Strona statyczna czy dynamiczna?

Jest mnóstwo stron internetowych, przy przeglądaniu których nie jesteśmy w stanie jednoznacznie określić czy jest to strona statyczna czy dynamiczna. Zresztą, dla odbiorcy to żadna różnica.

Jeżeli mamy do czynienia z małą stroną, przez niektórych nazywana stroną-wizytówką, to możemy podejrzewać, że jest to strona statyczna. Przy rozbudowanych portalach możemy być w 100% pewni że treść jest generowana dynamicznie. Każda z tych technologi ma swoje wady i zalety, dlatego warto przemyśleć, która spełnia nasze potrzeby.

W czym tkwi różnica? Treść na stronie statycznej jest zapisana w pliku html i tekst widoczny jest prawie zawsze połączony z resztą kodu. Zmiana publikowanej treści wymaga bezpośredniej ingerencji w taki plik i wymaga znajomości chociaż w bardzo podstawowym stopniu zasad działania stron internetowych. Z tego powodu strony statyczne są rzadko edytowane przez przeciętnych ludzi i nie nadają się na publikacje np. często aktualizowanego bloga.

 

Zalety statycznych stron www

 • szybsza i łatwiejsza w produkcji
 • tańsza w utrzymaniu na serwerze (nie wymaga bazy MySQL)
 • łatwa w przenoszeniu
 • szybko się wczytuje

 

Wady statycznych stron www

 • trudna w edycji
 • zawiera mniej treści i funkcji
 • treść szybko nudzi internautów
 • częściej odsyła do innych adresów

 

Strony dynamiczne są połączone z bazą danych, która zawiera treści jakie znajdują się na stronie. Za każdym razem, kiedy ktoś odwiedza stronę, treści te są pobierane a strona jest tworzona niejako w locie. Zmiana publikowanej treści następuje w samej bazie i zwykle dokonywane są za pomocą CMS’a czyli systemu zarządzania treścią. Edycja strony jest prosta i nie różni się np. od tworzenia dokumentu ze zdjęciami w Wordzie. Dzięki czemu motywuje do ciągłego aktualizowania i dodawania nowych treści. Ta technologia też ma swoje wady i zalety.

 

Zalety dynamicznych stron internetowych

 • łatwa w aktualizacji i rozbudowie
 • zawiera aktualne i bogate informacje
 • przyciąga internautów za sprawą aktualnych treści

 

Wady dynamicznych stron internetowych

 • większy koszt w utrzymaniu na serwerze (wymaga bazy MySQL)
 • produkcja jest droższa i trwa dłużej
 • wolniej się wczytuje

 

Kompromis

Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie. Dla jednego z moich klientów opracowałem statyczny CMS, który jest kompromisem pomiędzy tymi dwoma przypadkami. Zdradzę, tylko że kod strony jest generowany do plików php w momencie aktualizacji danej podstrony. Rozwiązanie takie łączy zalety stron statycznych i dynamicznych wykluczając wady obydwu. Zapewniamy możliwość edycji strony bez konieczności posiadania bazy MySQL. Dokładny opis i zasada działania w osobnym artykule, który opublikuję niebawem a link wkrótce zamieszczę w tym artykule.

Podsumowanie

Podsumowując, strony dynamiczne są bardziej funkcjonalne. Decydujmy się na rozwiązania CMS jeżeli mamy w planach często dodawać nowe treści i zmieniać zawartość z biegiem czasu. Dział nowości lub aktualności przyciągnie internautów a nasza oferta na tle konkurencji będzie bardziej atrakcyjna. Nie zapominajmy, że częsta aktualizacja naszej witryny korzystnie wpłynie na jej pozycjonowanie.

Z drugiej strony, wbrew obiegowej opinii, strony statyczne nie są w żaden sposób gorsze czy też przestarzałe. Jest to po prostu inne podejście do publikacji treści w Internecie. Stosowanie rozwiązań dynamicznych przy stronach internetowych, na których zwykle nic nie ulega zmianie to tylko wyrzucanie pieniędzy w błoto i narażenie na przyszłe koszty związane z hostingiem.

 

Strona statyczna czy dynamiczna?
4.63 (92.59%) głosów: 27