23 kwietnia 2018
Aktualizacja: 2 lipca 2020

Sklepy i strony internetowe mobile-first

Kategoria: Web
Tagi: dla profesjonalistów, web development,
Autor: Paweł Mansfeld

Sklepy i strony internetowe mobile-first

Jak wiadomo już z poprzednich wpisów, np tych ze statystykami Internetu –  urządzenia mobilne zaczynają na dobre dominować w ruchu internetowym. Już od jakiegoś czasu ponad połowa wyszukiwań w przeglądarce Google odbywa się za pomocą urządzenia mobilnego – i tutaj muszę uściślić że chodzi o konkretnie o smartfony a nie tablety. I co z tego wynika? A no to, że tworzenie stron z wykorzystaniem zasady mobile-first w końcu staje się opłacalne a przewidywana rewolucja, (którą odważyłem się poruszyć 3 lata temu w mojej pracy inżynierskiej) w końcu stałą się faktem.

trendy web design 2018 - mobile first

Po opublikowaniu artykułu o trendach projektowania stron wiele osób drwiło (nie wiem czy to dobre słowo) z punktu o mobile first, na zasadzie, “Panie gdzie tam, jeszcze dobrych kilka lat…”. Wystarczyło 8 miesięcy i wszystko się sprawdziło 🙂 Google już oficjalnie podało, że wyniki będą ustalane “oczami” smartfona, tzn. wyszukiwarka ustala jakość strony w oparciu o to jak ona wygląda i co się na niej znajduje na smartfonie a nie komputerze klasy PC.

Czym jest indeksowanie Mobile-First?

W dużym skrócie: kiedyś algorytmy wyszukiwarki sprawdzały czy strona jest adekwatna na zapytania w oparciu o widok desktopowy (czyli standardową wersję na komputery klasy PC). Jeżeli strona wykazywała cechy wysokiej jakości i była czytelna na smartfonach (Responsive Web Design) – była nagradzana poprzez dobre pozycje w wyszukiwarce. Obecnie jest tak, że to tak jakby urządzenia mobilne rozstrzygają o jakości treści na stronie internetowej. Dlatego warto tworzyć stronę internetową w oparciu o zasadę Mobile-First.

Jak projektować stronę aby pogodzić wrażenia użytkownika mobilnego i stacjonarnego oraz skutecznie pozycjonować swoją stronę w nowym indeksie Google? Poniżej odpowiedź…

Zasady projektowania stron mobile-first

  1. Treść na twojej stronie internetowej nie powinna być “obcinana” ukrywana w widoku mobilnym. Przy tworzeniu posta wklejaj zdjęcia przeznaczone na widok mobilny. Wszelkie alternatywy i podmiany stosuj w widoku desktopowym (mechanizm elastycznych zdjęć).
  2. W procesie projektowym – zaprojektuj widok mobilny. Traktuj to jak natywną wersję strony. Niech widok na komputer będzie rozszerzeniem właściwej (mobilnej) wersji strony.
  3. Jeżeli twoja strona bardzo dobrze prezentuje się na telefonach, upewnij się że masz mocny hosting – twoje pozycje pójdą w górę a twoją stronę będzie odwiedzać coraz więcej klientów –  nawet tych którzy korzystają tylko z komputerów PC.
  4. Zapomnij o oddzielnych stronach mobilnych – z osobnym adresem np. “mobi.domena.pl” . Teraz możesz sobie za to stworzyć osobną stronę dla desktopów np. “desk.domena.pl” 🙂
  5. Odwiedź stronę Page Speed Insights i sprawdź czy “wynik mobilny” wynosi co najmniej 50% idealnie by było mieć tutaj zielony wynik (czyli powyżej 90).
  6. Dbaj o przyspieszenie wczytywania się stron WWW w każdym aspekcie ich budowy i utrzymania.

Interfejs, styl i skrypty zgodne z Mobile-First

Mobile-First to szerokie pojęcie i odnosi się także do praktyk deweloperskich. Kiedy w 2011 – 2013 roku wkraczała era Responsive Web Design, wizualną część strony projektowało się tak jak do tej pory – z tą różnicą, że dodawano dodatkowe instrukcje, które zawierały wyjątki dla urządzeń mobilnych. Przykładowo chcąc dopasować widok do ekranów urządzeń mobilnych deweloperzy stosowali takie podejście:

.container{
  width: 1200px;
}
@media screen and (max-width:768px){
   width: 100%;
}

Najpierw jest “ogólny” styl dla urządzeń Desktop a dopiero potem mamy do czynienia z instrukcjami odnoszącymi się do urządzeń mobilnych. Dokładnie ten sam kod stworzony zgodnie z ideą mobile First wyglądałby tak:

.container{
  width: 100%;
}
@media screen and (min-width:769px){
   width: 1200px;
}

To samo można zastosować w odniesieniu do skryptów JavaScript, które korzystają z metody matchMedia. Niejako ciężar “dodatkowej pracy” przenosimy na urządzenia klasy PC bo posiadają dużo więcej zasobów.

Zastosowanie w praktyce tej filozofii dobrze widać w nowych frameworkach front-endu typu Bootstrap, gdzie zniesiono klasę hidden-xs (która ukrywała coś na urządzeniach mobilnych). Teraz ten sam efekt można uzyskać ukrywając coś wszędzie a potem pokazać (czyli wykonać dodatkową pracę przy renderowaniu) w urządzeniach klasy desktop za pomocą klas: d-none i d-lg-block.

Teraz już wiesz skąd się wzięła nazwa Mobile-First. Urządzenia mobilne mają pierwszeństwo. Stosowanie tej reguły powoduje że strona lepiej działa na urządzeniach mobilnych, a komputery klasy PC mogą przetworzyć dodatkowe instrukcje aby dostosować wygląd do własnych parametrów. Rozwiązanie niosło ze sobą te same korzyści już przy samych początkach ery Responsive Web Design. biorąc jednak pod uwagę statystyki korzystania z Internetu dopiero od niedawna urządzeń mobilnych jest więcej w ruchu Internetowym i obecnie ten dodatkowy wysiłek i przestawienie się deweloperów przy tworzeniu stron jest bardziej opłacalne.

Technologie wspierające filozofię Mobile-First

Progresywne strony webowe (PWA)

Nową technologią w jaką można się zainteresować to PWA czyli Progressive Web Apps. Rozwiązanie to stworzone zostało przede wszystkim z myślą o użytkownikach mobilnych. Jeżeli chcesz sprawdzić jak działa PWA odwiedź moją stronę główną a potem kilka podstron. Odłącz internet i spróbuj na nią wejść jeszcze raz… niezła magia co? 🙂  To jest właśnie Progressive Web Apps. Rozwiązanie to ułatwia użytkownikom mobilnym korzystać ze sklepów i stron internetowych w przypadku wolnego lub “zrywającego” łącza internetowego (np. podczas podróży albo w wielu miejscach które nie są idealnie pokryte infrastrukturą LTE itd…).

Jeżeli przypniesz taką stronę do ekranu głównego to już nie odróżnisz strony, sklepu internetowego od dedykowanej aplikacji. Nie widać paska z adresem i wszystko działa błyskawicznie szybko. Nie wierzysz? Sprawdź! Czytaj więcej o tworzeniu Progressive Web Apps

Przyspieszone Strony Mobilne (AMP)

Często zgłaszaliście mi obawy, że w końcu AMP jest dla przyspieszonych stron mobilnych co z wersją Desktop? Czy desktop też może być w wersji AMP? Czy posiadając tylko wersję AMP strony nie zaszkodzę wynikom wyszukiwania? Odpowiedź brzmi: Można wykonać responsywną stronę internetową zgodną z AMP. Błyskawiczna prędkość strony internetowej  wpłynie na jej pozycje tylko pozytywnie. Witam w erze urządzeń mobilnych. Wadą stron AMP jest stosunkowo mała funkcjonalność i mała ilość gotowych szablonów ale już są.

Ze względu na ograniczenia tej technologii zrezygnowałem z AMP ale nadal uważam że jest to ciekawa technologia. Czytaj więcej w artykule: zalety, wady i mity AMP.

Single-Page Application (SPA)

Kolejna technika to SPA czyli Single-Page Application. Technologia ta jest przyjazna urządzeniom mobilnym. Czytaj więcej w osobnym artykule, w którym także można się zapoznać z zaletami stron SPA.

Przykłady stron mobile-first na lata 2018/2020

Zwróć uwagę na “menu mobilne” oraz to jak o wiele lepiej strona prezentuje się w widoku mobilnym:

dior.com

bugatti.com

fenty.com

Wnioski

Witryny, w których położono nacisk na wrażenia użytkowników urządzeń mobilnych czekają dobre czasy. Google mówi (cytuję):

Nasze algorytmy ostatecznie wykorzystają mobilną wersję treści witryny do pozycjonowania stron

Strony internetowe, które nie mają wersji responsive web design wkrótce praktycznie znikną z indeksu. Planowałeś wykonać nową wersję strony internetowej? Nie poganiam ale jest to idealny moment.

Oceń artykuł na temat: Sklepy i strony internetowe mobile-first
Średnia : 4.6 , Maksymalnie : 5 , Głosów : 28


 

Odpowiedz lub skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *
Komentarze

Krzysztof

23 maja 2020

Cześć, czytam już od dłuższego czasu Twój blog. Moja strona jest stworzona poprzez edycję gotowego motywu. Motyw za priorytet ma komputery. Jestem fotografem i zależy mi na bardzo interaktywnej stronie. W PSI nie jest źle jeśli chodzi Desktop i tutaj pojawia się wynik powyżej 80 zawsze. Niestety w wypadku PSI dla telefonów jest to już tylko około +/-40 punktów. Używam Autoptimize, plików webp, Cloudflare. Próbowałem nawet CDN od Google i wyeksportowałem tam pliki graficzne oraz zdjęcia. Niestety wydłużyło to proces ładowania i wyniki były w granicach 60 dla PC i 15 dla Tel. Zrezygnowałem z tej opcji i w dalszym ciągu borykam się z wynikami o których pisałem wcześniej tzn 80-40. Jak polepszyć ten wynik? Stworzyć osobną podstronę do obsługi tylko telefonów zgodną z AMP?

Paweł Mansfeld

23 maja 2020

Cześć, można pogodzić kreatywny wygląd strony i bardzo dobry wynik w PSI. Może to być trudne jeżeli używasz do tego gotowego motywu a optymalizacja to dla Ciebie tylko użycie wtyczek, które jedyne co potrafią to scalić zasoby lub dołączyć je do nagłówka.

Cloudflare troszkę psuje SEO bo to jest odwrotny serwer proxy a nie tylko CDN.

AMP można przetestować ale ma to wiele wad, które już opisywałem na tym blogu. Troszkę nie pasuje ta technologia do stron z ofertą i blogiem, bo zbyt wiele trzeba poświęcić. Wykonanie strony AMP może być kosztowne a automatycznie wygenerowana strona przez wtyczkę AMP może finalnie wyglądać bardzo przeciętnie.

Na Twoim miejscu chyba dałbym sobie spokój z tym wynikiem PSI, bo w Twoim przypadku i tak nie wiele zmieni, skupiłbym się na tworzeniu treści i budowaniu autorytetu domeny. Jak będziesz widział że strona ma potencjał i przydałby się boost pozycji, to za rok albo dwa stworzyłbym stronę na motywie Mobile-First lub zlecił wykonanie strony.

W przypadku pierwszej opcji przed zakupem motywu sprawdzasz jego wynik w PSI. W przypadku drugiej opcji po prostu podajesz, że wynik PSI ma być zielony (czyli minimum 90) bo tak chcesz i nie masz problemu. Jak Ci ktoś będzie mówił, że się nie da to szukasz innego wykonawcy i tyle.

 

Wykryto brak połączenia z Internetem.