Web Design Blog / Web:

Strona statyczna czy dynamiczna?

Jest mnóstwo stron internetowych, przy przeglądaniu których nie jesteśmy w stanie jednoznacznie określić czy jest to strona statyczna czy dynamiczna. Zresztą, dla odbiorcy to żadna różnica.

Jeżeli mamy do czynienia z małą stroną, przez niektórych nazywana stroną-wizytówką, to możemy podejrzewać, że jest to strona statyczna. Przy rozbudowanych portalach możemy być w 100% pewni że treść jest generowana dynamicznie. Każda z tych technologi ma swoje wady i zalety, dlatego warto przemyśleć, która spełnia nasze potrzeby.

W czym tkwi różnica? Treść na stronie statycznej jest zapisana w pliku html i tekst widoczny jest prawie zawsze połączony z resztą kodu. Zmiana publikowanej treści wymaga bezpośredniej ingerencji w taki plik i wymaga znajomości chociaż w bardzo podstawowym stopniu zasad działania stron internetowych. Z tego powodu strony statyczne są rzadko edytowane przez przeciętnych ludzi i nie nadają się na publikacje np. często aktualizowanego bloga firmowego. Czytaj więcej: jak działają strony internetowe?

 

Zalety statycznych stron www

 • szybsza i łatwiejsza w produkcji
 • tańsza w utrzymaniu na serwerze (nie wymaga bazy MySQL)
 • łatwa w przenoszeniu
 • szybko się wczytuje

 

Wady statycznych stron www

 • trudna w edycji
 • zawiera zazwyczaj mniej treści i funkcji
 • treść szybko nudzi internautów
 • częściej odsyła do innych adresów

 

Strony dynamiczne są połączone z bazą danych, która zawiera treści jakie znajdują się na stronie. Za każdym razem, kiedy ktoś odwiedza stronę, treści te są pobierane a strona jest tworzona niejako w locie. Zmiana publikowanej treści następuje w samej bazie i zwykle dokonywane są za pomocą CMS’a czyli systemu zarządzania treścią. Edycja strony jest prosta i nie różni się np. od tworzenia dokumentu ze zdjęciami w edytorze tekstowym takim jak np Microsoft Word. Dzięki czemu motywuje do ciągłego aktualizowania i dodawania nowych treści a to oczywiście pozytywnie wpływa na pozycję w wyszukiwarce i zaangażowanie użytkowników. Ta technologia też ma swoje wady i zalety.

 

Zalety dynamicznych stron internetowych

 • łatwa w aktualizacji i rozbudowie
 • zawiera (a przynajmniej powinna zawierać) aktualne i bogate informacje
 • przyciąga internautów za sprawą angażujących zmian

 

Wady dynamicznych stron internetowych

 • większy koszt w utrzymaniu na serwerze (wymaga bazy MySQL)
 • produkcja jest droższa i trwa dłużej
 • wolniej się wczytuje (z zasady działania)

 

Statyczny CMS

Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie taki jakby kompromis. Dla jednego z moich klientów opracowałem statyczny CMS, który jest kompromisem pomiędzy tymi dwoma przypadkami.Kod strony jest generowany do plików php w momencie aktualizacji danej podstrony. Rozwiązanie takie łączy zalety stron statycznych i dynamicznych wykluczając wady obydwu. Zapewniamy możliwość edycji strony bez konieczności posiadania bazy MySQL.

Jak to działa? Proszę bardzo:

Krok 1: Tworzymy formularz w HTML5 którym można dodawać treści:

<form role="form" action="" method="POST">
<div class="form-group"><label>Treść sekcji lub kod:</label> 
<textarea name="ad1" rows="8"><?php echo file_get_contents("ad_top.php"); ?></textarea> 
<button class="btn btn-sm btn-default" name="submit1" type="submit">Aktualizuj</button></div>
</form>

Z pliku ad_top.php zczytujemy sobie istniejącą treść z pliku.

Krok 2: Aktualizacja plików z treścią

 if(isset($_POST["submit1"])){
if(isset($_POST["submit1"])){ $code = $_POST["ad1"]; 
$file = fopen('ad_top.php', 'w+'); 
ftruncate($file, 0); 
$content = stripslashes(stripslashes($code)); 
fwrite($file , $content); 
fclose($file );} 

Tutaj to już formalność. Pobieramy tekst, obrabiamy ciągi i wkładamy do pliku.

Krok 3: Umieszczamy odniesienie do treści na konkretniej stronie:

 <?php echo file_get_contents("ad_top.php"); ?> 

Najlepsza architektura strony WWW

Idealną architekturą strony www jest przypadek, w którym elementy statyczne są statyczne z technicznego punktu widzenia a te, które często się zmieniają – dynamiczne.

Przykładowo, menu główne w systemie WordPress jest z natury rzeczy statyczne – rzadko dochodzi tam do zmian. Powinno być zatem zakodowane „na sztywno” w nagłówku strony aby nie spowalniać działania skryptu i nie sprawdzać „czy tak czasem nie uległo zmianie” oczywiście, niewygodna będzie jego modyfikacja, ale takie rozwiązanie służy dużo bardziej wartościowemu celowi – prędkości działania strony. Taka sama sytuacja jest ze stopką i np. nagłówkiem strony głównej. Tymczasem menu w WordPress jest domyślnie dynamiczne – można go zmieniać z poziomu systemu i to jest z perspektywy optymalizacji po prostu złe. To dlatego większość stron wykorzystująca WordPressa jest tak powolna.

Większość twórców „woli mieć spokój” i dać możliwość edycji menu głównego użytkownikowi (metodą przeciągnij i upuść). Korzystniej dla klienta byłaby ręczna modyfikacja menu – strona działa szybciej a hosting jest mniej obciążony.

Podsumowanie

Podsumowując, strony dynamiczne są bardziej funkcjonalne. Decydujmy się na rozwiązania CMS jeżeli mamy w planach często dodawać nowe treści i zmieniać zawartość z biegiem czasu. Dział nowości lub aktualności przyciągnie internautów a nasza oferta na tle konkurencji będzie bardziej atrakcyjna. Nie zapominajmy, że częsta aktualizacja naszej witryny korzystnie wpłynie na jej pozycjonowanie.

Z drugiej strony, wbrew obiegowej opinii, strony statyczne nie są w żaden sposób gorsze czy też przestarzałe. Jest to po prostu inne podejście do publikacji treści w Internecie. Stosowanie rozwiązań dynamicznych przy stronach internetowych, na których zwykle nic nie ulega zmianie to tylko wyrzucanie pieniędzy w błoto i narażenie na przyszłe koszty związane z hostingiem.

 

Strona statyczna czy dynamiczna?
4.68 (93.53%) głosów: 34

Autor: (29 lat)

Pamiętaj, że służę pomocą w razie wykonania lub odnowienia strony lub sklepu internetowego dla twojej firmy niezależnie od twojej lokalizacji czy skali przedsięwziecia.

Tego typu wpisy piszę w wolnych chwilach lub pomiędzy projektami. Tylko pomyśl co mogę dla Ciebie zrobić w ramach płatnej usługi bez pośredniczących nastawionych wyłącznie na własny zysk agencji reklamowych.

Otrzymuj powiadomienie o nowych artykułach

*Bez obaw, nie udostępniam nikomu twojego adresu e-mail