29 lipca 2019
Aktualizacja: 29 lipca 2020

Statystyki Internetu w Polsce – 2019

Kategoria: Web
Tagi: dla profesjonalistów
Autor: Paweł Mansfeld

Technologie i trendy tworzenia stron internetowych są podporządkowane potrzebom użytkowników. „Liczby nie kłamią”, dlatego warto oprzeć się na danych z wiarygodnego źródła dotyczących wykorzystywania przeglądarek, urządzeń i parametrów ich pracy.

Podsumowanie roku 2018 opublikowałem dokładnie rok temu: Statystyki Internetu w Polsce 2018 a tam można znaleźć link do podsumowań z poprzednich lat.

Statystyki zamieszczone w tym cyklu artykułów mają zwrócić uwagę na sposoby i naturę korzystania z sieci Internet w Polsce. Wiedza taka przyda się do wysublimowania trendów w tworzeniu architektury informacji, designu a także funkcjonalności stron i aplikacji internetowych.

Jest już aktualizacja: Sprawdź najnowsze Statystyki Internetu w Polsce 2020.

Metoda badania

Jak co roku źródłem danych będzie nagrodzony certyfikatem IAB serwis Gemius, który od wielu lat jest liderem w dostarczaniu dokładnych danych statystycznych zbieranych z najpopularniejszych stron internetowych w Polsce. Umieszcza się w nich kod śledzenia Gemius (gemius.js) z identyfikatorem śledzenia (podobny do kodu UA z Analytics). Dane te są bezpośrednio wysyłane do serwisu gdzie dane są zbierane i analizowane.

Popularność przeglądarek

Trendy z poprzednich lat zostały zachowane. Lekki wzrost w przypadku Safari Mobile zaś stały liniowy wzrost w przypadku Chrome Mobile. Spadek użytkowania przeglądarek typu Desktop, czyli Chrome i Firefox jest związany z powiększającą się przewagą ruchu pochodzącego z urządzeń mobilnych.

Ruch „PC” kontra „nie PC”

Ten wykres wywołuje w tym roku najwięcej emocji ponieważ ruch generowany z urządzeń mobilnych na początku roku 2019 okazał się być większy w porównaniu do ruchu generowanego przez urządzenia typu PC.

Urządzenia typu tablet mogą być śmiało zignorowane – tak samo zresztą jak w poprzednich latach. Ruch z tabletów nie przekracza 2%.

Warto wspomnieć, że udział ruchu z poszczególnych urządzeń może się znacznie różnić w zależności od charakteru konkretnego serwisu. Portale społecznościowe, które generują ruch z serwisów społecznościowych lub reklama mobilnych będą opanowane przez użytkowników mobilnych. Strony firmowe, do których dociera ruch z pozycjonowania organicznego nadal będę częściej odwiedzane przez użytkownika komputera. Poniżej wykresy z Google Analytics. Po lewej: mansfeld.pl po prawej: qqmodels.pl

Systemy operacyjne

Wykres dotyczący konkretnych systemów operacyjnych zdaje sie potwierdzać zależność występującą w przypadku PC vs. non PC oraz pokazuje lekki ale konsekwentny wzrost popularności urządzeń z rodziny Apple. W Polsce najpopularniejszym systemem operacyjnym urządzeń typu Desktop jest Microsoft Windows. Android zaś jest uruchomiony na większości urządzeń mobilnych polskich użytkowników Internetu.

Ciekawostka: Android jest zbudowany na bazie systemu Linux dlatego zdanie „Najpopularniejszym systemem operacyjnym wykorzystywanym do przeglądania Internetu jest Linux” jest jak najbardziej zgodne z prawdą.

Najpopularniejsza rozdzielczość w Polsce 2019

Niestety Gemius nie publikuje już wykresów związanych z rozdzielczością ekranów.

Statystyki internetu 2018 - rozdzielczość

Analizując wykres z poprzedniego roku można śmiało stwierdzić, że dla urządzeń typu Desktop obecnie jest to najprawdopodobniej Full HD: 1920px x 1080px oraz zaraz za nim rozdzielczość przemysłowych monitorów 1366x768px. Nadal należy się trzymać standardu 360px jeśli chodzi o urządzenia mobilne, które jest nadal referencyjna w przypadku widoku mobilnego.

Jaka szerokość strony w 2019 roku?

Biorąc pod uwagę, że w przypadku stron internetowych interesuje nas rozdzielczość CSS a nie rozdzielczość fizycznego ekranu stawiałbym na obowiązujące standardy w tworzeniu stron responsywnych i breakpointów zaproponowanych w Bootstrapie 4, który został zaprojektowany w myśl idei Mobile-First. Są to:

 • xs = Bardzo Mały < 576px – maks. szerokość kontenera: (auto),
 • sm = Mały ≥ 576px – maks. szerokość kontenera: 540px,
 • md = Średni ≥ 768px – maks. szerokość kontenera: 720px,
 • lg = Duży ≥ 992px – maks. szerokość kontenera 960px,
 • xl = Bardzo duży ≥ 1200px – maks. szerokość kontenera 1140px

Dodatek – Największe kontenery w widoku Desktop wybranych serwisów internetowych w Polsce:

 • Onet.pl – 1260px,
 • WP.pl – 1260px,
 • Interia.pl – 1260px,
 • Allgro.pl – 1600px,
 • Olx.pl – 900px

Wyszukiwarki

Na rynku wyszukiwarek nadal nie ma zmian. Mimo ciągłych starań konkurencji najpopularniejszą wyszukiwarką w Polsce i na świecie jest nadal Google. Przeglądarka za sprawą coraz to doskonalszych algorytmów wyłapuje strony ciekawe, przydatne i wygodne w obsłudze dlatego cieszy się zasłużonym zaufaniem wśród polskich Internautów.

Źródła

http://ranking.gemius.com/pl/

Oceń artykuł na temat: Statystyki Internetu w Polsce – 2019
Średnia : 4.8 , Maksymalnie : 5 , Głosów : 12


 

Odpowiedz lub skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *
Komentarze

Matt

13 stycznia 2020

Analizując wykres z poprzedniego roku można śmiało stwierdzić, że dla urządzeń typu Desktop obecnie jest to najprawdopodobniej Full HD: 1920px x 1280px

Czy nie ma w tym zdaniu jakiegoś błędu? Przy udziale utrzymującym się na poziomie ok 10% - jest to najpopularniejsza rozdzielczość czy coś przeoczyłem?

Paweł Mansfeld

13 stycznia 2020

Popatrz na wykres jeszcze raz. Teraz usuń w wyobraźni jasnożółtą linię i te dwie na samym dole. Pozostaje pomarańczowa Full HD i 1366x768px.

Teraz wydłuż wykres o kolejny rok, bo ten (jak wspomniałem) jest z poprzedniego roku. Jeżeli uwzględnisz trend to linie albo się już przecięły albo to wydarzenie jest lub było blisko bo zauważ że Full HD idzie równiutko w tym samym kierunku a 1366x768px spada w coraz większym tempie i tak jakby "skręca".

Aby jeszcze lepiej to było widoczne, można te dane przenieść do Excela. Zaznaczamy wartości, teraz klikamy Wstawianie >> Wstaw wykres liniowy. Na obu liniach klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy "dodaj linię trendu". Po prawej pojawią się opcje o nazwie "Formatowanie linii trendu" Opcje linii trendu wybierz "Wielomianowa" stopień zwiększ na 3 lub wybierz inny aby trend jak najdokładniej pokrył się z wykresem.

Jeżeli nadal tego nie widzisz, i chcesz wyznaczyć dzień w którym najprawdopodobniej przecięcie miało miejsce, stwórz obok danych kolumnę ponumerowaną liczbami naturalnymi od 1. Dwie formuły wygenerowane w wykresach wpisz do komórki i za x podstaw te kolejne liczby naturalne, powinieneś otrzymać liczby bardzo podobne do wprowadzonych danych. Teraz jak przedłużysz te dane otrzymasz prognozowane dane "z przyszłości". Wykonany proces to analiza regresji a to przedłużenie to prognoza.

Bob

21 stycznia 2020

Ja bym się raczej odniosła do innego błędu: "dla urządzeń typu Desktop obecnie jest to najprawdopodobniej Full HD: 1920px x 1280px". Nie ma takiej rozdzielczości 1920x1280, jest natomiast 1920x1080. Na wykresie omawiana rozdzielczość jest prawidłowa.

Paweł Mansfeld

22 stycznia 2020

Podoba mi się w tym komentarzu ukryty "pakt" z poprzednim komentującym, który sugeruje, że tamta kwestia to nadal błąd :) Co do literówki, racja, poprawione. Dla rozwiania wątpliwości wypiszę wszystkie standardowe rozdzielczości wraz z umownymi oznaczeniami:

 • 4K UHD - 3840x2160
 • Full HD - 1920 × 1080
 • HD Ready - 1280x720

 

Wykryto brak połączenia z Internetem.