Tym razem przetestujemy hosting marki, która oznacza poszczególne pakiety hostingu wirtualnego jako Orange, Kiwi, Mango i Apple. Wybiorę opcję Kiwi, którą w cenniku oznaczono jako „dobry na start”. Jest to też ten pakiet, który proponuje się nam kiedy z menu wybieramy pozycję hosting WordPress. W ostatnim czasie parę razy zdarzyło mi się pracować nad stronami WordPress hostowanymi w LH.pl i nie miałem wtedy problemów z wydajnością serwera. Pomyślałem, że recenzja hostingu, któremu być może uda się obronić takie stwierdzenia jak „zoptymalizowany pod WordPressa” będzie dobrą odskocznią od nieco rozczarowujących propozycji, które zdarzyło mi się recenzować w przeszłości.

Oferta i strona internetowa LH.pl

Pakiety hostingu WWW są prezentowane dwojako. Na stronie hosting WWW mamy dostęp do 4 opcji: Orange, Kiwi, Mango, Apple. Kiedy w menu klikamy na pozycję „Hosting WordPress” jesteśmy przenoszeni do oferty Kiwi. Kiedy zaś klikniemy w „Hosting WooCommerce” prezentuje się nam specyfikację hostingu Mango. Może to być troszkę mylące i musimy sami rozszyfrować, że jakakolwiek opcja hostingu WWW jest zoptymalizowana pod WordPressa a wygodną prezentację poszczególnych pakietów znajdziemy na stronie Hosting WWW.

Firma LH.pl udostępnia darmowy 14-dniowy test, który umożliwia każdemu przeprowadzić te same testy i pomiary, jakie ja wykonuję w ramach tej recenzji. To niewątpliwy plus, który na starcie zwiększa moje zaufanie do tej marki, bo odczytuję to jakby mówiła mi wprost: „nie mamy niczego do ukrycia”. Jest to typowa sytuacja win-win, bo klient nie musi kupować hostingu „w ciemno” a z drugiej strony, takie testy z pewnością zwiększają sprzedaż. Kiedy wynik 14-dniowych testów jest zadowalający to aż szkoda czasu na poszukiwanie innych ofert i na pewno wielu klientów po tym okresie opłaca hosting na cały rok z góry.

Ceny na stronie LH.pl są mówiąc wprost niskie. To niewątpliwy plus i zawsze należy pamiętać o tym segmencie klientów, którzy nie potrzebują nie wiadomo jak dużych dysków lub dodatkowych usług, z których i tak nie mają oni zamiaru korzystać. W końcu Kiwi to oferta „dobra na start” i 150 zł netto to wydaje mi się odpowiednia cena do takich sytuacji.

Mimo to, przekreślone ceny odnowienia i eksponowanie cen za pierwszy rok usługi oceniam na minus. Dopiero po rozwinięciu pełnej specyfikacji hostingów widać, że przekreślona cena to koszt odnowienia w kolejnych latach. Tak niestety robi większość firm, co jest po prostu mylące dla osób, które kupują hosting w pośpiechu lub nie znają standardowych zabiegów marketingowych stosowanych w tej branży.

Instalacja strony WordPress na hostingu LH.pl

No i zaczęły się schody… Na stronie spotałem się z określeniem Hosting WordPress dlatego spodziewam się instalatora, migratora i stagingu. Po zalogowaniu się do panelu nie widzę żadnych tego typu opcji a strona pomocy instruuje nas jak zainstalować WordPressa za pomocą programu FileZilla… Będę musiał zatem zainstalować WordPressa w najbardziej toporny sposób tzn. pobierając paczkę ze strony wordpress.org i ręcznie wypakowując pliki na serwerze lub skorzystać z SSH, bo to na szczęście jest dostępne już od pakietu Kiwi.

Instalowałem w ten sposób WordPressa setki razy i nie mam z tym problemów. Pytanie jest takie: czy nie zniechęci to początkujących blogerów, którzy w końcu decydują się na hosting „dobry na start”? Załóżmy, że są to szczegóły i nikomu korona z głowy nie spadnie jak zainstaluje WordPressa w taki sposób no ale dane do konta FTP są rozrzucone po panelu, tzn. host widnieje na stronie „Zarządzanie serwerem” a login znajdziemy na podstronie konta FTP. Hasła też nie można sobie przypomnieć, trzeba pamiętać jakie nadaliśmy w momencie tworzenia konta FTP. Panel pod względem funkcjonalnym i wizualnym jest archaiczny – przypomina mi czasy kiedy kupowałem hostingi za pomocą SMSów aby móc prowadzić własne radio internetowe:

Główna strona panelu LH.pl

Klikając w panel dokonuje się pełne odświeżenie strony a etykiety i napisy są bardzo małe. Nie spełniają jakichkolwiek zasad użyteczności. Wielką zaletą panelu jest to, że jest prosty a przez to w miarę szybko znajduję to co mnie interesuje w danym momencie. To rekompensuje nieco negatywne pierwsze wrażenie i po jakimś czasie doceniam, że panel wygląda jak wygląda a nie jest na siłę upiększony ani skomplikowany aby udawać „profesjonalizm”.

Instalacja SSL

Zobaczymy jak wygląda instalacja SSL. W ofercie mamy darmowy Let’s Encrypt – naturalnie przechodzę do podstrony SSL i moim oczom ukazuje się coś takiego.

Brak opcji Let;s Encrypt na podstronie SSL

Być może polscy dostawcy konkurują między sobą kto lepiej ukryje instalację darmowego Let’s Encrypt do przypisanych domen. Albo to kolejny zabieg marketingowy aby właściciele stron dokupowali płatne certyfikaty SSL? Nie wiem ale podpowiem, że instalację SSLa możemy zainicjować przechodząc do Serwery > Domeny w DNS.

Instalacja Let’s Encrypt w panelu LH.pl

Na szczęście instalacja przebiega szybko i sprawnie i możemy przystępować do kolejnych punktów testu.

Lokalizacja i adres IP

Adres serwera jest zlokalizowany w Polsce. To będzie wspierać działania SEO i rokuje szybkie odpowiedzi dla użytkowników znajdujących się w Polsce.

Lokalizacja adresu IP serwera Kiwi

W panelu ani w ofercie LH.pl nie widziałem wzmianki o dedykowanym adresie IP. Automatycznie przydzielony i współdzielony adres IP nie został zbanowany i nie widnieje na listach RBL.

Test RBL dla przydzielonego adresu IP w ramach hostingu Kiwi

Na tym współdzielonym adresie IP narzędzia typu reverse IP wykryły tylko 3 serwisy. Wszystkie były zadbane, polskojęzyczne, z domenami .pl i nie posiadały treści kontrowersyjnej ani związanej z hazardem:

Sprawdzenie adresu IP pod kątem zainstalowanych stron – Reverse IP

Bezpieczeństwo

W ofercie jesteśmy informowani, że serwer posiada ochronę przeciw DDoS i ochronę WAF. Skuteczności zabezpieczenia DDoS nie mogę sprawdzić, bo było by to niezgodne z prawem. Sprawdziłem za to czy WAF nie jest zbyt wyczulony na nietypowe zapytania ze skryptów PHP, ponieważ napotkałem taki problem w przypadku hostingu cyber_Folks.

Wykonanie instrukcji:

echo file_get_contents('https://jaka-strona-w-lh.pl/');

Normalnie wyświetla stronę w przeglądarce i tego typu zapytanie nie jest blokowane. Oceniam to na duży plus, ponieważ wiele crawlerów i analizatorów kodu HTML korzysta z tego typu instrukcji. Brak blokady zmniejsza ryzyko, że nasza strona będzie sprawiać jakiekolwiek problemy w przypadku niestandardowych zapytań HTTP kierowane przez crawlery lub roboty.

Kopia zapasowa „14 dni” jest wykonywana codziennie ale w panelu nie widzę informacji jak się do niej dostać. Okazuje się, że aby uzyskać do niej dostęp musimy połączyć się z backupowym serwerem FTP. Na serwerze znajdują się zarchiwizowane pliki z konta FTP i bazy danych.

Kompatybilność z WordPressem

Wszystkie wymogi dotyczące środowiska hostingowego są spełnione, co możemy zweryfikować na specjalnej stronie Stan Witryny:

Testy wydajności

Czy hosting za 150 zł netto (na rok) może zapewnić odpowiednią wydajność i konkurować pod tym względem z hostingami o nawet kilkukrotnie wyższej cenie? Sprawdźmy to.

TTFB

Czas TTFB jest imponujący. Testowałem stronę główną strony WordPress z aktywowaną wtyczką WP Super Cache. Jest to wynik lepszy niż wyniki uzyskiwane w przypadku hostingów oferowanych w o wiele wyższej cenie:

TTFB hostingu Kiwi z perspektywy narzędzia PageSpeed Insights

PageSpeed Insights

Czy domyślna konfiguracja serwera, czyli nagłówki Expires, kompresja tekstowa, obsługa .htaccess umożliwi uzyskać wynik 100/100 w PageSpeed Insights?

Zaliczony test kompresji tekstu na serwerze Kiwi

Kompresja tekstu jest włączona co rokuje lepsze wyniki w różnego rodzaju analizatorach. Brotli (czyli kompresja opracowana przez Google) nie jest wspierana ale stosowanie GZIP nie powoduje w żaden sposób gorszej wydajności.

Test nagłówków Expires / Cache-Control

Jak widać niektóre zasoby statycznie nie mają ustawionych poprawnych nagłówków Expires. Na szczęście hosting Kiwi wspiera obsługę .htaccess i zgodnie z artykułem Jak ustawić nagłówki Expires i Cache-Control dodaję odpowiednie komendy do .htaccess aby wydłużyć cache plików w przeglądarce. Po odświeżeniu testu okazuje się, że serwer ustawia odpowiednie nagłówki Expires dzięki czemu można zamknąć licznik w PageSpeed Insights:

Test nagłówków Expires / Cache-Control po edycji .htacess

Skoro plik .htaccess jest pod naszą kontrolą nie będzie problemu ze skonfigurowaniem przepisywania adresów WebP i zastosowania innych optymalizacji ,które wykonujemy w trakcie pracy z WordPressem.

Test wydajności PHP

Panel WordPressa działa bardzo szybko co pewnie jest spowodowane wysoką wydajnością PHP. Wydajność jest odczuwalna od pierwszego zalogowania się do panelu administracyjnego zatem sprawdźmy jaka jest wydajność przetwarzania PHP na twardych liczbach.

Wydajność PHP serwera Kiwi według PHP Benchmark Script

Wydajność PHP tego hostingu jest imponująca. Kiedy weźmiemy pod uwagę, że mamy do czynienia z hostingiem, który kosztuje 150,00 zł netto to wręcz nie można uwierzyć własnym oczom. Przypomnę, że ostatnio testowane hostingi uzyskały kolejno wynik czterokrotnie wyższy i dwukrotnie wyższy.

Czas odpowiedzi o zasoby statyczne też jest bardzo niski. Serwer sam w sobie odpowiada błyskawicznie i przy opóźnieniach wynoszących do 40ms na terenie Polski bezcelowe okazuje się wykorzystywanie CDN. Korzystając z CDN lub rozwiązań reverse proxy jak np. CloudFlare możemy wręcz spowolnić ich dostarczanie:

Serwer Apache

Jaki jest zatem sekret hostingu w LH.pl? Dlaczego wyniki związane z wydajnością są takie dobre i dorównują prawdziwym hostingom WordPress? Prawdopodobnie, serwery nie są przeciążone (co jest normą u konkurencji) i LH.pl nie musi stosować podstępnych technik Cache i wykorzystywania niestandardowych serwerów typu LiteSpeed. Hosting w LH.pl udostępnia klientom serwer Apache – to ten typy serwera, który jest wprost rekomendowany w oficjalnej dokumentacji WordPressa. Udostępniając prawdziwą wydajność CPU i kompatybilne z WordPressem środowisko, serwis nie jest ograniczany a jego właściciel może wykorzystać wiele technik optymalizacji.

Z tego prostego powodu usłudze Kiwi z LH.pl bliżej do prawdziwego hostingu WordPress niż konkurencji, która wprost nazywa swoje usługi hostingami WordPress a stosuje serwery HTTP inne niż rekomendowane w dokumentacji tego CMSa.

Zalety hostingu WordPress w LH.pl

 • atrakcyjna cena i bardzo dobry stosunek ceny do jakości,
 • lokalizacja w Polsce,
 • serwer Apache i pełna obsługa .htaccess,
 • darmowy 14 dniowy test,
 • nieograniczona ilość kont FTP i baz danych,
 • krótkie czasy odpowiedzi na zapytania o pliki statyczne (ok 40ms),
 • bardzo dobra wydajność PHP,
 • domyślnie włączone rozszerzenia PHP dla WordPressa,
 • codzienne automatyczne kopie zapasowe plików i bazy danych,
 • dostęp SSH,
 • łatwe dodawanie domen i aktywowanie SSL,
 • możliwość hostingu wielu stron,
 • aktywne HTTP/2,
 • możliwość wyboru wersji PHP,
 • brak blokad i ograniczeń dla Wtyczek WordPress,
 • możliwość skorzystania z usługi migracji,
 • działający LiveChat na stronie LH.pl.

Wady hostingu WordPress w LH.pl

 • nieprzyjazny i miejscami nieintuicyjny panel,
 • brak instalatora WordPress,
 • brak stagingu,
 • brak migratora WordPress
 • brak WP-CLI.

Podsumowanie

Hosting Kiwi pod względem wydajności i kompatybilności z WordPressem bije na głowę o wiele droższe usługi hostingu oferowane przez konkurencję a przypomnę, że niektóre z nich były już recenzowane na tym blogu. W panelu nie znajdziemy instalatora, stagingu, migratora, aktualizatora wtyczek czy logowania do Kokpitu jednym kliknięciem – do czego zdążyły już nas przyzwyczaić prawdziwe hostingi WordPress typu: SiteGround, BlueHost czy DreamHost ale też WP Engine, Kinsta i raidboxes. Z tego powodu nie można z czystym sumieniem nazwać go hostingiem WordPress.

Hosting Kiwi (a być może także inne opcje Hostingu współdzielonego w LH.pl) to godna rozważenia opcja hostingu swojej strony lub sklepu WordPress. Wysoka wydajność i niska cena to najmocniejsze punkty oferty. Świetnie rozumiem, że wygląd panelu czy jego intuicyjność to sprawa drugo a nawet trzeciorzędna, bo w końcu logujemy się do niego sporadycznie – ale z pewnością byłby wartością dodaną i powodowałby lepsze pierwsze wrażenia użytkowników podczas 14-dniowego okresu testowego. Bez funkcji integrujących hosting z WordPressem też się da jakoś żyć, bo brak stagingu i migratora można załatać wtyczkami i płatnymi usługami online typu BlogVault i VaultPress.

Link:

Oceń artykuł na temat: Hosting WordPress LH.pl – recenzja i test
Średnia : 4.9 , Maksymalnie : 5 , Głosów : 7