Web Design Blog / Grafika:

Web design a minimalizm

Data publikacji: 19 sierpnia 2014

Czyste przestrzenie z drobnym tekstem i nieśmiałymi kolorami – tak, to właśnie jest minimalizm w web designie. Nie chodzi o to aby strona wyglądała jak niesformatowany dokument w Wordzie i nie miała grafiki ani kolorów tylko o to, żeby wszystko było wykonane stylowo zgodnie z zasadą: mniej to więcej.

Słowo minimalizm to nazwa nurtu w sztukach plastycznych, według którego dzieła odznaczają się uproszczoną formą i ograniczoną ilością stosowanych środków wyrazu. Początki datuje się już na lata sześćdziesiąte XX wieku.

Trendy

Popularność minimalizmu i flat designu niektórzy starają się wytłumaczyć coraz bardziej stylowym wyglądem interfejsów w systemach operacyjnych i aplikacjach. Trend był według mnie zauważalny od dłuższego czasu i to nie tylko w publikacjach cyfrowych ale dosłownie wszędzie.

minimalistic

Wykonawców stron internetowych przybywa a klienci z coraz większym zaangażowaniem podchodzą do spraw wizerunku i reklamy – szczególnie w Internecie. Stąd praca grafika, która do tej pory polegała na zaprojektowaniu „niebieskiego szablonu z trzema kolumnami i nagłówkiem”, który później był cięty na cztery prostokąty, jest coraz częściej zastępowana pracą wymagającą ponadprzeciętnych umiejętności, wyrafinowanego smaku i wiedzy.

Jeżeli interesuje cię tematyka aktualnych trendów zapraszam do wpisu Trendy w projektowaniu stron na 2018 rok.

Chrakterystyka

Cechy minimalistycznego designu na stronach internetowych:

 • białe tło
 • spore marginesy i operowanie przestrzenią
 • mała ilość elementów ozdobnych
 • zredukowana kolorystyka
 • zwięzły i konkretny przekaz
 • operowanie tekstem i fontami

Stron internetowych o minimalistycznych cechach wyglądu nie trzeba szukać długo. Od wielu lat znane i cenione marki takie jak Apple, Twitter, Sephora, czy nawet Sony konsekwentnie stosują rozwiązania minimalistyczne co powinno twórcom i wydawcom stron internetowych przeznaczonych dla szerokiej grupy odbiorców dać wiele do myślenia.

minimalizm stron internetowych

Fakt, że o gustach się nie dyskutuje (przynajmniej większość sobie tego życzy) ale chciałbym zwrócić uwagę na wiele zalet jakie niesie ze sobą stosowanie minimalizmu w projektach serwisów internetowych.

Zalety minimalizmu

Najczęściej wymieniane zalety minimalistycznych projektów graficznych to:

 • łatwość zwracania uwagi na kluczowe treści
 • elastyczność prezentacji i łatwy sposób skalowania
 • możliwość dotarcia do szerokiej grupy odbiorców
 • kontrast z publikacjami zawierającymi nadmiar informacji
 • neutralność projektu i szerokie możliwości stosowania
 • uproszczona nawigacja ułatwiająca poruszanie się po stronie

Często stosuję minimalizm prawdopodobnie dlatego, że bardziej jestem programistą niż grafikiem. W naszej specjalności zwięzłość stworzonego kodu to dowód potwierdzający doświadczenie i duże umiejętności.

minimalizm strony www - paweł mansfeld

Bynajmniej nie sugeruję, że projekty tego typu są mniej wymagające pod względem graficznym – wręcz przeciwnie. Za każdym razem obserwując efekty publikacji tylko się utwierdzam w przekonaniu, że jest to słuszna praktyka.

minimalizm na stronie apple

Nic nie stoi na przeszkodzie aby minimalizm bazował na ciemniejszej kolorystyce:

web-design-minimalizm-sg

Minimalizm w służbie UX

Minimalizm jako filozofia projektowania jest jednym z narzędzi projektowania stron użytecznych, czyli takich, których architektura jest zoptymalizowana dla użytkownika końcowego. Wszelkie prace związane z User Experience (czyli działaniami maksymalizującymi pozytywność doświadczeń użytkownika) są o wiele prostsze do wykonania na stronach – mówiąc kolokwialnie- prostych. Hierarchia informacji, czytelność interfejsu, porządek i szybkie działanie są prostsze do uzyskania na takich właśnie stronach. Tam gdzie pozytywne doświadczenia użytkownika, tam też zyski dla właścicieli stron. Czytaj więcej a artykule: Przykłady dobrego User Experience.

Przykłady minimalistycznych stron WWW

Podsumowanie

Coraz bardziej popularna przejrzystość projektów to widocznie oznaka, że zmęczyły nas strony przeładowane grafiką, w której każdy element dosłownie walczy o chwilę uwagi. Natarczywe reklamy kontekstowe, banery i wyskakujące okienka (pop-up) spowodowały wykształtowanie się w internautach odruchu ignorowania tego typu elementów. Opisane zjawisko nosi nazwę ślepoty banerowej (ang. banner blindness). Aby zwrócić uwagę we współczesnym świecie radzę stosować prostotę, która po prostu budzi zaufanie i przez wielu być może kojarzona z czymś dobrym.

Web design a minimalizm
4.7 (94.05%) głosów: 84


Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj swój komentarz