4 sierpnia 2018
Aktualizacja: 6 września 2019

Trendy tworzenia stron internetowych 2019

Kategoria: Web
Tagi: dla klientów, inspiracje,
Autor: Paweł Mansfeld

Trendy tworzenia stron internetowych 2019

Trendy w projektowaniu stron internetowych dyktują użytkownicy internetu a przede wszystkim to, w jaki sposób korzystają oni z technologii WWW. Web Design nigdy nie był, nie jest i nigdy nie będzie miejscem artystycznej ekspresji lub stosowania “modnych” motywów, których przydatności nie da się racjonalnie wytłumaczyć. Tworzenie interfejsów i projektowanie treści internetowych to w 2019 roku pogoń za maksymalizacją pozytywnych doświadczeń użytkownika oraz wykorzystywania wszystkich zdobyczy technologii (a nie marketingu) do dostarczania realnej wartości.

Sieci semantyczne (Semantic Web) zmuszają nas dodatkowo do stosowania standardów, które pozwolą zrozumieć treści ciągle rozwijanej sztucznej inteligencji wyszukiwarek. Takie narzędzia jak dane strukturalne, HTML5 oraz rozszerzenia tych technologii są elementem na którym trzeba się skupić przy projektowaniu nowoczesnych stron internetowych.

Jest już aktualizacja

Zapraszam do najnowszej wersji artykułu: Trendy w projektowaniu stron www 2020.

Web design to coraz bardziej wymagające zajęcie

Są biznesy (takie jak sklepy internetowe czy portale) dla których strona internetowa jest głównym zasobem i to na niej odbywa się cała sprzedaż. Stosowanie odpowiednich rozwiązań internetowych coraz częściej decyduje o sukcesach i porażkach różnego rodzaju przedsięwzięć.

Dlaczego warto znać trendy wspomniałem w ubiegłym roku w Trendach tworzenia stron internetowych 2018. W wielkim uproszczeniu: bardziej podobają nam się rzeczy które już znamy. Jeżeli projektanci popularnych stron, na które wydawane są miliony złotych, wprowadzają konkretne rozwiązania – prędzej czy później warto (chociaż częściowo) z nich skorzystać. Wpasowując włąsną stronę czy sklep internetowy do nowych trendów łatwiej zyskać zaufanie Internautów.

Przy okazji, dziękuję za spore zainteresowanie artykułem z poprzedniego roku. Jest to jeden z najpopularniejszych wpisów na moim blogu za co ogromnie dziękuję wszystkim czytelnikom. Dodaje mi to sporej motywacji do kontynuowania tego typu wątków i pisania tego bloga, który tak naprawdę jest dla was.

Skąd się biorą trendy w web designie?

Zbiór trendów opracowano przeglądając prace najlepszych twórców z całego świata, podglądając strony najwyżej wycenianych marek z różnych branż i zapoznając się z koncepcyjnymi oraz konkursowymi pracami z serwisów typu AWWWARDS (w kilku nawet osobiście wziąłem udział) i ciągłego czytania i dyskusji w serwisach o tematyce web design, UI,User Experience i digital marketing.

Do tej serii wpisów zawsze wybieram trendy takie, które są praktyczne i mogą dać wartość biznesom niezależnie od przedmiotu i typu ich działalności. Nie bez znaczenia jest także wszelkiego rodzaju analiza ruchu na stronach internetowych. Jak zwykle nie zabraknie ilustracji najlepszych projektów jakie udało mi się przypadkowo znaleźć w sieci oraz (wyjątkowo w tym roku) projektów opracowanych wspólnie z moimi klientami.

Trend #1: Mobile-First

To już żadna nowość. Jak wspomniałem w Statystykach Polskiego Internetu 2018, prawie połowa wizyt w polskim Internecie odbywa się przy użyciu przeglądarek mobilnych. Rok 2019 to zdecydowanie idealny moment na wykorzystywanie technologii mobilnych a przede wszystkim tworzenia stron mobilnych AMP oraz Mobile First – Responsive Web Design. Mocno przedefiniujemy pojęcie stron responsywnych, bowiem teraz będą oznaczać, grupę stron (natywnie mobilnych), które można przeglądać również przy użyciu poziomego monitora.

Trend ten jest jak najbardziej uzasadniony biorąc pod uwagę, że Instagram prześciga w popularności Facebooka a wideo zaczynamy kręcić… w pionie. Przeciętna strona internetowa zaczyna wyglądać tak, jakby była zaprojektowana głównie z myślą o użytkownikach mobilnych. Strony takie działają szybko i przypominają rozwiązania znane z aplikacji mobilnych.  Nawet serwisy z konkursami skupionymi wokół kreatywnych projektów WWW zaczęły oceniać i prezentować ich mobilne wersje.

Trendy Web Design 2019

Trend #2: Wideo i grafika jako główna treść

Krótkie filmiki w tle, które przez 4 lata miały dodać efektownego wyrazu stronom głównym są coraz rzadziej stosowane. W zamian, filmy coraz częściej stanowią główną treść i narrację. Nic dziwnego – przeciętna osoba nie lubi czytać długich elaboratów, zresztą sami przyznacie, że na komórce jest to średnio wygodne. Skoro jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów, to ile warte jest wideo? W 2019 roku – bardzo wiele. To samo można powiedzieć o graficznej prezentacji danych. Można w ten sposób zaprezentować wszystko. Od tego jak działa usługa po parametry produktów a nawet szczegóły techniczne i instrukcje obsługi.

Trendy Web Design 2019 - Wideo

Wideo może zastąpić długie bloki tekstu co z pewnością tworzy niesamowity efekt i ciekawe doświadczenia w przeglądaniu stron internetowych. Po co opisywać w pięciu zdaniach jak coś działa skoro można to pokazać w 15 sekund jeszcze ciesząc przy tym oko?

Trendy web design 2019 - wideo jako treść - tesla

źródło: https://www.tesla.com/models

Czytaj o tym jak zamieszczać i jak optymalizować klipy wideo w obszernym poradniku: Optymalizacja wideo dla stron WWW.

Trend #3: Przedefiniowanie wszelkich sliderów

Prawda jest taka (na końcu artykułu zamieszczono źródło), że slajdy w naglówku (lub header slider jak kto woli) to takie wielkie nic – mało kto czyta co tam jest napisane, nie mówiąc o klikaniu (konfrontując przepływ pomiędzy stronami w Analytics). Slajdy zwykle zawierają teksty “typowo marketingowe” a tego przecież nikt normalny nie lubi, bo mamy tego pełno na całym świecie. Dużo lepszy efekt da pojedyncze zdjęcie lub tekst. Nie ma chyba nic bardziej irytującego jak uczucie, że coś ucieka ze strony jak strona nie zdążyła się jeszcze w pełni załadować. W 2019 roku wszelkim automatycznym slajderom w nagłówku podziękujemy.

W ich miejsce można zastosować hero-image lub slajdy przesuwane z góry na dół, które są świetnym rozwiązaniem i mogą służyć jako ciekawa ilustrowana nawigacja i wprowadzenie do wszystkich podstron. U siebie wykorzystałem takie rozwiązanie w portfolio.

Mogą to być też slajdy z filmikami – jak na stronie głównej Aston Martin:

Trendy Web Design 2019 - slider

źródło: https://global.astonmartin.com/

Lub rozwiązania ciekawej nawigacji jak na podstronach Chanel:

Trendy Web DEsign 2019 - Chanel

źródło: https://www.chanel.com/us/

…lub takiej, jak na oficjalnej stronie McLarena:

Trendy tworzenia stron www - mclaren

źródło: https://www.mclaren.com/formula1/

Trend #4: Prosta i symetryczna siatka

Prosta symetryczna siatka dobrze wpasowuje się w model stron Mobile-First. Prosty i symetryczny grid można bardzo łatwo skalować. Użytkownik ma szeroki ekran – ma w rzędzie 4 elementy; Mniejszy – 2; Na smartfonie zaś wszystko się układa tak jak w Instagramie. To kolejny dowód na to, że najprostsze rozwiązania są najlepsze a twórców i klientów, którzy myślą w ten sposób czekają bardzo dobre czasy.

źródło: https://www.microsoft.com/pl-pl

Trend #5: Brak paginacji – nieskończone przewijanie strony

Nikt nie lubi zmieniać stron np. listowanych artykułów na blogu bo wiadomo, że na następne elementy trzeba będzie poczekać 2 sekundy i przewinąć po raz piąty parę centymetrów nagłówek. Z pomocą przychodzą asynchroniczne zapytania AJAXowe, które są wstanie pobrać w tle i wyświetlać zdjęcia czy artykuły w nieskończoność. To świetna zagrywka pod kątem UX i wygoda dla użytkowników urządzeń mobilnych. Trik stary jak świat ale dopiero w 2019 roku jest on przyjazny wyszukiwarkom (pełne wsparcie asynchroniczności JavaScript) i będzie działać bez problemów na 99% urządzeń.

Pinterest i Instagram od dawna korzystają z tego rozwiązania a moje wdrożenie infinite-scrolla współpracującego z biblioteką masonry, która tworzy ciekawe wodospady zdjeć, można podziwiać na stronie głównej ciągle aktualizowanego serwisu fotomodelingowego QQMODELS.PL

Trend #6: Dotknij mnie!

Skoro urządzenia mobilne (a częśc PC to laptopy konwertowalne wyposażone w ekran dotykowy)  warto zadbać o doświadczenia płynące  z nawigacji dotykiem. Efekty wizualne typu paralax trzeba zoptymalizować i przemyśleć na nowo takie kwestie jak wielkość i ułożenie przycisków.

Jak wiadomo na dotykowym ekranie nie można na coś “najechać myszką” chyba że znamy triki z dłuższym przytrzymaniem. Dlatego warto się zastanowić czy warto wykorzystywać zdarzenie hover i czy będzie ono używane. Na urządzeniach z ekranem dotykowym – na pewno nie.

Trendy web design 2019 - ekrany dotykowe

Trend #7: Ciągle minimalizm…

Bo jest skuteczny i ma wiele zalet, które opisywałem w artykule Minimalizm w Web Designie.  Cechy minimalistycznego designu na stronach internetowych to: białe tło, duże marginesy i operowanie odstępami. Mała ilość elementów dekoracyjnych (lub całkowity ich brak), zredukowana ale konsekwentna i użyteczna kolorystyka. Aż wreszcie zwięzły i konkretny przekaz, który jest skuteczny kiedy mamy szczere zamiary i klarowny sposób komunikowania się z klientem.

Największymi zaletami minimalizmu jest łatwość zwracania uwagi na istotne treści, elastyczność i skalowalność prezentacji. Projekty takie kontrastują z publikacjami, które zawierają nadmiar informacji i niepotrzebnie skomplikowany interfejs. Neutralność projektu i szerokie możliwości stosowania powodują, że z rozwiązań takich korzystają marki nastawione na jakość, które kierując swój komunikat do nieco bardziej świadomych odbiorców. To nie koniec. Uproszczona nawigacja ułatwia poruszanie się po stronie co jak wiadomo jest konieczne do zapewnienia dobrych doświadczeń z użytkowania strony i sklepu internetowego.

Trendy web design 2019 - Minimalizm - Onirim

źródło: https://onirim.com/

Trend #8: UX hacking, czyli drobiazgi, które wszystko zmieniają

Na końcu ale nie mniej istotne. Jeśli konkurencja jest na czasie i ma spore budżety na marketing w Internecie to o sukcesie zaczynają decydować szczegóły. Co to za szczegóły? Nie ważne jakie – ale chodzi o maksymalizację pozytywnych doświadczeń użytkownika – wszystkie chwyty dozwolone.

Mogą to być banały na które nikt nie wpadł np. formularz kontaktowy w stopce, zdjęcia w rozdzielczości 4K Ultra HD wykorzystujące możliwości najnowocześniejszych urządzeń. Można czerpać wzorce z popularnych aplikacji społecznościowych operując zachowaniem interfejsu i upodabnianiem elementów strony do aplikacji mobilnych.

UX jest świetnym narzędziem w sklepach internetowych, skracając proces zakupowy lub upraszczając formularz rejestracji można naprawdę sporo zyskać.

audyt UX sklepu internetowego - proces zakupowy

To samo tyczy sę designu. Kto powiedział, że podstrony sklepu muszą być szablonowe i zawalone listami podobnych produktów i masą bannerów. Nic nie stoi na przeszkodzie by projekty nowoczesnych sklepów internetowych mogły walczyć na równi z designerskimi projektami z dribbble – wystarczy naprawdę odrobina wysiłku. Poniżej jedna z moich prac koncepcyjnych:

Wreszcie, wykorzystanie sprytnych algorytmów i integracje usług typu: Chatboty, wirtualni asystenci, przetwarzanie tekstu naturalnego, rozpoznawanie mowy i wiele więcej… Oczywiście najlepsze pomysły rodzą się w rozmowie z klientami. Tylko dopasowane i zawierające w sobie “mądrość biznesową” rozwiązania mają szansę na sukces we współczesnym Internecie.

Trend #9: Ciemne tło

Jeżeli znudziły nam się białe tła, które są popularne od wielu lat możemy się skusić na całkowicie przeciwne – czarne. Czarne tło na wyświetlaczu jest przyjazne dla oka szczególnie kiedy korzystamy ze stron wieczorem.

W poprzednich latach ciemne tło nie było zbyt dobrym rozwiązaniem. Dominujące od wielu lat ekrany LCD monitorów z matowymi powłokami zazwyczaj nie radziły sobie z wydobyciem głębokiej czerni. Szklane ekrany urządzeń dotykowych bez technologii antyrefleksyjnych wszystko odbijały, dlatego doświadczenia estetyczne, a szczególnie, kiedy korzystało by się ze strony w znacznym oświetleniu dziennym były też obarczone pewnym ryzykiem.

Trendy web design 2019 - Ciemne tło

źródło: https://www.apple.com/pl/

Obecnie wyświetlacze i popularność urządzeń z ekranami wysokiej klasy pozwala na stosowanie czerni bez obaw, że strona stanie się nieczytelna. Strona połyskuje, zachowuje wszelkie zalety minimalizmu a przy tym kontrastuje ze stronami z popularnym białym lub jasnoszarym tłem.

W QQMODELS daliśmy z klientem wybór użytkownikom czy chcą korzystać z ciemnego czy jasnego tła.

Trend #10: Wydajność i szybkość działania

Pośrednio łączy się z pierwszym trendem, którego głównym celem jest skrojenie stron internetowych na potrzeby użytkowników urządzeń mobilnych. Szybkość działania stron to temat, któremu poświęcam wiele uwagi na tym blogu. Jednak szybkość wczytywania zasobów to nie jedyna miara jaką powinniśmy się przejmować, ponieważ do całości należy dodać wydajność – czyli miarę jaką można zastosować do określenia stopnia w jakim strona internetowa obciąża urządzenie klienckie w stosunku do treści i sposobu ich prezentowania.

Znane narzędzie do testowania profesjonalizmu wykonania stron internetowych – Google PageSpeed Insights kolejny raz “zaostrzyło” zasady testowania stron. Od teraz liczą się takie miary jak: “Czas do pełnej interaktywności”, “CPU bezczynny po raz pierwszy” oraz “Pierwsze wyrenderowanie czegoś znaczącego”. Jest to odpowiedź na popularność optymalizowania “pod testy” zamiast koncentracji na ogólnie rozumianej szybkości i wydajności stron, której niuanse znane są praktycznie tylko i wyłącznie doświadczonym informatykom – web deweloperom.

To dobra oznaka dla użytkowników końcowych ponieważ dzięki temu strony będą jeszcze bardziej użyteczne i będą oszczędzać czas pracy na baterii urządzeń mobilnych. Czytaj więcej o przyspieszaniu i wydajności stron internetowych i jak zdobyć 100 punktów w PageSpeed Insights. Jedną z kluczowych zasad tworzenia skutecznych stron będzie podejście Performance by Design – czyli tworzenie stron mające na względzie od samego początku nieskompromitowaną wydajność, szybkość działania niejako zaszytą w samym projekcie strony www.

Podsumowanie

Mimo, że trendy oznaczyłem rokiem 2019 nic nie stoi na przeszkodzie by już teraz je stosować. Poruszane trendy mogą być z powodzeniem wykorzystywane przez ładnych parę lat. Bazują one bowiem na zjawiskach, które już teraz można zaobserwować i które mają przyszłość: rewolucja mobilna, rozwój UX, coraz większa świadomość i wiedza klientów.

Nie trzeba mieć nadprzyrodzonych zdolności by przewidywać przyszłość. Wystarczy właśnie analiza trendów, podstawowa wrażliwość na szczegóły, umiejętność obserwacji i wnioskowania. Jeżeli masz coś ciekawego do dodania pozostaw komentarz. Dziękuję!

Źródła

https://yoast.com/opinion-on-sliders/

https://www.awwwards.com/websites/

Oceń artykuł na temat: Trendy tworzenia stron internetowych 2019
Średnia : 4.7 , Maksymalnie : 5 , Głosów : 63


 

Odpowiedz lub skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *
Komentarze

Weronika Celińska

24 września 2018

Bardzo przydatny i ciekawy wpis :-) dziękuję za inspiracje!

Paweł Mansfeld

16 października 2018

To ja dziękuję za miłe słowa :-) Cieszę się, że wpis okazał się przydatny.

Freja Draco

30 listopada 2018

Pozwolę się sobie nie zgodzić ze sporą liczbą zawartych tu tez.

Design nigdy nie był, nie jest i nigdy nie będzie miejscem artystycznej ekspresji lub stosowania „modnych" motywów,

Ależ przecież właśnie jest, co doskonale widać chociażby po eksplozji mody na flat przed paru laty i powolnym wycofywaniem się z niej wraz z material design. Bazowanie na gotowych szablonach, frameworkach, bibliotekach tym bardziej umacnia rozpowszechnianie się modowych trendów, bo się korzysta po prostu z gotowych, dostępnych mechanizmów.

których przydatności nie da się racjonalnie wytłumaczyć

Proszę mi racjonalnie wytłumaczyć np. modne animacje umieszczania elementów zamiast po prostu wyświetlenia ich od razu tam gdzie powinny być. Albo efekty paralaksy. Albo nieczytelne ghost buttons.

Wideo i grafika jako główna treść Można w ten sposób zaprezentować wszystko.

Można, ale niekoniecznie musi to mieć sens. Np. niniejszy artykuł można by zastąpić kilkunastominutowym gadaniem, ale skutkowałoby to ogromnym spadkiem przejrzystości i wyszukiwalności treści.

Brak paginacji Nikt nie lubi zmieniać stron np. listowanych artykułów

Skąd taki wniosek? Ja np. nie lubię doczytywanych w nieskończoność elementów, bo: a) trudno się wtedy połapać, jaka jest ogólna objętość treści, b) trudno coś wyszukać (bo i jak, skoro się jeszcze nie wczytało), c) praktycznie nie da się zakończyć przeglądania na konkretnej podstronie i wrócić do reszty później.

Z tą wielką czytelnością minimalizmu też będę się kłócić. W przeglądarce zarówno menu jak i treść strony są białe. Na stronie www zarówno menu jak i treść strony są białe. Biało na białym na białym w miejsce dominującego przez jakieś dwie dekady wyraźnego, kolorystycznego wydzielenia poszczególnych elementów interfejsu.

Paweł Mansfeld

3 grudnia 2018

Bardzo dziękuję za komentarz, bardzo trafne uwagi! Dzięki temu można doprecyzować poszczególne wątki co jak wiadomo może przydać się wielu innym czytelnikom.

Flat design i material design, o którym ostatnio pisałem to systemy projektowe a nie trendy typowo artystyczne. To zasadnicza różnica, one wbrew np. modzie na maskowanie zdjęć literami, fonty zszeryfem czy drobnostki typu cinemagraph (które mają wszystko upiększyć i osobiście zawsze będę traktował z przymrużeniem oka) mają bardzo solidne podstawy z pogranicza UI, UX oraz technologii. Tak jak Flat Design był odpowiedzią na responsive web design, tak material design jest odpowiedzią na dotyk i naturalnym rozwinięciem oraz udoskonaleniem podstaw flat designu.

Efekt typu "parallax" był odpowiedzią na boom związany z 3D - chciano w ten sposób dodać trójwymiarowości i swego rodzaju warstwy stronom internetowym. Pochodne tego efektu stosuje się do dziś dzień i jak każda animacja dodaje dynamizmu. Wiadomo, raz wychodzi to lepiej raz gorzej, jednym się podoba, innym mniej. Z racji że parallax pozwala regulować tempo przewijania pewnych elementów w stosunku do innych, na upartego można go bronić pod kątem użyteczności. Może służyć do ekspozycji i tworzenia hierarchii. Np. tekst wolniej scrollujący się jest ważniejszy, ma wyższą pozycję w hierarchii itd... Animacje w UI mogą mieć bardzo ważną funkcję pod kątem użyteczności i choć na stronach internetowych są nadużywane, umiejętnie wykorzystane mogą spełniać bardzo istotną rolę w interakcji człowiek - komputer.

Zgadzam się w stu procentach, że niektóre materiały lepiej da się przekazać na wideo a inne mniej. Z drugiej strony zawsze będą osoby, które wolą treści czytać a inni oglądać w formie wideo czy słuchać. Niemniej trendy są jakie są. Wyszukiwarka YouTube to obecnie druga najpopularniejsza wyszukiwarka treści w Internecie. Dodatkowo, o ile nie mamy problemu z globalnym oglądaniem filmów o tyle często się słyszy o raportach dotyczących niskiego czytelnictwa lub wypierania książek przez inne media :) Wideo to po prostu odpowiedź na potrzeby i preferencje większości ludzi. Nie mnie oceniać czy jest to lepsze czy gorsze medium do konkretnych zastosowań.

Faktycznie, Infinite-Scroll ma wymienione wady. Jednak odpowiednie wdrożenie może je wyeliminować. Nic nie sto na przeszkodzie aby Infinite Scroll odświeżał adres w przeglądarce i umożliwiał powrót do ostatnio oglądanego elementu listy. Jest to możliwe za pomocą wspieranej już przez większość przeglądarek funkcji:

window.history.pushState("object or string", "Title", "/new-url");

Działa to tak, że infinite scroll aktualizuje na bieżąco adres w przeglądarce, który pełni rolę zakładki informującej w którym miejscu ma wczytać dane. Jest to obecnie popularne rozwiązanie w portalach informacyjnych. Wyszukiwanie i informowanie o objętości (a także miejsca w jakim znajduje się użytkownik) to bardzo ważne informacje z perspektywy user experience i roli nawigacji. Można za pomocą różnych technik obsłużyć także te funkcje. oczywiście, nigdy nie ma rozwiązań idealnych i nie wszystko co sprawdza się w jednym miejscu sprawdzi się i w drugim.

Faktycznie, "białe na białym" i nieumiejętne posługiwanie się filozofią minimalizmu może prowadzić do surowych, wręcz brutalistycznych i rozwiązań typu anti-design. Sztuczne minimalizowanie ma mało wspólnego z użytecznością ale nie twierdzę przy tym, że nie można tego robić intencjonalnie. Albert Einstein powiedział:

Wszys­tko po­win­no być tak pros­te, jak to tyl­ko możli­we, ale nie pros­tsze.

 

Wykryto brak połączenia z Internetem.