W tym poradniku pokażę jak skonfigurować usługę CloudFront z własną sub-domeną. CloudFront to usługa CDN z Amazon Web Services. Jeżeli rozwijamy dużą aplikację lub przechowujemy zasoby strony internetowej na dysku S3 warto wykorzystać tę usługę. Jeżeli już korzystamy z CloudFront za pomocą domyślnej domeny typu abcdefghijk.cloudfront.net warto poświęcić parę minut aby wykorzystać własną domenę ma to bowiem pozytywny wpływ na optymalizację SEO strony internetowej, która korzysta z serwowania plików statycznych za pomocą CDN.
Krok 1: Wygenerowanie certyfikatu SSL
Wątpię by w 2019 roku ktoś nie posiadał zainstalowanego SSLa na swojej stronie czy aplikacji internetowej. Aby podłączyć swoją sub-domenę do plików udostępnianych za pomocą CloudFront po protokole HTTPS należy wygenerować certyfikat SSL wystawiany przez Amazona za pomocą Certification Managera.
Klikamy w „Request a public certificate”. W następnym oknie jesteśmy proszeni o wpisanie domeny, może to być np. sub-domena: cdn.mansfeld.pl. Jeżeli trzeba, dodajemy dodatkowe lub warianty np. z www:
W następnym wybieramy weryfikację do wydania certyfikatu, polecam wybrać metodę email. Aby weryfikacja była możliwa upewniamy się że istnieje skrzynka dla głównej domeny z użytkownikiem admin, hostmaster, webmaster, adminstrator lub postmaster@domena.pl. Jeżeli takowej nie mamy zakładamy np. admin@przykladowa-domena.pl
Po potwierdzeniu chęci weryfikacji otrzymamy e-mail z linkiem aktywacyjnym w którym klikamy „I approve”. Powinniśmy w następnym oknie otrzymać potwierdzenie sukcesu:
Krok 2: Konfiguracja dodatkowej domeny w CloudFront
Przechodzimy do konfiguracji CloudFront i wpisujemy alternatywną nazwę domeny, wybieramy Custom SSL Certificate i z menu wydany certyfikat dla tej domeny:
Krok 3: Konfiguracja sub-domeny
Skopiujmy sobie nasz unikalny adres CloudFront i przejdźmy do panelu konfiguracji naszego hostingu. Moja domena jest zarejestrowana w nazwie ale jest obsługiwana przez hosting w OVH dlatego loguję się panelu OVH i dodaję nowy rekord CNAME z wybraną sub-domeną:
static IN CNAME abcdefghijklmn.cloudfront.net.
To wszystko!
Podsumowanie
Od tej pory możemy śmiało posługiwać się swoją domeną za każdym razem kiedy odwołujemy się do plików serwowanych za pośrednictwem CloudFront. Pamiętaj, że korzystanie z własnej domeny w adresach do plików dostępnych przez CDN jest przyjazne z perspektywy SEO tzn. może cię uchronić przed niekorzystnymi efektami związanymi z wdrażania CDN na pozycjonowanej stronie.
Odpowiedz lub skomentuj