Tak jak wspomniałem rok temu (patrz: Statystyki Internetu w Polsce 2016), przy tworzeniu stron www warto śledzić jakich technologii używają internauci do przeglądania zasobów internetu. Wiedza ta pozwoli bowiem lepiej dopasować prezentację i planowane wrażenia z użytkowania naszego produktu. Istotne jest zwrócenie uwagi na to: która grupa jest najliczniejsza i jakie występują trendy. Mam tutaj na myśli trend w znaczeniu statystycznym czyli w jaki sposób zaznaczone wartości zmieniają się w zależności od czasu.

Prezentowane statystyki internetu dotyczą jak zwykle Polski, dane najświeższe uwzględniające czerwiec 2017. Sprawdź czy twoje metody produkcji stron i aplikacji zapewniają odpowiedni UI oraz UX i czy odpowiadają na potrzeby użytkowników.

Jest już aktualizacja

Zapraszam do najnowszej wersji: Statystyk Internetu w Polsce 2018

Metoda badania

Dane prezentowane w tym artykule opieram o dane zebrane przez gemiusTraffic, którego zawsze aktualne statystyki można znaleźć na stronie gemiusRanking PL. Dane gromadzone są za pomocą skryptów analitycznych, które są umieszczane w najpopularniejszych polskich serwisach internetowych. Badania te są wiarygodnym źródłem informacji o czym może świadczyć chociażby otrzymany przez gemiusRanking certyfikat IAB. Każdy z wykresów krótko skomentuję a na końcu spróbuję wyciągnąć z tego wszystkiego wnioski.

Przeglądarki – silniki

yellow WebKit     green Gecko     violet Trident/EdgeHTML     red Blink

Tutaj wbrew pozorom żadnej rewolucji nie ma. Pozorna „roszada” jest związana z tym, że nowe wersje Chrome działają teraz na silniku oznaczanym jako Blink. WebKit to silnik Safari czyli przeglądarki od Apple. Słabnąca rola Gecko (czyli Firefox) nie zaskakuje jest bowiem kontynuacją trendu z poprzednich okresów.

Dbajmy zatem o wrażenia użytkowników posługujących się przeglądarkami Google Chrome i Safari. Ta druga staje się w naszym kraju ostatnio trochę bardziej popularna ale ten wzrost jest spowodowany według mnie spóźnioną modą na iPhony i MacBooki, która z czasem powinna się osłabić biorąc pod uwagę zachodnie trendy i opinie produktów oznaczanych jabłuszkiem. Apple zaliczyło kilka wpadek związanych z nowym MacBookiem Pro a iPhone 7 budzi kontrowersje.

Rozdzielczości CSS ekranu

statystyki internetu 2017 - rozdzielczości css

grey 1366×768     purple 360×640 (telefony)     blue 1920×1080 (PC FullHD i SmartTV)   darkyellow   (1280×720) Tablety

A nie mówiłem? Mobilna rewolucja jest już faktem a popularność najpopularniejszej rozdzielczości mocno spada na korzyść urządzeń mobilnych i laptopów z wyższej półki. To także kontynuacja trendu z poprzedniego okresu ale trzeba przyznać że nachylenie fioletowej kreski jest imponujące. Ciekawe jak to się będzie dalej kształtować. Delikatny wzrost tabletów ale jak widać, nieznacznie.

Dodawane zdjęcia do różnego rodzaju galerii powinny być większe a małe elementy takie jak ikonki powinny być zamieszczane w wersji x2. Nie ma nic gorszego niż rozmazane zdjęcie obok ultra-ostrego tekstu na wyświetlaczu FullHD albo 4K.

Projektując stronę warto się skupić na prezentacji w telefonie, a potem typowo w wielkości desktopowej. Tablety… no, niech będzie coś pomiędzy :). Biorąc pod uwagę te tendencje a więc wysokie napięcie pomiędzy najmniejszymi urządzeniami a największymi oraz inicjatywy Google i Twittera związane ze standardem AMP uwielbianą przeze mnie ideę Responsive Web Design czekają ciężkie czasy.

Wyszukiwarki

statystyki internetu 2017 - wyszukiwarki

green Google     darkyellow Yahoo     red MSN

No cóż, liczby nie kłamią. Gdziekolwiek wspominam o „wyszukiwarce” na blogu mam na myśli Google. Na pozycjach w Bing i Yahoo w ogóle by mi nie zależało.

Ruch PC vs. nie PC

green PC     dark blue nie PC

Przewidywania z poprzednich lat przeceniły technologie mobilne. Nachylenie wykresów udziału PC/NonPC w naszym kraju widocznie zmalały. Na zachodzie podobne wykresy są bliżej siebie ale jak na razie jeszcze się nie skrzyżowały.

Kraje

statystyki internetu 2017 - kraje

red USA    steel blue Niemcy     green Wielka Brytania     purple Holandia     orange Czechy

Emigracja, moda na Polskę? Nie mam pojęcia, w każdym razie warto zadbać o użytkowników chociaż z sąsiednich krajów za pomocą odpowiedniego hostingu i na przykład wersji językowych.

Wnioski

Jak widać urządzenia mobilne opanowują ruch internetowy jednak głosy o ich dominacji są stanowczo przesadzone. Korzystajmy z rozwiązań Responsive Web Design bo jak na razie jest to idealny kompromis pomiędzy wygodą wszystkich użytkowników a ceną produkcji zarówno stron www jak i oprogramowania działającego w przeglądarce internetowej.

Oceń artykuł na temat: Statystyki Internetu w Polsce – 2017
Średnia : 4.7 , Maksymalnie : 5 , Głosów : 42