Web Design Blog / Hosting:

Co to jest CDN? Czy warto włączyć?

CDN to skrót z angielskiego Content Delivery Network – jest to usługa polegająca na instalowaniu fragmentów strony internetowej na wielu komputerach na całym świecie. W efekcie, strona działa zawsze szybciej, dysponujemy dużo większą przepustowością łączy ale co najważniejsze, lokalizacja serwera (czyli to gdzie jest przechowywana strona internetowa) przestaje mieć jakiekolwiek przełożenie na dodatkowe opóźnienia wynikające z odległości jaką musi pokonać połączenie internetowe.

Najlepiej pokazać to wszystko na przykładzie

Załóżmy, że mamy stronę internetową zainstalowaną na polskim hostingu czyli najczęściej w polskiej lokalizacji. Klienci z polski łączą się po stosunkowo krótkiej drodze co nie powoduje znaczących opóźnień w ładowaniu się zdjęć i plików takich jak JavaScript i CSS. Mimo to, wszystkie zasoby na stronie są ściągane po kolei tzn, jednocześnie można ściągać kilka zasobów na raz z jednego hostingu – to standardowe ograniczenie.

Przypadek pierwszy – klient łączący się z polskiej miejscowości, „lekka” i mało popularna strona zainstalowana w Polsce (np. w datacenter w Warszawie).

CDN co to jest?

Wszyscy są zadowoleni. Strona działa szybko bez opóźnień, hosting nie jest obciążony zapytaniami. Problem może się pojawić jak strona zyska na popularności – ale do tego jeszcze wrócimy.

Przypadek drugi – klienci za granicą łączą się do strony postawionej w Polsce.

Klienci z sąsiednich krajów czują opóźnienie ale mogą w miarę skutecznie poruszać się po stronie, natomiast w bardziej odległych zakątkach świata na wyświetlenie strony czekamy kilka sekund.

CDN rozwiązuje ten problem w taki oto sposób

co to jest CDN, jak działa?

Klienci łączą się do strony za pomocą węzłów, które są najbliżej nich. W efekcie strona działa szybko w każdym miejscu na ziemi.

CDN przyspiesza stronę jeszcze w inny sposób

Spostrzegawcze osoby zauważą jeszcze jedną korzyść. Jest nią oczywiście odciążenie głównego serwera. Rozlokowanie zasobów „cięższej” strony internetowej pomiędzy kilkoma węzłami powoduje, że ściąga się ona szybciej. Wszystko za sprawą pewnego ograniczenia, które powoduje, że z jednej lokalizacji (serwera) nasza przeglądarka może ściągać na raz tylko kilka plików.

Porównanie ładowania plików przed wdrożeniem CDN i po wdrożeniu (wykres z Pingdom Tester) – żółty kolor to oczekiwanie. Widać, że tylko kilka plików ściąga się na raz a następne czekają na swoją kolej. Po prawej, przy włączonym CDN widać, że pliki nie czekają na swoją kolej i ściągają się niemal jednocześnie:

CDN - przed i po

Umiejętne wykorzystanie CDN umożliwia tak rozdzielić zasoby, że jeden klient może korzystać z dwóch a nawet trzech lokalizacji na raz. W wyniku czego ściąga się ona kilkakrotnie szybciej a wąskim gardłem jest już tylko łącze klienta.

Pamiętacie pierwszą ilustrację? Jeżeli ruch jest duży obsługa zapytania klienta, który łączy się z Wrocławia może być możliwa za pomocą dwóch węzłów np. w Warszawie i we Frankfurcie. Umożliwia to gęsta dystrybucja węzłów.

Tak wygląda rozmieszczenie węzłów, którymi dysponuje znany dostawca Cloudflare:

CDN mapa

Jak wiadomo, szybkość to dobre pozycje w wyszukiwarce

Na tym blogu piszę o tym już chyba dziesiąty raz. Google bierze pod uwagę jak szybko działa strona, dlatego wykorzystywanie takiej infrastruktury przekłada się na lepsze pozycje strony w wyszukiwarce. Można o tym przeczytać więcej w artykułach Czynniki decydujące o pozycji w wyszukiwarce oraz przyspieszanie stron www.

CDN to także bezpieczeństwo

CDN chroni stronę na tej zasadzie, że nie dopuszcza do zalania serwera nienaturalnymi zapytaniami z zewnątrz. Uodparnia stronę na najpopularniejszy i najłatwiejszy do przeprowadzenia atak typu DoS i DDoS, który po prostu blokuje serwer wykorzystując wszystkie dostępne zasoby jego łącza internetowego.

Zalety stosowania CDN

Podsumujmy zatem wszystkie wymienione w tym artykule zalety stosowania CDN:

 • Eliminacja opóźnień w działaniu strony za pomocą skrócenie drogi połączenia
 • Odciążenie głównego hostingu za sprawą dywersyfikacji – większa stabilność i dostępność usług
 • Kolejne przyspieszenie wynikającej z eliminacji kolejki pobierania za pomocą rozlokowania plików
 • Ogromnie pozytywny wpływ na wrażenia użytkowników. Strona czy sklep działa szybciej powodując lepszą konwersję.
 • Lepsze pozycje w wyszukiwarce (przy umiejętnym wdrożeniu)
 • Zwiększone bezpieczeństwo i automatyczna ochrona przed najpopularniejszymi atakami

Czy CDN ma jakieś wady?

Oczywiście, że tak. Nieumiejętna lub samodzielna instalacja usługi może doprowadzić do niższych pozycji w wyszukiwarce. Dodatkowy, stały koszt związany z utrzymaniem usługi i dodatkowego certyfikatu SSL lub konieczność wykupienia wyższej opcji hostingu. Koszt wdrożenia usługi. Utrudnienie przy pracach deweloperskich (konieczność czyszczenia pamięci Cache, ustawianie nagłówków, wykonanie automatyzacji).

Kiedy warto stosować CDN?

 • Serwisy internetowe o zasięgu ogólnopolskim
 • Wielojęzyczne strony internetowe
 • Sklepy internetowe
 • Często odwiedzane strony internetowe
 • „Ciężkie” strony z wieloma zdjęciami, filmami i plikami, które często są pobierane
 • Strony narażone na ataki – czyli popularne, zarabiające serwisy lub przechowujące cenne dane

Rezultat wdrożenia CDN na jednej z obsługiwanych stron:

Prędkość wczytywania (październik 2017 – marzec 2018) – CDN wdrożono w nocy 23 grudnia 2017:

rezultat wdrożenia CDN

Podsumowanie

CDN to bardzo efektywny sposób na przyspieszenie ładowania się strony czy sklepu internetowego. Warto stosować go wszędzie tam, gdzie ruch będzie stosunkowo duży i tam gdzie prędkość, bezpieczeństwo i wrażenia użytkownika to priorytet.

Źródła:

Co to jest CDN? Czy warto włączyć?
4.8 (95%) głosów: 40

Autor:

Służę pomocą w razie wykonania / odnowienia strony lub sklepu internetowego dla twojej firmy niezależnie od twojej lokalizacji czy skali przedsięwziecia.

Tego typu wpisy piszę w wolnych chwilach lub pomiędzy projektami. Tylko pomyśl co mogę dla Ciebie zrobić w ramach usługi :-)

Zadaj pytanie lub skomentuj

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Paweł Mansfeld z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju, ul. Plebiscytowa 10, w celu udzielenia odpowiedzi, w tym przedłożenia oferty jeśli o nią pytam. Moje dane osobowe będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody lub przez okres niezbędny do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń. Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego i prawo do przeniesienia danych.

Komentarze publiczne

Brak komentarzy.
Otrzymuj powiadomienie o nowych artykułach

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Paweł Mansfeld z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju, ul. Plebiscytowa 10, w celu udzielenia odpowiedzi, w tym przedłożenia oferty jeśli o nią pytam. Moje dane osobowe będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody lub przez okres niezbędny do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń. Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego i prawo do przeniesienia danych.

*Bez obaw, nie udostępniam nikomu twojego adresu e-mail