Ten wpis będzie jak co roku podsumowaniem wybranych statystyk związanych ze stronami internetowymi. W statystykach ładnie widać z jakich urządzeń korzystają Internauci i jakie przeglądarki są przez nich preferowane. Wiedza taka pozwala lepiej dopasować nie tylko stronę a także treści.

W ostatnich latach widzieliśmy jak w przeglądaniu Internetu komputer jest stopniowo zastępowany przez urządzenia mobilne a przeglądarką, która zawsze zwiększała swój udział na rynku był Google Chrome. Sprawdź szczegóły w statystykach z roku 2019.

Swoistą oznaką „przystosowania” się web developerów było wprowadzenie filozofii mobile-first co pociągnęło za sobą rozwój nowych frameworków CSS (takich jak Bootstrap 4.5 i 5), ale też rezygnacji ze starych bibliotek (takich jak jQuery). Już nie wspieramy starych przeglądarek – nie te czasy – to się po prostu nie opłaca. Szeroka kompatybilność nie jest miarą jakości jak to było kiedyś. Obecnie liczy się szybkość, szybkość, szybkość i doświadczenia największych grup użytkowników – czyli mobilnych i użytkowników przeglądarki Chrome.

Warto jednak pamiętać, że statystyki dotyczą ogólnej sumy wszystkich użytkowników Internetu. Strony biznesowe czy blogi na temat programowania nadal są przeglądane zazwyczaj przy pomocy komputera stacjonarnego lub laptopa i wcale nie jest tak, że ruch mobilny przekroczył ruch Desktop dosłownie wszędzie.

Telefon, komputer a może tablet?

Na samym początku przyjrzyjmy się wykresowi obrazującemu popularności urządzeń służących do przeglądania stron, które wysyłają dane do Gemiusa.

Ruch PC kontra „nie PC”

Ten wykres nie zaskakuje w przeciwieństwie do poprzednich lat. Tendencja się utrzymuje i konsekwentnie rośnie przewaga Internautów korzystających z telefonu choć dynamika zmiany lekko zaczyna hamować. Tablet – czyli trzeci, jak widać nikomu niepotrzebny ekran to nadal margines jeśli brać pod uwagę pozostałe platformy i nic nie wskazuje na to aby miało się to wkrótce zmienić.

Popularność przeglądarek

Popularność przeglądarek w Polsce. Źródło: 1

Niekwestionowanym liderem przeglądarek pozostaje Google Chrome. Przy okazji widać, coraz częstsze wykorzystywanie urządzeń mobilnych przez użytkowników komputerowej wersji Chrome. Na wykresie widać sezonową wymianę ruchu pomiędzy przeglądarkami Chrome Desktop i Chrome Mobile. Wykres fioletowy i czerwony wygląda miejscami prawie jak odbicie lustrzane.

Firefox – jak zwykle – spadkowo. Być może mniejsza przyjazność dla deweloperów, nadmierna konsumpcja CPU i wolniejsze pierwsze uruchamianie powoduje podprogową „niechęć” do wykorzystywania Firefoxa? A może nachalny link do Chrome na stronie Google? Tak czy inaczej, przeglądarka jeszcze jest liczącym się graczem na rynku.

Safari Mobile – bez niespodzianek. Prawdopodobnie jest część lojalnych użytkowników produktów Apple, którzy cały czas wykorzystują domyślne aplikacje. Udział i tak jest imponujący biorąc pod uwagę, że przeglądarkę Google Chrome można używać także na telefonach Apple. Spadki od marca są dość ciekawe – spóźniona implementacja webp, gorsze wsparcie PWA? Tutaj pewnej wiedzy nie mam.

Systemy operacyjne

Popularność systemów operacyjnych w Polsce. Źródło: 1

Ten wykres nie powinien zaskakiwać. Jest niemalże konsekwencją dwóch pierwszych wykresów. Spadek udziału systemu Windows jest konsekwencją ery mobilnej ale z drugiej strony to skutek też tego, że Microsoft nie ma niczego sensownego do zaprezentowania w erze mobilnej a wszelkie inicjatywy skierowane na ten rynek są (mówiąc delikatnie) porażką.

Najpopularniejsze strony internetowe w Polsce

Najczęściej odwiedzane strony internetowe w Polsce to:

  1. Google.com
  2. Youtube.com
  3. Facebook.com
  4. Wp.pl
  5. Onet.pl
  6. Allegro.pl
  7. Interia.pl
  8. Wikipedia.org
  9. Olx.pl
  10. Gazeta.pl

Zobacz aż 100 pozycji z opisami w specjalnym artykule z maja 2020: Najpopularniejsze strony internetowe w Polsce.

Najpopularniejsze rozdzielczości ekranów w Polsce

  1. 360×640
  2. 1920×1080
  3. 1366×768
  4. 375×667
  5. 1600×900

Pierwsza rozdzielczość dotyczy urządzeń mobilnych. Choć smartfony dysponują ekranami Full HD a nawet 4K, aby uzyskać widok mobilny na komputerze na którym nie włączono skalowania – musimy „ścisnąć” przeglądarkę do rozmiaru 360px – stąd się bierze ta wartość i fachowo nazywamy to rozdzielczością CSS:

Widok viewportu mobilnego na ekranie Desktop FullHD.

Szerokość strony internetowej w pikselach – 2020

W nowej wersji Bootstrapa znowu zaproponowano szersze punkty graniczne. obecnie wyróżniamy rozmiary CSS:

  • sm: 576xpx,
  • md: 768px.
  • lg: 992px,
  • xl: 1200px,
  • xxl: 1400px

W ramach ciekawostki sprawdźmy jeszcze szerokość kontenerów na najpopularniejszych portalach w Polsce:

  • Wp.pl: 1260px,
  • Onet.pl: 1260px,
  • Interia.pl: 1260px,
  • Allegro.pl: 1600px,
  • Olx.pl: 1240px,
  • Facebook: 1020px

Najpopularniejsze systemy CMS w Polsce 2020

Warto też być zorientowanym z jakich technologii korzystają polskojęzyczne strony internetowe. Dominującym CMSem w Polsce jak i na całym świecie jest WordPress:

Systemy CMS w Polsce – whatcms.org

Dominująca przewaga WordPressa jest prawdopodobnie wynikiem wysokiego bezpieczeństwa, niezawodności i częstych aktualizacji projektu ale też braku konkurencji zarówno jeśli chodzi o rynek stron profesjonalnych i początkujących blogerów. Drugi w kolejności jest system sklepowy, dopiero trzecie miejsce zajmuje system CMS ogólnego przeznaczenia, którego popularność systematycznie spada. Dalej mamy już niszowe rozwiązania z Drupalem na czele, które udział w rynku wynosi prawie 2%.

  1. WordPress
  2. PrestaShop
  3. Joomla!
  4. Drupal
  5. DreamCommerce
  6. Magento
  7. IdoSell
  8. Laravel
  9. OpenCart
  10. Sylius

Podsumowanie

Gwałtowne rewolucje w sferze web design to już przeszłość. Żyjemy od dłuższego czasu w erze mobile-first gdzie praktycznie wszystko już zostało wymyślone i dostosowane przede wszystkim do urządzeń mobilnych. Strony, i aplikacje internetowe, które nie są dostosowane do urządzeń mobilnych mają już jedynie wartość historyczną.

Źródła:

  1. Gemius, 29.07.2020 – Więcej na ranking.gemius.com.
  2. SimilarWeb, 02.05.2020 – Więcej na similarweb.com/top-websites/poland/
  3. WhatCMS, 29.07.2020 – Więcej na whatcms.org/Tech_Reports
Oceń artykuł na temat: Statystyki Internetu w Polsce – 2020
Średnia : 4.9 , Maksymalnie : 5 , Głosów : 9