Dla web designera wiedza o tym kto, na jakim urządzeniu z wykorzystaniem jakiego oprogramowania i przy pomocy której platformy najczęściej przegląda internet jest bezcenna. Informacja taka bowiem pozwoli dopasować się do odbiorców czy to pod kątem samego wyglądu strony czy nawet rodzaju zamieszczanych treści.

Prezentuję najistotniejsze rankingi użytkowania sieci Internet przez Polskich internautów do roku 2016. Sprawdź czy twoja strona jest kompatybilna np. z ekranami dotykowymi, oraz dla jakich platform mobilnych warto projektować aplikacje natywne.

Tutaj: nowsza wersja artykułu na rok 2017.

Metoda badania

Dane prezentowane w tym artykule opieram o projekt badawczy gemiusTraffic, którego wyniki są publikowana w serwisie gemiusRanking PL. Dane gromadzone są za pomocą skryptu zliczającego, który umieszczany jest w popularnych polskich serwisach internetowych. Badania te są wiarygodnym źródłem informacji o czym może świadczyć chociażby otrzymany przez gemiusRanking certyfikat IAB. Dobra dosyć, przechodzimy do konkretów.

Przeglądarki – silniki

przeglądarki

yellow WebKit     green Gecko     violet Trident     red Presto

WebKit to obecnie silnik Safari czyli przeglądarki od Apple, oraz Google Chrome. Gecko natomiast stanowi rdzeń przeglądarki Firefox. Jak widać, te przeglądarki królują i w najbliższej przyszłości nie zanosi się na żadne rewolucje na tym polu. W ramach ciekawostki uzupełnię, że Trident to silnik Internet Explorera a Presto to Opera którą używają ekscentrycy.

Rozdzielczości CSS ekranu

rozdzielczości

grey 1366×768 (laptopy z promocji)     purple 360×640 (telefony)     blue 1920×1080 (normalne laptopy)

Oto chyba najważniejszy wykres, który prezentuje rewolucję, którą często poruszam na tym blogu. Ten fioletowy wykres to właśnie smartfony, powiesz, ale jakie smartfony mają ekrany 360×640? Żadne, za to wszystkie skalują widok przeglądarki na tyle, że wychodzi właśnie 360×640. Jak to się dzieje? Jeden piksel CSS jest generowany przez 3 piksele fizyczne. Sprawdźmy: 1920/3 = 640 i 1080/3 = 360. Tak! To dlatego strony na smartfonach wyglądają identycznie i na ekranach 4K i na starszych HD Ready. Coraz więcej Polaków używa ekranów na których da się pracować ale i tak jeszcze dominuje oldschoolowe 1366×768.

Wyszukiwarki

wyszukiwarki

green Google     darkyellow Bing

Komentarz praktycznie zbędny. Polacy korzystają tylko z wyszukiwarki Google a te wejścia z Bing’a są generowane przez nieogarniętych, którzy nie potrafią lub nie chce im się zmienić strony startowej. Tym samym, jakiekolwiek szturmowanie wyników w Bing to wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Ruch PC vs. nie PC

pc-nonpc

green PC     dark blue nie PC

Z tradycyjnych komputerów i laptopów korzysta się coraz mniej. Mamy kolejne potwierdzenie dominacji i dynamicznego rozwoju technologii mobilnych.

Kraje

kraje

red USA    steel blue Niemcy     green Wielka Brytania     purple Holandia     orange Czechy

W ramach ciekawostki. Widać tutaj dwie rzeczy. Po pierwsze, naszych rodaków poza granicami kraju. Po drugie, amatorów pornografii, nielegalnych kopii gier i oprogramowania, którym z jakichś powodów Chomik przypadł do gustu.

Krótkie podsumowanie

Jak wiadomo – era PC się kończy – i dobrze. Strony muszą wyglądać idealnie w trzech breakpointach: smartfonach w pozycji pionowej (czyli max-size:360px), w rozdzielczości Full HD w pozycji poziomej (min-size:1920px) i ciągle około 1366×768. Jedyną wyszukiwarką u nas jest Google, a testowanie stron najlepiej przeprowadzić w przeglądarkach Chrome i Firefox.

Oceń artykuł na temat: Statystyki Internetu w Polsce
Średnia : 4.7 , Maksymalnie : 5 , Głosów : 37