Web Design Blog / Web:

Jak wybrać domenę dla firmy?

Data publikacji: 4 marca 2014

Każdy kto kiedykolwiek wybierał domenę wie jak bardzo jest to trudne. Im bardziej zależy nam na atrakcyjności domeny tym bardziej sprawa się komplikuje. Jakby nie było to jedna z ważniejszych decyzji do podjęcia przy powoływaniu do życia nowej strony internetowej.

Sprawa jest poważna bo procedura trwa niby parę minut ale to decyzja na lata. Domeną firmową będziemy się posługiwać cały czas a zmiana domeny po jakimś czasie działania strony raczej nie wchodzi w grę, ponieważ jest dla nas manipulacja zawsze niekorzystna pod wieloma względami.

Jak wybrać domenę dla firmy? Z doświadczenia wiem, że wybierając domenę dla firmy warto skupić się głównie na trzech sferach.

Jeżeli jesteś przed rejestracją domeny koniecznie zapoznaj się z moim artykułem: Gdzie zarejestrować domenę? Porównuję w nim ofertę trzech największych w Polsce firm rejestrujących domeny internetowe.

Branding firmy

Idealną sytuacją jest kiedy domena pokrywa się z nazwą firmy. Taka jest według mnie najlepsza. Chociażby dlatego, że robią tak firmy na całym świecie i te znane i te mniej znane i jakoś tak „odruchowo” wypada zrobić to samo. To, że obecnie najpierw szukamy domeny a potem nadajemy nazwę firmie to już osobna historia.

Zdecydowanie zaś odradzam stosowanie domen zawierające słowa kluczowe. Domeny ze słowami kluczowymi pasują bardziej do serwisów informacyjnych lub for internetowych ewentualnie sklepów internetowych o zasięgu krajowym (specjalizujących się w jakiejś branży).

Dlaczego? Wybieranie domen pod słowa kluczowe na stronę firmową jest przestarzałą praktyką, której stosowanie kiedyś było podyktowane łatwiejszym osiągnięciem dobrej pozycji w wyszukiwarkach. Obecnie wpływ takiej domeny na pozycję jest znikomy, a dodatkowo klienci bardziej ufają konkretnym brandom niż firmom które dosłownie „sprzedały swój wizerunek” dla minimalnie lepszej pozycji. Przykłady? dowolnabranza-warszawa.pl dowolna-branza.pl. Strony takie mimo wysokiej pozycji są rzadziej klikane. Powiem krótko – po prostu nie wypada już stosować takich domen. Wygląda to nieprofesjonalnie już w samej wyszukiwarce, w linkach prowadzących do naszej strony, na wizytówce i w innych materiałach reklamowych.

Nazwisko jako brand sprawdzi się przy zawodach profesjonalnych takich jak prawnik, lekarz, psycholog lub wszędzie tam gdzie po prostu chcemy wykorzystać i rozwijać markę osobistą.

Dostępność nazwy

Dostępność, a więc to coś co powoduje, że adres jest łatwy do zapamiętania i nie trzeba go za każdym razem literować. Adres do strony często podajemy przy spotkaniu z klientem i w trakcie rozmowy telefonicznej. Kwestia niby banalna ale domena, która jest trudna i brzmi skomplikowanie może przysporzyć wiele niepotrzebnych napięć i stresów. Usiłujmy znaleźć jak najkrótszy ciąg znaków bo są jeszcze osoby, które wprowadzają adresy ręcznie np. z materiałów reklamowych.

Unikajmy stosowania skrótowców literowych a spróbujmy użyć łatwych do wymówienia nazw. Jeżeli nazwa firmy jest literowcem np. CSPZBP to jak najbardziej zarejestrujmy tę domenę ale warto rozważyć dodanie domeny alternatywnej, bardziej przyjaznej np. „autocentrum”.

Warto zastanowić się też nad sensem stosowania domen anglojęzycznych. Jest taka mała moda na nazywanie wszystkiego po angielsku i ma to niby fajnie wyglądać i tak dalej. Problem się pojawia kiedy ktoś nie zna angielskiego i prosi nas o podanie adresu do strony www.  Proponuję to samo rozwiązanie: rejestracja anglojęzycznej nazwy firmy lub produktu i jednoczesną rejestrację domeny alternatywnej.

Wieloczłonowe domeny przedzielone myślnikiem stosujmy tylko w razie konieczności np. kiedy prostsza domena jest zarejestrowana lub nic innego nie przychodzi nam do głowy. Ciężko będzie komuś zapamiętać długi adres strony (w dodatku z myślnikiem!) i niespecjalnie wygląda na materiałach reklamowych. Podsumowując, im domena jest krótsza tym lepiej.

Końcówki, czyli rozszerzenia

Teoretycznie możemy sobie wybrać dowolne rozszerzenia z pośród dostępnych przy rejestracji. Mimo, że nie ma formalnego ograniczenia to są jedynie umowne konwencje stosowania wybranych końcówek. Niektóre domeny różnią się także ceną jednak zawsze warto inwestować w te droższe.

Domeny z końcówką .com i .pl cieszą się największym prestiżem. Wybierając domenę dla firmy skupmy się tylko na tych wymienionych. Pozostaje nam jeszcze .com.pl. Mimo, że jest to domena niższego rzędu, bo składa się z dwóch członów oddzielonych kropką, cieszy się stosunkowo dużą popularnością. Istnieje jednak ryzyko, że klient się zwyczajnie zapomni, wpisze .pl zamiast .com.pl i znajdzie się prawdopodobnie na stronie konkurencji. W biznesie nie ma chyba niczego gorszego.

Końcówki domen

Istnieją co prawda inne rozszerzenia takie jak: net, info, org, biz.pl, net.pl oraz eu jednak tymi nie zaprzątałbym sobie w ogóle głowy z tego samego powodu, który przytoczyłem przy okazji rozszerzenia .com.pl. Jest wiele egzotycznych rozszerzeń, których zresztą ciągle przybywa bo jest na nie (o dziwo) popyt.

Poprzedni właściciel

Przed rejestracją domeny powinno się sprawdzić czy nie ma ona „bogatej kartoteki”. Jeżeli domena była w przeszłości wykorzystywana do prowadzenie strony internetowej o powiedzmy łagodnie „stosunkowo niskiej jakości” mogła ulec filtrowi algorytmicznemu lub ręcznej blokadzie w wynikach wyszukiwania Google. Co jest powodem takiego stanu rzeczy? Mogą być to spamerskie działania poprzednich właścicieli lub blokady nałożone za łamanie zasad jakościowych, do których możemy zaliczyć wymianę linkami, korzystanie z usług płatnego i nieprofesjonalnego  pozycjonowania lub publikowanie zabronionej i nieetycznej treści.

Są też przypadki gdzie porzucone strony internetowe padły ofiarą wandalizmu polegającego na włamaniu się do strony za sprawą niezaktualizowanych systemów Joomla, WordPress lub ich dodatków tzw. wtyczek i ukryciu linków wewnątrz kodu – nie wnikając w szczegóły jest to coś w rodzaju wirusa na stronie. Jeżeli domena miała styczność z którymkolwiek wymienionym przypadkiem to z pewnością utrudni jej pozycjonowanie a wykorzystywanie takiej domeny do promocji firmy będzie bezcelowe i będzie się wiązać ze sporymi utrudnieniami już od samego początku.

Wayback Maschine

Na szczęście są narzędzia, dzięki którym możemy sprawdzić historię domeny: Google Search Console, oraz Internet Archive Wayback Maschine.

Podsumowanie

Jeśli weźmiemy pod uwagę wyczerpywanie się sensownych domen na rynku pierwotnym możemy dojść do wniosku, że warto rozważyć zakup domeny na rynku wtórnym. Tutaj z pomocą przychodzą liczne portale i serwisy aukcyjne. Wadą takiego rozwiązania jest cena, bo ta potrafi sięgać kwot wręcz astronomicznych oraz niepewna historia domeny, którą przed zakupem warto zawsze zweryfikować.

Mimo, że sama rejestracja domeny dla firmy może trwać parę chwil to warto zastanowić się nad nią nieco dłużej czy aby na pewno wybrana nazwa jest odpowiednia. Jak już wspominałem, jest to decyzja na dłuższy czas. Wierzę, że są jeszcze dostępne atrakcyjne i wolne domeny. Wystarczy trochę kreatywności i cierpliwości a na pewno znajdziemy coś odpowiedniego dla siebie.

Jak wybrać domenę dla firmy?
4.5 (89.17%) głosów: 24


Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj swój komentarz