Web Design Blog / Web:

Strona statyczna czy dynamiczna?

Jest mnóstwo stron internetowych, przy przeglądaniu których nie jesteśmy w stanie jednoznacznie określić czy jest to strona statyczna czy dynamiczna. Zresztą, dla odbiorcy to żadna różnica.

Jeżeli mamy do czynienia z małą stroną, przez niektórych nazywana stroną-wizytówką, to w połowie przypadków będzie to strona statyczna. Przy rozbudowanych portalach i sklepach internetowych możemy być w 100% pewni, że treść jest generowana dynamicznie. Każda z tych technologi ma swoje wady i zalety, dlatego warto przemyśleć, która spełnia nasze potrzeby.

W czym tkwi różnica? Treść na stronie statycznej jest zapisana w pliku html i tekst widoczny jest prawie zawsze połączony z resztą kodu.

Zmiana publikowanej treści wymaga bezpośredniej ingerencji w taki plik i wymaga znajomości chociaż w bardzo podstawowym stopniu zasad działania stron internetowych. Tak wygląda edycja strony statycznej:

Z tego powodu strony statyczne są rzadko edytowane przez przeciętnych ludzi i nie nadają się na publikacje np. często aktualizowanego bloga firmowego. Czytaj więcej: jak działają strony internetowe?

Zalety statycznych stron www

 • szybsza i łatwiejsza w produkcji
 • tańsza w utrzymaniu na serwerze (nie wymaga bazy MySQL)
 • łatwa w przenoszeniu
 • szybko się wczytuje

Wady statycznych stron www

 • trudna w edycji czytaj jak edytować strony statyczne
 • zawiera zazwyczaj mniej treści i funkcji
 • treść szybko nudzi internautów
 • nadmiarowy kod (wszystkie podstrony mają powtarzalne np. menu i stopkę w osobnych plikach)
 • częściej odsyła do innych adresów

Strony dynamiczne są połączone z bazą danych (albo plikiem JSON lub z innymi plikami agregującymi informacje), która zawiera treści jakie znajdują się na stronie. Za każdym razem, kiedy ktoś odwiedza stronę, treści te są pobierane a strona jest tworzona niejako w locie. Zmiana publikowanej treści następuje w samej bazie i zwykle dokonywane są za pomocą CMS’a czyli systemu zarządzania treścią. Z rozwiazaniem takim mamy do czynienia na stronach WordPress oraz innych, gdzie jest wiele podstron lub rozbudowany katalog produktów.

Edycja strony jest prosta i nie różni się np. od tworzenia dokumentu ze zdjęciami w edytorze tekstowym takim jak np Microsoft Word.

Dzięki czemu motywuje do ciągłego aktualizowania i dodawania nowych treści a to oczywiście pozytywnie wpływa na pozycję w wyszukiwarce i zaangażowanie użytkowników. Ta technologia też ma swoje wady i zalety.

Zalety dynamicznych stron internetowych

 • łatwa w aktualizacji i rozbudowie przez przeciętnego użytkownika
 • zawiera (a przynajmniej powinna zawierać) aktualne i bogate informacje
 • przyciąga internautów za sprawą częstych aktualizacji

Wady dynamicznych stron internetowych

 • większy koszt w utrzymaniu na serwerze (wymaga bazy MySQL)
 • produkcja jest droższa i trwa dłużej
 • wolniej się wczytuje (z zasady działania)

Ostatni punkt można skompensować stosując efektywną pamieć podręczną aplikacji webowej np. w systemie plików lub pamięci RAM (technologia memcached). Nowoczesne systemy CSM mają tak wydajne systemy cache, że fakt ten można z powodzeniem pominąć ale chcąc być ściśle dokładny, strony dynamiczne zawsze będą działać wolniej (uwaga: chodzi tutaj dokładnie o czas odpowiedzi serwera a nie czas wczytywania).

Statyczny CMS

Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie taki jakby kompromis. Dla jednego z moich klientów opracowałem statyczny CMS, który jest kompromisem pomiędzy tymi dwoma przypadkami.Kod strony jest generowany do plików php w momencie aktualizacji danej podstrony. Rozwiązanie takie łączy zalety stron statycznych i dynamicznych wykluczając wady obydwu. Zapewniamy możliwość edycji strony bez konieczności posiadania bazy MySQL.

Jak działał ten mój CMS? Proszę bardzo:

Krok 1: Tworzymy formularz w HTML5 którym można dodawać treści:

<form role="form" action="" method="POST">
<div class="form-group"><label>Treść sekcji lub kod:</label> 
<textarea name="ad1" rows="8"><?php echo file_get_contents("ad_top.php"); ?></textarea> 
<button class="btn btn-sm btn-default" name="submit1" type="submit">Aktualizuj</button></div>
</form>

Z pliku ad_top.php zczytujemy sobie istniejącą treść z pliku.

Krok 2: Aktualizacja plików z treścią

 if(isset($_POST["submit1"])){
if(isset($_POST["submit1"])){ $code = $_POST["ad1"]; 
$file = fopen('ad_top.php', 'w+'); 
ftruncate($file, 0); 
$content = stripslashes(stripslashes($code)); 
fwrite($file , $content); 
fclose($file );} 

Tutaj to już formalność. Pobieramy tekst, obrabiamy ciągi i wkładamy do pliku.

Krok 3: Umieszczamy odniesienie do treści na konkretniej stronie:

 <?php echo file_get_contents("ad_top.php"); ?> 

Istnieje gotowe rozwiązanie takiego CMSa o nazwie Jekyll.

Najlepsza architektura strony WWW

Idealną architekturą strony www jest przypadek, w którym elementy nie ulegające częstym zmianom są statyczne z technicznego punktu widzenia a te, które często się zmieniają – dynamiczne.

Przykładowo, menu główne jest z natury rzeczy statyczne – rzadko dochodzi tam do zmian. Powinno być zatem zakodowane „na sztywno” w nagłówku strony aby nie spowalniać działania skryptu i nie sprawdzać „czy tak czasem nie uległo zmianie” oczywiście, niewygodna będzie jego modyfikacja, ale takie rozwiązanie służy dużo bardziej wartościowemu celowi – prędkości działania strony.

Taka sama sytuacja jest ze stopką i np. nagłówkiem strony głównej. Tymczasem menu w różnego rodzaju CMSach jest domyślnie dynamiczne – można go zmieniać z poziomu systemu i wraz z rozwojem strony może to być dość nieefektywne.

Większość twórców „woli mieć spokój” i dać możliwość edycji menu głównego użytkownikowi (metodą przeciągnij i upuść).

Strony statyczne dziś

W czasach gloryfikacji prędkości i technologii AMP (lata 2018 – 2020), strony statyczne przeżywają swój mały renesans. Jeżeli na stronie nie będzie dochodziło do częstych zmian warto wybrać rozwiązanie statycznej strony WWW, które harmonijnie będzie współgrać z nowoczesnymi technologiami (w tym mobilnymi) a koszt hostingu będzie dążył niemal do zera.

Drugą zaletą statycznych stron jest możliwość łatwego przerobienia ich na pełnoprawne aplikacje mobilne za pomocą takich frameworków jak Cordova i narzędzi jak PhoneGap a także usług chmurowych PhoneGap Build. Czytaj więcej o tym jak zamienić stronę WWW na aplikację mobilną.

Podsumowanie

Strony dynamiczne w większości przypadków będą bardziej funkcjonalne. Decydujmy się na rozwiązania CMS jeżeli mamy w planach często dodawać nowe treści i zmieniać zawartość z biegiem czasu. Dział nowości lub aktualności przyciągnie internautów a nasza oferta na tle konkurencji będzie bardziej atrakcyjna. Nie zapominajmy, że częsta aktualizacja naszej witryny korzystnie wpłynie na jej pozycjonowanie.

Z drugiej strony, wbrew obiegowej opinii, strony statyczne nie są w żaden sposób gorsze czy też przestarzałe. Jest to po prostu inne podejście do publikacji treści w Internecie a niektóre zmiany technologiczne i trendy korzystania z Internetu dają im nawet małe pole do popisu.

Strona statyczna czy dynamiczna?
4.7 (94.76%) głosów: 42Autor:

Służę pomocą w razie wykonania lub odnowienia strony internetowej dla twojej firmy niezależnie od lokalizacji czy skali przedsięwzięcia. Masz pytania? Pisz w komentarzu.

Zadaj pytanie lub skomentuj


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Paweł Mansfeld z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju, ul. Plebiscytowa 10, w celu udzielenia odpowiedzi, w tym przedłożenia oferty jeśli o nią pytam. Moje dane osobowe będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody lub przez okres niezbędny do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń. Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego i prawo do przeniesienia danych.

Komentarze publiczne

Brak komentarzy.
Otrzymuj powiadomienie o nowych artykułach

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Paweł Mansfeld z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju, ul. Plebiscytowa 10, w celu udzielenia odpowiedzi, w tym przedłożenia oferty jeśli o nią pytam. Moje dane osobowe będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody lub przez okres niezbędny do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń. Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego i prawo do przeniesienia danych.

*Bez obaw, nie udostępniam nikomu twojego adresu e-mail