Web Design Blog / Web:

WordPress – zalety, wady i mity

Data publikacji: 18 stycznia 2018

Lata nauki, doświadczenie w pracy, rozmowy ze znajomymi po fachu i na forach internetowych dały mi do zrozumienia, że jeżeli ktoś zaparcie zachwala WordPressa to znaczy, że zarabia wyłącznie na tworzeniu prostych stron z blogiem i/lub nie potrafi programować. Z drugiej strony, jeżeli ktoś widzi w tym oprogramowaniu same wady to znaczy, że prawdopodobnie nigdy nie miał z tym oprogramowaniem styczności lub używał jakiegoś gotowego szablonu z zagranicznego marketu (np. themeforest), (który być może wcisnęła mu „agencja interaktywna” za 999,00 zł z VAT).

W tym artykule chciałbym rzetelnie i konkretnie scharakteryzować to oprogramowanie, które raz określane jest jako platforma blogowa, raz jako CMS a nawet jako Framework. Aby artykuł był przydatny dla szerokiej grupy czytelników, charakterystyki dokonamy z perspektywy użytkownika, programisty i inwestora. Niektóre cechy mogą być jednocześnie wadą dla jednych i zaletą dla drugich i w tej liście będzie to wyraźnie widoczne.

Czym jest WordPress?

WordPress to według oficjalnej strony projektu oprogramowanie, „w którym możesz stworzyć piękną stronę, bloga lub aplikację”. Twórcy nie odważyli się na określenie CMS – i słusznie, ale o tym za chwilkę.

Tak naprawdę, WordPress to oprogramowanie do prowadzenia bloga (uwaga, nie mylić z serwisem WordPress.com), z tego się wywodzi i tak jest skonstruowany. Jego „DNA” jest zbudowane na potrzebach blogerów, i tak był przez lata rozwijany. Jaka jest pierwsza opcja w panelu administracyjnym? A no „wpisy” właśnie a większość opcji nawiązuje do pisania, komentowania i archiwizowania artykułów, nic tam więcej nie znajdziemy. Czysta instalacja WordPressa to platforma blogowa a poniżej dowód:

wordpress zalety wady

Czy WordPress nadaje się do stron firmowych?

To zależy od potrzeb personelu nietechnicznego. Jeżeli na stronie będą pojawiać się regularnie nowe artykuły, a cała strona będzie złożona ze standardowych statycznych treści, to WordPress jest wręcz idealnym systemem, który spokojnie może służyć za pełnowartościowego CMSa. Jego obsługa w takim przypadku jest łatwa i spełnia wymogi zarówno użytkowników jak i redaktorów stron firmowych w stu procentach.

Praktyczne zastosowania WordPress jako CMS:

 • blogi,
 • strony firmowe z blogiem lub katalogiem produktów,
 • serwisy informacyjne, portale informacyjne,
 • nieskomplikowane aplikacje z galeriami, zdjęciami itp.
 • proste serwisy społecznościowe z forum itp.

Schody zaczynają się wtedy kiedy na stronie potrzebujemy czegoś więcej, np. logowania użytkowników, płatnego dostępu do danego obszaru, integracji z innymi aplikacjami i systemami. Oczywiście, można dodać dedykowaną wtyczkę lub dodać funkcjonalności bezpośrednio do szablonu. Pamiętać jednak trzeba, że taka droga to już pójście na wiele kompromisów, opracowanie każdej funkcji wymaga poprawnego obchodzenia się z WordPressem (a przede wszystkim zaniechania ingerencji w pliki systemowe, które stanowią rdzeń tej platformy), który nadal jest przeznaczony jak pamiętamy… do blogów.

Zresztą, taka sama sytuacja ma miejsce kiedy korzystamy z dowolnego innego gotowego oprogramowania i nie jest to wada samego WordPressa ale każdego innego gotowego (niededykowanego) systemu czy to do stron czy sklepów. To samo dotyczy takich systemów jak Drupal, Joomla, TYPO3, PrestaShop, Magento, Shopify, ZenCart. Są „otwarte” i można w nich wiele modyfikować ale nakładają ograniczenia na programistów, przez co większość dodatkowych rozwiązań nie jest idealna zarówno od strony programistycznej jak i może nie spełniać wymagań klienta w stu procentach lub będzie to realizować kosztem mniejszej wydajności.

Gotowe wtyczki – dobre czy złe rozwiązanie?

Wielość i łatwość w opracowaniu wtyczek to z jednej strony wielka zaleta używania WordPressa i przyczyna jego ogromnej i nie porównywalnej z innymi systemami CMS popularności. Z drugiej strony to własnie z ich powodu WordPress jest krytykowany i często zyskuje miano, powolnego i trudnego w obsłudze systemu, pseudo CMSa itd…

Prawda jest taka, że jeżeli używamy kilku sprawdzonych, lekkich i dobrych jakościowo wtyczek to wszystko jest OK. Problem zaczyna się wtedy kiedy wtyczek jest zbyt dużo, zaczynają sobie „wchodzić w interesy” a autor nie do końca przejmuje się wydajnością stron na której będą zainstalowane. To prowadzi do paradoksu wtyczek, zamiast ulepszyć i przyspieszyć – psują i spowalniają.

 WordPress to otwarte oprogramowanie

A to pociąga za sobą kolejne wady i zalety. Z jednej strony mamy korzystne na pierwszy rzut oka dogodności:

 • cały system można wykorzystywać za darmo i w 100% legalnie
 • jest ciągle udoskonalane (przynajmniej teoretycznie)
 • wspomniana już możliwość modyfikacji pozwala wykorzystać w różnych sytuacjach
 • widać jak na papierze jak działa i co robi
 • dostępność gotowych dodatków w postaci wtyczek, która obniża koszty rozwoju
 • szerokie i łatwo dostępne darmowe wsparcie techniczne dla klientów i deweloperów

Otwartość oprogramowania ma też oczywiste wady zaliczamy do nich:

 • ukryte koszty (które potęgują się im dłużej i intensywniej korzystamy z platformy)
 • wymaga nauki od obu stron (system nie jest zrobiony pod klienta a programiści bazują nie na swoim kodzie)
 • ryzyko zakończenia projektu – chociaż z tym WordPress raczej nie będzie miał problemu
 • ryzyko włamania poprzez źle napisane wtyczki i nieuwagę klienta – to dlatego nie stosuję WordPressa na stronach, które są głównym źródłem dochodu firmy lub logują się do nich użytkownicy

Czytaj więcej o  zaletach i wadach open-source

Kto korzysta z WordPressa?

Nie ma reguły. Najczęściej jest stosowany na blogach, stronach internetowych, prostych sklepach ale są też „perełki”, które są za każdym razem wymieniane przez zapartych zwolenników WordPressa. I faktycznie, z tej platformy od wielu lat korzysta mercedes-benz.com, vogue.com, sonymusic.com, rihanna.com, i ciągnie bardzo wiele stron i portali innych światowych marek i artystów, wynika to z tego, że na takich stronach często się bloguje. W przypadku dodatkowych, niestandardowych potrzeb zawsze można odesłać użytkownika do zewnętrznych aplikacji, intranetów, sklepów itd.

wordpress - wady i zalety

WordPressa można dostosować do wielu potrzeb i sprawdza się zarówno na bardzo obszernych blogach a nawet w serwisach informacyjnych, ale niestety… coś za coś.

zalety wordpress - sony music

Zobacz więcej znanych stron internetowych używających systemu WordPress w specjalnym artykule: Najładniejsze strony WordPress.

Kwestie optymalizacji

Strona, która wykorzystuje WordPressa jako system CMS jest zoptymalizowana w takim stopniu jak zoptymalizowany jest sam szablon i konkretne wtyczki. W wyniku czego znajdziemy strony, które są idealnie zoptymalizowane (mała pseudo i autoreklama 😉 ):

pozycja w google - gtmetrix

Oraz takie, które można zaliczyć do tych mniej zadbanych:

wady WordPressa - optymalizacja

Czytaj więcej w przewodniku optymalizacji SEO WordPress

Wydajność mechanizmu WordPress

Trzeba przyznać, że sam mechanizm WordPressa nie jest idealny. Jeżeli wszelkie funkcje powierzymy wtyczkom, i wbudowanym mechanizmom WordPressa, będziemy doświadczać opóźnionych odpowiedzi serwera. Jeżeli jednak tworzymy dedykowany szablon do danej strony i wykorzystamy potencjał stron statycznych a wtyczki będziemy pisać własne, to strona będzie działać jak błyskawica – niemal tak szybko jak jej statyczny odpowiednik (czyli stron bez żadnego CMSa). Jednak trzeba włożyć w to sporo pracy i pójść na pewne kompromisy.

Problem gotowych szablonów

To, co zdecydowanie najbardziej psuje renomę WordPressowi to szablony stron WWW (najczęściej z zagranicznych serwisów) które poza ładnym wyglądem nie są dopracowane od strony SEO i optymalizacji prędkości działania.

Klienci a nawet sami twórcy nie są świadomi jak budowa strony na gotowym szablonie będzie utrudniać przez najbliższy czas promocję, dostosowanie strony pod specyficzne potrzeby i optymalizację wydajnościową, która jest niezbędna w czasach dominacji urządzeń mobilnych. Strony takie wolno działają od strony serwera (ich konstrukcja i możliwość łatwego dostosowania wyglądu jest zbyt skomplikowane logicznie dla serwera), są niewygodne w użytkowaniu z powodu kreatorów wizualnych i często strona mimo poprawnej treści nie jest widoczna w wyszukiwarce na nieco bardziej konkurencyjne frazy.

Zalety systemu WordPress

 • darmowy i wolnodostępny,
 • szybka, lekka i łatwa instalacja – wystarczy pobrać paczkę z WordPress.org lub skorzystać z autoinstalacji w hostingu, paczka zajmuje niecałe 12MB,
 • niskie wymagania od hostingu, czyli niski koszt utrzymania,
 • skutecznie spełnia w podstawie większość wymagań przeciętnych stron www,
 • funkcjonalny, prosty w obsłudze i intuicyjny interfejs dla klienta np. opcje ekranu, filtrowanie, wyszukiwarka artykułów, ustawienia strony
 • przyjazne mechanizmy ułatwiające deweloperom rozwój, np. shortcode API, mnogość gotowych funkcji,
 • bogata funkcjonalność, zajawki, tagi, kategorie, obrazki wyróżniające, komentarze, zabezpieczenie konkretnych podstron stron hasłem, automatyczne archiwum, strony autorów, możliwość dostosowania permalinku itd…
 • łatwe tworzenie własnych szablonów, można bez problemu każdą istniejącą stronę zintegrować z WordPressem. Chcesz stworzyć własny szablon? Czytaj o tym jak stworzyć własny motyw WordPress.
 • spełnia większość dobrych praktyk SEO, za sprawą mechanizmu tagów i kategorii, semantycznych adresów, linków kanonicznych, biblioteka serwuje zdjęcia z atrybutami alt, wbudowana optymalizacja zdjęć,
 • popularny, co ułatwia znalezienie pomocy w przypadku zerwania współpracy z wykonawcą strony,
 • prosty system kontroli wersji – dzięki niemu można przeglądać historię zmian i szybko cofnąć błędy i np. harmonogramować publikacje
 • mechanizm WP heartbeat – który realizuje autozapis w tle i jesteśmy w stanie odtworzyć niezapisane modyfikacje,
 • funkcjonalna biblioteka mediów – dzięki której zarządzamy zdjęciami, załącznikami a nawet całymi galeriami, mamy do dyspozycji prosty edytor, który oferuje najpotrzebniejsze funkcje, skalowanie, kadrowanie i inne transformacje.
 • bardzo wygodne i przydatne pola niestandardowe, które przyspieszają i ułatwiają tworzenie własnych szablonów od podstaw.
 • szczegółowa, czytelnia i przyjazna deweloperom dokumentacja z wieloma przypadkami użycia,
 • wbudowana biblioteka jQuery umożliwia łatwe dodawanie dodatków i efektów wizualnych,
 • dostępność wielu dobrych wtyczek pozwala rozszerzyć funkcjonalność WordPressa niskim kosztem,
 • częste aktualizacje pozwalające zachować odpowiedni poziom wydajności, bezpieczeństwo i kompatybilność z najnowszymi technollogiami.

Wady systemu WordPress

 • niska wydajność w przypadku dużej skali w stosunku do dedykowanych której przyczyną jest zbyt referencyjna architektura, która stara się pogodzić wiele różnych potrzeb.
 • powszechność błędnych praktyk i zepsuty rynek – prostota WordPressa przyciąga amatorów, którzy stosują gotowe szablony stron i wątpliwej jakości wtyczki. Wysokim kosztem wydajnościowym realizują banalne funkcje zaciągają tzw. dług technologiczny – w wyniku czego jest spore ryzyko, że będziemy korzystać z „zepsutego WordPressa”,
 • ograniczona funkcjonalność domyślnego edytora wizualnego – trzeba wykorzystać wtyczki typu Advanced Custom Fields, znać „triki” z edytorem HTML lub korzystać z mechanizmu shortcode już przy okazji prostych tabelek.
 • trudny w przenoszeniu – wszystkie ścieżki są domyślnie bezwzględne i sztywno kodowane bezpośrednio w treści strony, to powoduje konieczność wykonania dodatkowych edycji przy zmianie domeny lub przenoszeniu,
 • brak zaawansowanych funkcji optymalizacyjnych w standardzie –  (np. buforowanie bazujące na memcached tak jak w PrestaShop), nawet cache bazujący na systemie plików wymaga instalacji dodatkowej wtyczki.

Mity związane z WordPressem

 • WordPress jest łatwy do zhakowania i zawirusowania – nieprawda, tylko w przypadku korzystania z nieprofesjonalnych usług np. instalowania wtyczek i używania przestarzałych jego wersji dopiero narażamy się na taką możliwość. WordPress jak każdy inny popularny system Open-Source spełnia zasadę Kerckhoffsa, co oznacza, że nawet osoby, które są autorami zabezpieczeń nie są w stanie zhakować czystej instalacji WordPress bez znajomości hasła,
 • WordPress powoduje, że strona powoli się wczytuje – nieprawda, to nieprawidłowy proces produkcyjny lub niskiej jakości komponenty i złe dostosowania edytora powodują powolne wczytywanie,
 • Edytowanie strony WordPress jest problematyczne i nieintuicyjne – nieprawda, to wina niedopasowania szablonu do potrzeb konkretnego personelu, według mnie UI WordPressa jest idealnie przemyślane,
 • WordPress to tanie rozwiązanie – jeżeli nasze potrzeby są małe to tak, natomiast w przypadku większych modyfikacji produkcja strony jest bardziej kosztowna i opłaca się od podstaw napisać aplikację, której dodatkowo rozwój będzie zawsze tańszy
 • Siłą WordPressa jest możliwość korzystania z gotowych wtyczek -to z ich powodu bezpieczeństwo i funkcjonalność WordPressa są często kompromitowane
 • WordPress wymaga wtyczki Yoast do poprawnej optymalizacji SEO – nieprawda, dobrze napisany szablon i wykorzystanie mechanizmu pól niestandardowych realizuje jego funkcję w dużo tańszy pod względem wydajności sposób
 • Tworzenie stron WordPress polega na dostosowywaniu gotowych szablonów – nieprawda, jest to ponad dziesięciokrotnie tańsza opcja ale nie jest to profesjonalne i ogranicza rozwój strony. Poprawny sposób tworzenia strony WordPress to stworzenie kompletnej strony statycznej i integracja jej elementów ze środowiskiem WordPress mając na względzie potrzeby klienta oraz ograniczenia i funkcje całego systemu.
 • WordPress nie jest profesjonalnym CMSem – wszystko zależy od potrzeb. W większości przypadków korzysta się z 20% jego wbudowanych funkcji i jest z powodzeniem stosowany w dużych serwisach o dużym budżecie.

Informacje dla deweloperów

Architektura bazy danych WordPress

Baza danych, którą generuje instalator WordPressa nie zawiera ograniczeń związanych z relacjami. Relacje są obsługiwane po stronie logiki aplikacji (jest to technika projektowania, którą osobiście preferuję). Aby pokazać jak działa WordPress dorysowałem linie:

 • wp_posts: Rdzeniem systemu WordPress są posty. Tutaj są przechowywane także elementy menu,
 • wp_postmeta: metadane o postach, to do tej tabeli wtyczki dodają niestandardowe informacje, np. dane strukturalne.
 • wp_users: Przechowuje listę użytkowników (najczęściej autorów),
 • wp_usermeta: metadane o użytkownikach,
 • wp_comments: W tej tabeli przechowujemy komentarze,
 • wp_commenttmeta: metadane komentarzy,
 • wp_links: niezależna tabela przechowująca zdeprecjonowane już linki,
 • wp_options: przechowująca opcje i zaawansowane ustawienia administracyjne (zapisywanie ustawień w bazie danych nie jest zalecaną praktyką w aplikacjach webowych),
 • wp_terms: w tej tabeli przechowywane są kategorie i tagi,
 • wp_termmeta: w tej tabeli są przechowywane metadane o kategoriach i tagach,
 • wp_term_relationships: w tej tabeli znajdziemy relacje pomiędzy kategoriami i tagami,
 • wp_term_taxonomy: tabela opisuje taksonomię kategorii i tagów

Logika i najważniejsze foldery WordPressa

Routing adresów URL obsługuje plik index.php. Wszystkie zapytanie o URI są kierowane do tego pliku.

wp-config.php – przechowuje podstawową konfigurację systemu WordPress np. dane logowania do bazy danych i dobrą praktyką jest przechowywanie tutaj danych do logowania się w usługach zewnętrznych.

/wp-admin/ – zawiera kody źródłowe związane z administracją systemu. Nie należy edytować kodu w tym miejscu.

/wp-includes/ – zawiera kody odpowiedzialne za działanie witryny. Nie należy edytować kodu w tym miejscu.

/wp-content/ – zawiera szablony /themes/, wtyczki /plugins/ i pliki wygenerowane przez użytkownika /uploads/ w bibliotece mediów. Możemy tutaj dodawać własne pliki edytując działanie szablonów w WordPress.

Podsumowanie

Środowiska WP używam na własnej stronie i często stosuję go w tańszych projektach dla klientów. Strony korzystające z jego funkcji są tak profesjonalne jak aktualnie aktywny motyw. Ogólnie rzecz biorąc, jest to środowisko bardzo przyjazne i ułatwiające prowadzenie strony. Mając jednak świadomość jego braków nie stosuję go w projektach o większym budżecie, które będę musiał utrzymywać przez długi czas a szczególnie tam gdzie funkcje serwisu www znacznie wykraczają poza standardową funkcjonalność strony internetowej i bloga.

WordPress – zalety, wady i mity WordPress – zalety, wady i mity 4.7 na 5 na podstawie 69 ocen WordPress – zalety, wady i mity


Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj swój komentarz