służą do obsługi sklepu.

Czy wydajność strony ma wpływ na pozycje i wygodę użytkowników?

Obróćmy sprawę i zadajmy sobie pytania:

  1. Czy autorzy wyszukiwarki “dla zabawy” opracowali narzędzia PageSpeed Insights i te wszelkie akcje dążące do przyspieszania Internetu to projekty typowo edukacyjne?
  2. Czy uważasz, że strona powolna (ładująca się w kilka sekund) ma takie samo prawo na pojawienie się na pierwszej pozycji jak strona szybka, ładująca się w ułamek sekundy?
  3. Czy nie uważasz, że moja strona pojawiła się na pierwszej pozycji właśnie ze względu na bardzo dobry wynik PageSpeed Insights?
  4. Czy wielkie projekty (takie jak AMP, moduł PageSpeed, nginx, wtyczki i cały rynek Web Performance) są tworzone z nudów lub żeby wyciągnąć od Ciebie więcej kasy?

Nie będę odpowiadał, zostawiam to do osobistej refleksji. Jeżeli dotarłeś aż tutaj, to już wiesz dlaczego niektóre strony mimo bardzo dobrej treści i długiego stażu w indeksie są niżej w wyszukiwarce od młodszych stron z podobną lub nawet uboższą treścią. Brzmi to banalnie ale szybkość strony jest obecnie bardzo ważna.

Jeżeli masz inne zdanie i uważasz, że wynik w PageSpeed Insights nie jest ważny, bo według Ciebie liczy się “realna szybkość”, którą sam sobie mierzysz po swojemu lub preferujesz inne narzędzia do testowania – OK – racjonalizacja to jedna z technik radzenia sobie z wieloma problemami. Jeżeli w przyszłości przekonasz się, że warto jednak mieć szybszą stronę, doceń, że w tym artykule próbowałem Ci to podpowiedzieć.

Podsumowanie

Jak widać na szybkość działania strony WordPress wpływa wiele elementów. Działania wykonane w kierunku optymalizacji i przyspieszania WordPressa na pewno będą się opłacać i będą długofalowo przynosić pozytywne efekty, które będą niczym innym jak konsekwencją oficjalnych i prostych rad twórców wyszukiwarki oraz pozytywnych wrażeń użytkowników twojej witryny.

Źródła:

https://www.oracle.com/technetwork/oem/grid-control/overview/wp-rapid-1.pdf

https://developers.google.com/web/tools/lighthouse/audits/first-contentful-paint

https://developers.google.com/web/tools/lighthouse/audits/estimated-input-latency

https://developers.google.com/web/tools/lighthouse/audits/first-cpu-idle

Oceń artykuł na temat: Przyspieszanie strony WordPress
Średnia : 4.6 , Maksymalnie : 5 , Głosów : 42


 

Odpowiedz lub skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


 

Wykryto brak połączenia z Internetem.