Web Design Blog / Web:

Dominacja urządzeń mobilnych w Internecie

Data publikacji: 31 sierpnia 2014

Według badań firmy Gemius, która jest europejskim prekursorem w dziedzinie badań Internetu, serwisy WWW są coraz częściej wyświetlane na urządzeniach przenośnych typu tablet, telefon, mobilny odtwarzacz multimedialny czy przenośna konsola do gier.

Czytaj więcej o aktualnych statystykach Internetu w Polsce

Przejdźmy do konkretów. Poniższy wykres przedstawia tę najważniejszą relację czyli ruch PC vs. non-PC. Wykres przedstawia procentowy udział odsłon wykonywanych z komputerów w stosunku do procentowego udziału odsłon dokonywanych z innych urządzeń. Ranking jest tworzony na podstawie liczby odsłon stron internetowych. Aby objąć jak najszersze spektrum czasowe przyjrzyjmy się kolejnym kwartałom od 2010 roku.

pc vs non pc

Jak nie trudno się domyślić, zielona linia reprezentuje procentowy udział komputerów klasy PC odwiedzających strony WWW a niebieska to non-PC czyli wszelkie urządzenia mobilne i konsole stacjonarne i systemy TV.

Aby móc odnieść się wyłącznie do urządzeń mobilnych należy przeanalizować według mnie system operacyjny urządzeń biorących udział w badaniu, bowiem jak przed chwilą zaznaczyłem, urządzenie non-PC to nie tylko telefon komórkowy i tablet. Poniższy wykres prezentuje procentowy udział najpopularniejszego systemu operacyjnego Android przeznaczonego na telefony komórkowe i tablety. Ranking jest tworzony na podstawie liczby odsłon stron WWW.

android ranking

Jaki to niesie wniosek z punktu widzenia tworzenia stron internetowych? Otóż taki, że coraz więcej środków powinniśmy przeznaczać na udostępnienie stron internetowych platformom mobilnym. Parę lat temu na wersje mobilne witryn mogły sobie pozwolić tylko największe korporacje i serwisy WWW przeznaczające na web development spore nakłady finansowe. Teraz mając do dyspozycji Responsive Web Design i nową specyfikację HTML5 stworzenie strony responsywnej czy wersji mobilnej powinien rozważyć dosłownie każdy, ponieważ są to stosunkowo tanie i o wiele bardziej dostępne technologie.

Dominacja urządzeń mobilnych w Internecie
4.9 (97.14%) głosów: 7


Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj swój komentarz