Web Design Blog / Web:

Strona statyczna czy dynamiczna?

Jest mnóstwo stron internetowych, przy przeglądaniu których nie jesteśmy w stanie jednoznacznie określić czy jest to strona statyczna czy dynamiczna. Zresztą, dla odbiorcy to żadna różnica.

Jeżeli mamy do czynienia z małą stroną, przez niektórych nazywana stroną-wizytówką, to możemy podejrzewać, że jest to strona statyczna. Przy rozbudowanych portalach możemy być w 100% pewni że treść jest generowana dynamicznie. Każda z tych technologi ma swoje wady i zalety, dlatego warto przemyśleć, która spełnia nasze potrzeby.

W czym tkwi różnica? Treść na stronie statycznej jest zapisana w pliku html i tekst widoczny jest prawie zawsze połączony z resztą kodu. Zmiana publikowanej treści wymaga bezpośredniej ingerencji w taki plik i wymaga znajomości chociaż w bardzo podstawowym stopniu zasad działania stron internetowych. Z tego powodu strony statyczne są rzadko edytowane przez przeciętnych ludzi i nie nadają się na publikacje np. często aktualizowanego bloga firmowego. Czytaj więcej: jak działają strony internetowe?

 

Zalety statycznych stron www

 • szybsza i łatwiejsza w produkcji
 • tańsza w utrzymaniu na serwerze (nie wymaga bazy MySQL)
 • łatwa w przenoszeniu
 • szybko się wczytuje

 

Wady statycznych stron www

 • trudna w edycji
 • zawiera zazwyczaj mniej treści i funkcji
 • treść szybko nudzi internautów
 • częściej odsyła do innych adresów

 

Strony dynamiczne są połączone z bazą danych, która zawiera treści jakie znajdują się na stronie. Za każdym razem, kiedy ktoś odwiedza stronę, treści te są pobierane a strona jest tworzona niejako w locie. Zmiana publikowanej treści następuje w samej bazie i zwykle dokonywane są za pomocą CMS’a czyli systemu zarządzania treścią. Edycja strony jest prosta i nie różni się np. od tworzenia dokumentu ze zdjęciami w edytorze tekstowym takim jak np Microsoft Word. Dzięki czemu motywuje do ciągłego aktualizowania i dodawania nowych treści a to oczywiście pozytywnie wpływa na pozycję w wyszukiwarce i zaangażowanie użytkowników. Ta technologia też ma swoje wady i zalety.

 

Zalety dynamicznych stron internetowych

 • łatwa w aktualizacji i rozbudowie
 • zawiera (a przynajmniej powinna zawierać) aktualne i bogate informacje
 • przyciąga internautów za sprawą angażujących zmian

 

Wady dynamicznych stron internetowych

 • większy koszt w utrzymaniu na serwerze (wymaga bazy MySQL)
 • produkcja jest droższa i trwa dłużej
 • wolniej się wczytuje (z zasady działania)

 

Statyczny CMS

Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie taki jakby kompromis. Dla jednego z moich klientów opracowałem statyczny CMS, który jest kompromisem pomiędzy tymi dwoma przypadkami.Kod strony jest generowany do plików php w momencie aktualizacji danej podstrony. Rozwiązanie takie łączy zalety stron statycznych i dynamicznych wykluczając wady obydwu. Zapewniamy możliwość edycji strony bez konieczności posiadania bazy MySQL.

Aktualizacja: Po czasie okazało się, że coś takiego już istnieje i nazywa się Jekyll 😀

Jak to działa? Proszę bardzo:

Krok 1: Tworzymy formularz w HTML5 którym można dodawać treści:

<form role="form" action="" method="POST">
<div class="form-group"><label>Treść sekcji lub kod:</label> 
<textarea name="ad1" rows="8"><?php echo file_get_contents("ad_top.php"); ?></textarea> 
<button class="btn btn-sm btn-default" name="submit1" type="submit">Aktualizuj</button></div>
</form>

Z pliku ad_top.php zczytujemy sobie istniejącą treść z pliku.

Krok 2: Aktualizacja plików z treścią

 if(isset($_POST["submit1"])){
if(isset($_POST["submit1"])){ $code = $_POST["ad1"]; 
$file = fopen('ad_top.php', 'w+'); 
ftruncate($file, 0); 
$content = stripslashes(stripslashes($code)); 
fwrite($file , $content); 
fclose($file );} 

Tutaj to już formalność. Pobieramy tekst, obrabiamy ciągi i wkładamy do pliku.

Krok 3: Umieszczamy odniesienie do treści na konkretniej stronie:

 <?php echo file_get_contents("ad_top.php"); ?> 

Najlepsza architektura strony WWW

Idealną architekturą strony www jest przypadek, w którym elementy statyczne są statyczne z technicznego punktu widzenia a te, które często się zmieniają – dynamiczne.

Przykładowo, menu główne w systemie WordPress jest z natury rzeczy statyczne – rzadko dochodzi tam do zmian. Powinno być zatem zakodowane „na sztywno” w nagłówku strony aby nie spowalniać działania skryptu i nie sprawdzać „czy tak czasem nie uległo zmianie” oczywiście, niewygodna będzie jego modyfikacja, ale takie rozwiązanie służy dużo bardziej wartościowemu celowi – prędkości działania strony. Taka sama sytuacja jest ze stopką i np. nagłówkiem strony głównej. Tymczasem menu w WordPress jest domyślnie dynamiczne – można go zmieniać z poziomu systemu i to jest z perspektywy optymalizacji po prostu złe. To dlatego większość stron wykorzystująca WordPressa jest tak powolna.

Większość twórców „woli mieć spokój” i dać możliwość edycji menu głównego użytkownikowi (metodą przeciągnij i upuść). Korzystniej dla klienta byłaby ręczna modyfikacja menu – strona działa szybciej a hosting jest mniej obciążony.

Podsumowanie

Podsumowując, strony dynamiczne są bardziej funkcjonalne. Decydujmy się na rozwiązania CMS jeżeli mamy w planach często dodawać nowe treści i zmieniać zawartość z biegiem czasu. Dział nowości lub aktualności przyciągnie internautów a nasza oferta na tle konkurencji będzie bardziej atrakcyjna. Nie zapominajmy, że częsta aktualizacja naszej witryny korzystnie wpłynie na jej pozycjonowanie.

Z drugiej strony, wbrew obiegowej opinii, strony statyczne nie są w żaden sposób gorsze czy też przestarzałe. Jest to po prostu inne podejście do publikacji treści w Internecie. Stosowanie rozwiązań dynamicznych przy stronach internetowych, na których zwykle nic nie ulega zmianie to tylko wyrzucanie pieniędzy w błoto i narażenie na przyszłe koszty związane z hostingiem.

 

Strona statyczna czy dynamiczna?
4.7 (94.05%) głosów: 37

Autor:

Służę pomocą w razie wykonania / odnowienia strony lub sklepu internetowego dla twojej firmy niezależnie od twojej lokalizacji czy skali przedsięwziecia.

Tego typu wpisy piszę w wolnych chwilach lub pomiędzy projektami. Tylko pomyśl co mogę dla Ciebie zrobić w ramach usługi :-)

Zadaj pytanie lub skomentuj

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Paweł Mansfeld z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju, ul. Plebiscytowa 10, w celu udzielenia odpowiedzi, w tym przedłożenia oferty jeśli o nią pytam. Moje dane osobowe będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody lub przez okres niezbędny do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń. Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego i prawo do przeniesienia danych.

Komentarze publiczne

Brak komentarzy.
Otrzymuj powiadomienie o nowych artykułach

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Paweł Mansfeld z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju, ul. Plebiscytowa 10, w celu udzielenia odpowiedzi, w tym przedłożenia oferty jeśli o nią pytam. Moje dane osobowe będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody lub przez okres niezbędny do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń. Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego i prawo do przeniesienia danych.

*Bez obaw, nie udostępniam nikomu twojego adresu e-mail