Hosting WordPress w home.pl to kolejna usługa, którą będziemy testować w ramach tego cyklu artykułów. Czy hosting home.pl to rozwiązanie mogące konkurować z trzema dostawcami, którzy są polecani przez samych twórców WordPressa w serwisie wordpress.org? Czy faktycznie mamy do czynienia z konfiguracją spełniającą zarówno minimalne jak i zalecane wymagania WordPressa? Na te i inne pytania spróbuję odpowiedzieć w tym wpisie.
Założę się, że markę home.pl zna każdy, kto chociaż chwilę próbował się orientować na polskim rynku usług hostingowych. Wielu klientów, z którymi współpracowałem utrzymywało swoje strony internetowe w home.pl. Marka ta od wielu lat jest w ścisłej czołówce polskich marek hostingowych.
Do testów wybieram średni pakiet o nazwie: Hosting WordPress SSD Profesjonalny + SSL. Cena hostingu to 920 zł netto. Oczywiście w home.pl jesteśmy zachęcani ceną promocyjną obowiązującą w pierwszym roku i na ten moment koszt tego hostingu to zaledwie 51,63 zł.
W tej cenie mamy:
- 50GB przestrzeni na dysku SSD,
- transfer bez limitu
- własny adres IP,
- kopie zapasowe
Po zamówieniu usług automatycznie loguję się do panelu klienta. Usługa hostingu po krótkiej chwili jest już przygotowana do działania. To co rzuca się od razu w oczy to ładny panel klienta, w którym od razu przechodzę do zakładki Usługi WWW:

Na liście usług wybieram dopiero co założony hosting WordPress. W szczegółach hostingu od razu widzę kartę, która służy do uruchomienia instalatora. Mamy do czynienia z wygodnym instalatorem, który pasuje do reszty panelu. Hosting w home.pl już na tym etapie zdobył dużego plusa.
Instalacja WordPress na hostingu home.pl
Jedno z pól instalatora odpowiada za przypisanie domeny. W tym miejscu mogą pojawić się domeny zarejestrowane w home.pl a także te, które mamy wykupione u innych rejestratorów. Domeny będą możliwe do wybrania dopiero wtedy kiedy dodamy je do panelu home.pl, zmienimy adresy DNS i przypiszemy je do tego hostingu. Home pozwala też wpisać ręcznie ścieżkę instalacji i choć obok formularza mamy podpowiedzi co należy tam wpisać, nie wiem czy początkujący użytkownicy nie będą w tym momencie nieco zagubieni. Instalator mógł automatycznie tworzyć foldery z nazwami domen ale być może ma to jakiś inny cel.

Instalacje są dostępne na specjalnej liście, gdzie za pomocą przycisku „Akcje” możemy szybko przejść do konkretnej witryny lub do panelu administracyjnego. Przy przechodzeniu do panelu niestety nie następuje automatyczne logowanie tak jak to było rozwiązane w Siteground, DreamHost czy Bluehost.
Instalacja certyfikatu SSL
Skoro przypisaliśmy własną domenę do hostingu to kolejnym krokiem powinna być instalacja certyfikatu SSL. Niestety, weryfikacja certyfiaktu wymaga założenia konta e-mail z nazwą admin, administrator lub postmaster. Aby zainstalować certyfikat muszę stworzyć osobną skrzynkę – jest to troszkę upierdliwe i szkoda, że nie można włączyć certyfikatu Let’s Encrypt jednym przyciskiem tak jak jest to zrobione we wcześniej testowanych hostingach WordPress.

Na specjalnie do tego celu założoną skrzynkę e-mail wiadomość weryfikacyjna przychodzi niemal natychmiast natomiast samo kliknięcie w link nie aktywuje certyfikatu automatycznie. Trzeba odczekać kilka chwill i… jeszcze musimy przejść do konfiguracji serwera i zainstalować wygenerowany certyfikat SSL:

Certyfikat SSL jest ważny 1 rok co oznacza, że co 12 miesięcy trzeba taką operację powtórzyć jeszcze raz. Plus jest taki, że po tej ostatniej czynności certyfikat działa natychmiast i w końcu mogę przejść do kolejnej fazy testów.
Adres IP
Wybrana oferta hostingu WordPress w home.pl posiada w standardzie dedykowany adres IP o czym jesteśmy wyraźnie informowani już podczas składania zamówienia. Jest to korzystne rozwiązanie, które zwiesza autorytet strony i chroni nas przed wieloma przykrymi konsekwencjami sąsiadowania ze stronami niskiej jakości. Trzeba w tym momencie zaznaczyć, że na naszym rynku hostingów zarządzanych jest to stosunkowo rzadka możliwość. W panelu usługi WWW czeka na nas dodatkowa niespodzianka – możemy łatwo edytować rekord PTR (czyli RevDNS).

Adres IP jest geolokalizowany w Szczecinie i nie widnieje na czarnych listach w serwisie http://www.anti-abuse.org
Testy wydajności
Na „papierze” hosting WordPress w home.pl wygląda bardzo obiecująco. Zobaczmy jak wygląda wydajność tego hostingu w praktycznych scenariuszach.
Serwer
Pozytywnym zaskoczeniem jest rozwiązanie, które pozwala korzystać z wybranego serwera HTTP. Jednym z nich jest Apache – najpopularniejszy serwer HTTP, który jest w pełni kompatybilny z WordPressem i niszowy LiteSpeed, który z niewiadomych przyczyn w naszym kraju jest popularny i błędnie utożsamiany z wysoką wydajnością. Na serwerze Apache można korzystać z różnych wersji PHP i to też jest dużym plusem.
Test PageSpeed
Niestety serwer nie wysyła w nagłówku czasów Expires ani Cache-Control i pliki nie są domyślnie przechowywane w pamięci podręcznej przeglądarki. Aby uzyskać pełny wynik w teście PageSpeed Insights będziemy musieli dokonać dodatkowych konfiguracji. Home.pl pozwala stosować serwer Apache dlatego z dodaniem dodatkowych dyrektyw do .htaccess nie powinno być problemu.

Po dodaniu instrukcji Expires test PageSpeed Insights już nie zgłasza żadnych problemów. Test Lighthouse zgłosił też długi czas odpowiedzi. Postanowiłem zbadać ten problem głębiej.
Czasy TTFB
Pojedynczy test TTFB nie wskazuje na jakiekolwiek nieprawidłowości. Czas TTFB z perspektywy narzędzia ByteCheck jest akceptowalny biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z lokalizacją w Polsce. Niestety, przy kolejnych testach serwer zdradza swoje niestabilne działanie. Przypomnę, że w przypadku tego testu Cache bazujacy na systemie plików jest włączony.

Co kilka / kilkanaście odświeżeń serwer odpowiada aż sześciokrotnie wolniej co jest bardzo złym sygnałem biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z prostą stroną główną na motywie Twenty-Twenty-One. Przełączając się na motyw Storefront z zainstalowaną wtyczką WooCommerce czasy TTFB przekraczały ponad 1000ms. Pracę Cache pewnie komplikował koszyk no ale nie wyobrażam sobie aby w takich warunkach funkcjonował prawdziwy sklep internetowy.
Choć adres IP jest lokalizowany w Polsce, odpowiedzi HTTP są znacznie opóźnione. Zapytania wysyłane z Polski o zdjęcia JPEG ma TTFB w granicach 100ms podczas kiedy na ten sam plik hostowany we Frankfurcie czekam połowę tego czasu – istny paradoks. Wiele polskich hostingów zapewnia TTFB na poziomie 50ms.

Wydajność PHP
Po zainstalowaniu wtyczki WooCommerce czuję jak praca panelu mocno spowolniła. W panelu oczywiście nie działa Cache dlatego przełączanie się pomiędzy Biblioteką mediów a przykładowo Wpisami trwa grubo powyżej jednej sekundy. Przypominam, że mamy do czynienia z czystą instalacją WordPressa na którym mamy kilka wpisów testowych a w bibliotece są dokładnie dwa zdjęcia. Takie zachowanie panelu mocno zwraca moją uwagę, ponieważ sam nie doświadczam takich problemów mimo, że na na własnej stronie mam zainstalowanych wiele wtyczek, które realizują przeróżne funkcje.
Test za pomocą skryptu PHP Benchmark Script powinien rozwiać wszelkie wątpliwości:

Niestety, serwer ma spore problemy z wydajnością. Kolejne wyniki tego testu oscylują wokół dwóch sekund co jest bardzo słabym wynikiem porównując to z innymi hostingami, które już recenzowałem. Wyniki w kolejnych testach znacznie się od siebie różnią ale czasy nigdy nie są niższe od granicy 1.9 sekund a często przekraczają 2.2 sekundy.
Zalety hostingu WordPress home.pl
- lokalizacja w Polsce,
- wygodny i funkcjonalny panel użytkownika,
- dedykowany adres IP i łatwa konfiguracja RevDNS,
- domyślnie włączone rozszerzenia wymagane przez WordPress,
- kopie zapasowe,
- nielimitowany transfer,
- możliwość tworzenia wielu kont FTP,
- możliwość instalowania wielu stron internetowych bez dopłat,
- dostęp SSH,
- WP-CLI
- możliwość wyboru z pośród kilku wersji PHP,
- dostęp do logów,
- firewall,
- domyślnie aktywne HTTP/2,
- telefoniczne wsparcie techniczne,
- brak blokad i ostrzeżeń przy instalacji wtyczek.
Wady hostingu WordPress home.pl
- niska wydajność PHP i spóźnione odpowiedzi HTTP,
- brak okresu testowego,
- troszkę skomplikowana instalacja certyfikatu SSL,
- brak wyboru lokalizacji IP,
- brak kompresji Brotli,
- brak stagingu,
- brak migratora.
Podsumowanie
Miałem duże oczekiwania od hostingu WordPress w home.pl. Przyjazny panel użytkownika, dedykowany adres IP czy możliwy wybór serwera HTTP sprawiły, że z wielkim entuzjazmem podchodziłem do jego recenzowania. Instalacja certyfikatu, która wymaga weryfikacji adresu e-mail nie stanowi aż takiego problemu, konieczność edycji pliku .htaccess aby odznaczyć na zielono wszystkie punkty w PageSpeed Insights to też tak naprawdę mały szczegół. To są sprawy, które można załatwić przy pomocy paru kliknięć lub przy pracach optymalizacyjnych. Kopie zapasowe są w standardzie a firewall nie blokuje prostego web scrapingu stworzonego w PHP – co jest jak najbardziej OK.
To, czego nie można zaakceptować to niska wydajność PHP i spóźnione odpowiedzi HTTP o zasoby statyczne, które w tym pakiecie i w takiej cenie hostingu nie powinny mieć miejsca. Hosting z takimi parametrami nie ma prawa działać w zastosowaniach, do których rzekomo jest przeznaczony. Czysta instalacja WordPress ledwo działała a wynik w teście bench.php był bardzo rozczarowujący jak na ten segment cenowy. Problemy z wydajnością powodują, że oferta hostingu niemal idealnego z wieloma ciekawymi dodatkami i przyjaznym panelem jest na ten moment bezużyteczna.
Odpowiedz lub skomentuj