Wtyczka WP-Sweep jest używana do czyszczenia bazy danych. Baza danych to taki worek na dane, w których przechowywane są posty, ustawienia WordPressa i wszystko co z nim związane. Wbrew pozorom WordPress przechowuje wiele danych, które rzadko są wykorzystywane np. poszczególne wersje aktualizowanych artykułów, czy usunięte posty, tagi, menu i wiele więcej.
Bazy danych a szczególnie relacyjne bazy MySQL, których zazwyczaj używa WordPress mają to do siebie, że im większą zajmują powierzchnię na dysku, tym wolniej działają. Minimalizacja ich rozmiaru może być zatem techniką na przyspieszenie WordPressa.
W ramach testu zainstalowałem wtyczkę tworząc kopię bazy danych przed procedurą czyszczenia i po.
Szczegóły dotyczące wtyczki WP-Sweep
Autor: Lester 'GaMerZ’ Chan
Oceny: Bardzo dobre (powyżej 4,5 gwiazdek)
Ilość instalacji: 80 000+
Ostatnia aktualizacja: styczeń 2019
Opis wtyczki WP-Sweep
Wtyczka usuwa wersje wpisów, automatycznie wykonane szkice, usunięte komentarze, niezatwierdzone komentarze, komentarze oznaczone jako spam, metadane bez elementów nadrzędnych (rodziców).
Pozatym jesteśmy zapewniani, że „optymalizuje tabele” cokolwiek to znaczy. Być może używa wewnętrznych instrukcji MySQL „OPTIMIZE TABLE”, o których można przeczytać w dokumentacji:
https://dev.mysql.com/doc/refman/8.0/en/optimize-table.html
Jesteśmy ponadto zapewniani, że plugin używa predefiniowanych funkcji WordPress do czyszczenia zamiast wykonaywania operacji wprost na bazie danych.
Przebieg testu wtyczki WP-Sweep
WP-Sweep postanowiłem przetestować na własnej witrynie. W infrastrukturze z której korzystam (i stosuję w projektach wykonywanych dla klientów), codziennie wykonywana jest automatyczne kopia plików i bazy danych – nie mam nic do stracenia. Jeżeli zauważyłbym nieprawidłowe działanie strony przywróciłbym kopię z poprzedniego dnia. Dzięki temu mogę bezstresowo wykonywać prace modernizacyjne i nie muszę stosować dodatkowych wtyczek do backupu.
Po eksporcie całej bazy danych mojej witryny mansfeld.pl, nieskompresowany plik SQL miał 47,1 MB (dokładnie: 49 446 466 bajtów). To sporo, biorąc pod uwagę, że nie jest to jakiś duży portal a na blogu opublikowałem nie więcej niż 200 artykułów.
Po instalacji i aktywowaniu wtyczki WP-Sweep można ją odnaleźć w: Narzędzia >> Sweep

Za pomocą przycisków „Sweep” dokonuje się czyszczenie, sprawdźmy rezultaty kiedy wyklikamy wszystkie dostępne opcje.
Czyszczenie wersji, które podobno zajmowało aż 72% procent powierzchni tabeli posts trwało dość długo – kilka dobrych minut. W pewnym momencie odświeżyłem stronę i okazało się że usunęło się tylko 10% rewizji, postanowiłem kliknąć przycisk jeszcze raz i poczekać nieco dłużej. Po kolejnych kilku minutach tabela została wyczyszczona.
Wynik testu wtyczki WP-Sweep
Rzadko formułuję tego typu zdania ale rezultat działania wtyczki przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Po ponownym eksporcie baza zajmowała już 6,23 MB (dokładnie 6541 991 bajtów)

Rzeczywisty wpływ na szybkość odpowiedzi też był zauważalny. Wykonywałem kilkakrotnie test czasu TTFB przy wyłączonym mechanizmie Cache, który jednoznacznie wskazuje wydajność back-endu WordPress. Wynik był równie zaskakujący. Czas został obniżony z 652,78ms do 445,15ms co może dawać konkretny powód do zadowolenia.

Zalecenia stosowania WP-Sweep
- Długi czas odpowiedzi TTFB mimo uproszczonej logiki WordPressa,
- znaczne obciążenie bazy danych widoczne w metrykach serwera,
- wieloletnie korzystanie i aktualizowanie tej samej witryny WordPress.
Podsumowanie
W moim teście wtyczka WP-Sweep radykalnie zmniejszyła rozmiar bazy danych i miała pozytywny wpływ na skrócenie czasu odpowiedzi serwera. Pozytywny wpływ wtyczki będzie tym większy im dłużej utrzymujemy własną stronę / bloga / sklep WordPress i im więcej znajduje się w nim postów. Jeżeli interesuje cię zwiększenie wydajności systemu WordPress czytaj więcej w artykule: Przyspieszanie WordPressa.
Odpowiedz lub skomentuj