Najlepsze fonty na stronę WWW

Odkąd Google udostępniło technologię Google Fonts czyli zbiór fontów, który można użyć do upiększania prezentacji stron internetowych web designerzy, którzy trzymają rękę na pulsie prześcigają się w stosowaniu różnorodnych krojów tekstu. Ten fakt nie powinien dziwić nikogo bowiem to jak wyglądają poszczególne znaki w tekście ma znaczący wpływ na ogólną estetykę projektu.

Postanowiłem wybrać te najciekawsze, które poza ciekawym designem oferują przede wszystkim wysoki poziom czytelności.

Pamiętajmy, że fonty zamieszczone w Google Fonts są darmowe i można ich używać do woli. Oczywiście nie jesteśmy skazani na katalog od Google, równie dobrze można stosować własne fonty o ile zamieścimy je na serwerze i dodamy link w arkuszu stylów.

Open Sans

open sans

Droid Sans

droid sans

Lato

lato

Montserrat

montserrat

Raleway

raleway

Roboto

roboto

Arvo

arvo

PT Sans

PT Sans

Podsumowanie

Możliwości wyboru są wręcz nieograniczone. To co zaprezentowałem to jedynie osiem najpopularniejszych fontów a są ich dosłownie setki.

Mam jeszcze parę rad/uwag dla designerów. Font wyglądający dobrze na wydrukach niekoniecznie sprawdzi się na wyświetlaczu. Pamiętaj aby nie stosować na jednej stronie więcej niż dwóch krojów. Przemawia za tym estetyka oraz obciążenie łącza. Przeglądarka ściąga sobie fonty dopiero potem następuje renderowanie strony internetowej. Na pierwszym miejscu stawiaj zawsze czytelność i wygodę użytkowników.

Najlepsze fonty na stronę WWW
4.86 (97.14%) głosów: 7