30 marca 2020

Hosting WordPress w Google Cloud – instalacja i test

Kategoria: Hosting
Tagi: WordPress,
Autor: Paweł Mansfeld

WordPress zadziała na praktycznie każdym hostingu, ponieważ ma bardzo niskie wymagania systemowe. To nie oznacza, że warto go hostować byle gdzie. Osobiście uważam, że decyzja co do wykorzystywania konkretnego hostingu i rodzaju jest jedną z najważniejszych decyzji przy uruchamianiu strony, która ma wpływ dosłownie na wszystko:

 • SEO,
 • możliwość konfiguracji,
 • szybkość działania strony,
 • koszty.

W obecnych czasach, hostowanie strony WordPress w Chmurze największej firmy IT i producenta wyszukiwarki może się wydawać bardzo racjonalne – tym bardziej, że wiąże się to z niemal samymi zaletami.

W tym artykule pokażę jak zainstalować WordPressa w Google Cloud oraz jakie są zalety, możliwości i koszty takiego posunięcia. Mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu, przy uruchamianiu kolejnej strony nie będziesz się zastanawiał, z którego dostawcy skorzystać i za jakiś czas przeniesiesz swoją stronę tym bardziej, jeżeli obecnie:

 • hosting co jakiś czas nie działa,
 • wydajność Twojej strony pozostawia wiele do życzenia
 • dostawca ogranicza Cię w ilości unikalnych użytkowników,
 • płacisz zbyt dużo za hosting,
 • strona słabo się pozycjonuje.

Instrukcja instalacji WordPress w Google Cloud

W tym poradniku pokażę jak łatwo można zacząć korzystać z serwera Google Cloud i zainstalować na nim WordPressa. Jak się sam przekonasz jest to praktycznie kilka kliknięć.

Już na samym początku występuje wielka różnica pomiędzy Google Cloud a tradycyjnymi hostingami – otóż tutaj nie musimy płacić za cały rok usługi z góry. Do środowiska Google Cloud podłączamy kartę kredytową i miesięcznie płacimy za faktycznie wykorzystane zasoby – jest to bardzo uczciwy i korzystny model rozliczeniowy. Mamy co prawda możliwość dostosowania parametrów – ale można ten krok zupełnie pominąć wybierając najniższy, który powinien sprostać wymaganiom większości właścicieli strony WordPress.

Krok 1: Tworzenie konta i logowanie w Google Cloud

Jeżeli jeszcze nie korzystaliśmy z Google Cloud, na początek musimy stworzyć własne konto: https://cloud.google.com/. Jeżeli masz już konto w Google, jest to praktycznie jedno kliknięcie.

Krok 2: Tworzenie nowego projektu

Klikamy na utwórz projekt. Aplikacja poprosi nas o wpisanie jego nazwy (może być dowolna ale pamiętaj, że tej nazwy nie można potem zmienić):

Tworzenie nwego projektu w Google Cloud

Krok 3: Instalacja WordPress w Google Cloud – Marketplace

Po utworzeniu projektu wyświetli się nam główna strona panelu. Nie bój się tych wszystkich opcji. wiele z nich nigdy nie będzie Ci potrzebna. Teraz klikamy w Marketplace:

Marketplace w menu głównym Google Cloud

Z dostępnej listy produktów. W podkategorii „Maszyny wirtualne” będzie dostępny kafelek z WordPressem, oczywiście klikamy.

WordPress w liście maszyn wirtualnych Marketplace

W następnym ekranie klikamy po prostu uruchom:

Instalacja WordPress jednym kliknięciem

Poniżej wyświetlą się nam szczegółowe parametry domyślnego hostingu wraz z ceną. Na dzień 30 marca za 13 dolarów miesięcznie mamy instancję g1-small składającą się

 • z jednego współdzielony procesora wirtualnego,
 • niecałe 2 GB pamięci operacyjnej
 • oraz 10 GB dysku twardego.

Oczywiście to wystarczy z dużym zapasem jeżeli mamy standardową stronę lub bloga. Jeżeli z góry wiemy że potrzeba nam innej konfiguracji, lub po prostu chcemy dostosować konfigurację, możemy w następnym kroku skorzystać z kreatora.

Dalej możemy przeczytać, że naszym stackiem technologicznym będzie:

 • Apache 2.4.25
 • Google-Fluentd 1.6.17
 • MySQL-Client 5.7.27
 • MySQL-Server 5.7.27
 • PHP 7.0.33
 • Stackdriver-Agent 5.5.2
 • WP-CLI 2.3.0
 • WordPress 5.2.3
 • phpMyAdmin 4.6.6

Serwer stanowi Apache ponieważ jest to jedno z dwóch rozwiązań, które może stanowić za serwer HTTP dla systemu WordPress według oficjalnej dokumentacji:

Apache i nginx wymienione w dokumentacji WordPressa jako zalecane web-serwery.

Tutaj do wyboru mamy szczegółowe ustawienia hostingu. Ponieważ w Google Cloud za dysk SSD dopłacamy bardzo małą różnicę, zmienię standarowy dysk HDD na SSD.

Konfiguracja hostingu w Google Compute Engine

Wybiorę region europe-west-3 bo to jest Frankfurt – najbliższa lokalizacja względem Polski. Dzięki temu z jednej strony, witryna będzie działać szybko użytkownikom w naszym kraju i Polonii rozsianej po Europie.

Tutaj ujawnia się pierwsza zaleta hostingu. Możemy wybrać gdzie będą przechowywane dane. Jeżeli odbiorcami strony będą użytkownicy z innych rejonów świata, możemy wybrać inny region. Pamiętaj, że wybór regionu jest też istotny z punktu widzenia GIODO/GDPR. Wielu firmom z naszego kraju zależy na przechowywaniu danych na obszarze Unii Europejskiej.

Pozostałych ustawień nie musimy dostosowywać. Na samym końcu klikamy przycisk Wdróż.

Krok 4: Ekran z danymi do logowania

Czekamy chwilkę aż Google Cloud idealnie dostosuje środowisko dla WordPressa. Od razu w ekranie końcowym mamy do skopiowania wszelkie dane do logowania:

Końcowy ekran z danymi do logowania

Po wykonaniu sugerowanych dalszych kroków możemy się zabierać za korzystanie z WordPressa lub przenoszenie strony z innego hostingu co jest możliwe za pomocą wtyczek wspomagających migrację lub ręcznej metody, którą opisałem w tutorialu: przenoszenie serwera WordPress.

Krok 5: Podłączenie domeny

Kiedy stworzymy stronę lub sklonujemy obecnego WordPressa przyjdzie czas na przełączenie lub podłączenie domeny. Niezależnie od naszego przypadku wszystko wygląda dokładnie tak samo.

Logujemy się do naszego konta zarządzania domeną i w strefie DNS wpisujemy adres IP jaki pokazał nam się na końcowym ekranie. Np. 35.123.123.55

Edycja rekordów DNS

Po jakimś czasie domena będzie wskazywać na naszą nową witrynę WordPress. Jeżeli tymczasowo rozwijaliśmy WordPressa na adresie IP, po wszystkim zmieniamy adres w ustawieniach ogólnych WordPressa.

Test hostingu WordPress Google Cloud

Czasy TTFB są rewelacyjne. Mimo, że spędziłem dużo czasu na optymalizowaniu własnej strony na standardowym hostingu jednego z europejskich dostawców, strona zainstalowana w Google Cloud bez jakiejkolwiek walki uzyskuje czasy 3 razy krótsze i to bez jakiejkolwiek ingerencji czy konfiguracji:

Wodospad TTFB dla instalcji WordPress w Google Cloud

Korzystam jak na razie z domyślnego motywu WordPress. Po zainstalowaniu modułu PageSpeed nie spodziewałem się innego wyniku PageSpeed Insights:

Wynik PageSpeed hostingu Google Cloud

GTMetrix jak zwykle czepia się CDNa i tego że strona ma jakiekolwiek zasoby. W sumie to narzędzia ma rację. Nawet wykorzystywanie hostingu w Google Cloud nie zwalnia nas skorzystania z tak podstawowych technik optymalizacyjnych jak CDN:

Test hostingu WordPress w GTMetrix

Zalety hostingu WordPress w Google Cloud

Podsumujmy zatem zalety wykorzystywania Google Cloud jako hosting dla naszego WordPressa.

 • ekstremalna szybkość i wydajność,
 • możliwość swobodnego wyboru centrum danych,
 • atrakcyjna cena w stosunku do jakości,
 • niezależność od firmy zewnętrznej,
 • płatność miesięczna (brak konieczności opłacania z góry),
 • brak limitu unikalnych użytkowników,
 • możliwość instalowania dowolnych wtyczek (brak ograniczeń znanych z WP Engine),
 • swoboda w konfiguracji serwera,
 • prostota instalacji, z którą każdy powinien sobie poradzić,
 • bezpieczeństwo WordPressa i wszelkich komponentów potwierdzone i zatwierdzone przez Google,
 • możliwość łatwego skalowania i rozwijania strony,
 • swobodny dostęp do phpMyAdmin ułatwiający przenoszenie strony WordPress,
 • dedykowany, wolny od kar i blokad adres IP,
 • dobra dokumentacja i wsparcie na forach.

Wady hostowania WordPressa w Google Cloud

Lista zalet zdaje się nie mieć końca. Czy są jakieś wady? Typowych „wad” nie znalazłem kilka spraw mogło być lepiej rozwiązane, przykładowo.

 • moduł PageSpeed mógł być domyślnie zainstalowany i włączony,
 • dane pojawiające się na końcu mogłyby udostępniać konto o uprawnieniach root (przydatne do zaawansowanej administracji),
 • brak centrum danych na terenie Polski (ale to tak naprawdę szczegół)

Podsumowanie

Mam nadzieję, ze ten wpis zachęci cię do instalacji WordPressa w Google Cloud i rozważysz przesiadkę na ten hosting – tym bardziej jeżeli z obecnym dostawcą masz problemy.

Jak widać uruchomienie strony WordPress w Google Cloud to kilka kliknięć, które nie wymagają specjalnych umiejętności. Infrastruktura, z której korzystają największe firmy do tej pory zarezerwowana dla specjalistów jest teraz na wyciągniecie Twojej ręki. Coś czuję, że na pozytywne efekty przeniesienia strony do chmury Google nie trzeba będzie długo czekać, jeśli wiesz co mam na myśli :).

Źródła

https://cloud.google.com/wordpress

Oceń artykuł na temat: Hosting WordPress w Google Cloud – instalacja i test
Średnia : 4.8 , Maksymalnie : 5 , Głosów : 9


 

Odpowiedz lub skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *
Komentarze

Maks

11 kwietnia 2020

Powiem szczerze, że ten hosting szału nie robi. Zrobiłem test na ***, *** no i na tym od Googla. Test był wykonany na małej stronce opartej na wordpressie. Efekt? Czas wczytywania strony nie różnił się prawie wcale na *** i ***. Natomiast na GC strona wręcz była wolniejsza! Nie wiem może coś źle zrobiłem bo nie jestem fachowcem ale fakty mówią same za siebie. Pozdro dla autora bo dobrą robotę robi w sieci!

Paweł Mansfeld

11 kwietnia 2020

Przed testem włączyłem moduł PageSpeed (z wszystkimi możliwymi opcjami), dodatkowo trzeba osobno włączyć mod_deflate i mod_Expires (są one domyślnie wyłączone). W ustawieniach IP sieć Premium (ona się domyślnie zaznacza). Wybrałem dysk SSD zgodnie z opisem. Po instalacji SSLa wydajność faktycznie może trochę spaść. Stronka testowa nadal jest online - wyniki nadal są bardzo dobre. Test będzie bardziej miarodajny w przypadku skorzystania z cięższego skryptu - opublikuję osobny artykuł. Dziękuję za feedback :)

Marcin

24 kwietnia 2020

Może ktoś polecić jakiś najszybszy hosting (polski) współdzielony? *** odpada. Zastanawiałem się między *** a ***. Dobry wybór? Pozdrawiam

Paweł Mansfeld

24 kwietnia 2020

Niestety żaden z podanych przez Ciebie dostawców nie jest godny polecenia. Unikaj hostingów które używają platformy LiteSpeed. Jest to niestety popularne w naszym kraju ale niepopularne na świecie (około 3% udziału w rynku) oprogramowanie serwera, z którym wiele wtyczek i skryptów nie jest w pełni kompatybilna.

Jeżeli zależy Ci na hostingu z centrum danych w Polsce rozglądaj się za dużymi firmami np. OVH, nazwa.pl az.pl W takich ofertach nie ma dziwnych limitów "unikalnych użytkowników" i po zakupie zapominasz, że jest coś takiego jak hosting, bo wszystko działa jak należy.

Piotr

1 maja 2020

A co myślisz o Azure?

Paweł Mansfeld

2 maja 2020

Nie mam wyrobionego zdania, bo jeszcze nie używałem ale pewnie jest to kwestia czasu :)

Ernest

11 maja 2020

Cześć, czy instancja g-1 small wystarczy mi na początek na prowadzenie małego sklepu ? Sklep byłby prosty, lekki i miałby tylko kilka produktów.

Paweł Mansfeld

11 maja 2020

Cześć. Na pewno wystarczy i to z dużym zapasem. Polecam wybrać dysk SDD. Wkrótce mała aktualizacja artykułu z dodatkami (szybka instalacja SSL, dokładna instrukcja wykonania wspomnianych optymalizacji). Pisz tutaj śmiało jakbyś miał z czymś problem.

Dominik

17 września 2020

Jeżeli wg autora 600 zł rocznie za 10GB przestrzeni dyskowej i podstawową konfigurację, na zagranicznym centrum danych, to super oferta, to ja się odwracam na pięcie :) Jest przynajmniej kilka bardzo dobrych polskich hostingów z dyskami ssd, za połowę tej ceny o większej przestrzeni dyskowej, z polskimi data center. Często zoptymalizowanymi pod wordpressa, LiteSpeed + LS Cache, SSL Let's Encrypt... Prosty blog wp można postawić na kuchence i też będzie śmigał ;)

Ciekawe jaki byłby koszt i wydajność bardziej wymagającego sklepu woocommerce z paroma tysiącami zdjęć produktów...

Paweł Mansfeld

17 września 2020

LiteSpeed - właśnie w tym problem... to największa wada tanich hostingów, które wykorzystują go po to aby serwery były w stanie obsłużyć większą masę klientów. Wydajność LiteSpeed służy dostawcom hostingu a nie użytkownikom. Polecane przez twórców WordPressa hostingi działają na Apache i nginx jest to w dokumentacji.

SSL Let's Encrypt jest wszędzie (ale nie musi to być oczywiste dla kogoś kto nigdy nie miał normalnego VPSa). Druga sprawa, nie przeceniałbym polskiego centrum danych. Paradoksalnie, mogą być większe opóźnienia łączenia się z Polski do Warszawy niż do Frankfurtu. Już nie wspominam o ruchu zagranicznym.

Preferuję instalator WordPressa opracowany i zoptymalizowany przez Google. Własne IP, sieć Premium i prawdziwy CDN to tylko niektóre rzeczy których nie ma w "hostingu za stówę". Zresztą, prawdziwy przedsiębiorca nie kalkuluje różnic typu 200 - 300 zł w okresie rocznym bo to są kwoty pomijalne. Jak już chcemy oszczędzać, (bo 25 zł na miesiąc to dla nas "być albo nie być") to blog i stronę hobbystyczną można prowadzić za darmo np. w ramach WordPress.com.

 

Wykryto brak połączenia z Internetem.