W tym artykule zainstalujemy i przetestujemy WordPressa w usłudze hostingowej WP Engine. Skąd pomysł na testowane różnych hostingów WordPress? Do tworzenia tej serii artykułów motywuje mnie kilka rzeczy.
- Hosting ma wpływ na pozycjonowanie,
- W sieci można natrafić na wiele tendencyjnych i „zapłaconych” artykułów na temat hostingów różnych marek,
- Różnice w jakości u różnych dostawców hostingu.
Dzięki testom, mamy prawdziwe porównanie ceny, możliwości i perspektyw rozwoju naszych stron i sklepów na konkretnej platformie. W tym artykule odpowiemy na pytanie, czy warto korzystać z WP Engine. Jeżeli korzystałeś z tej usługi, opinie o WP Engine można zamieścić w komentarzach.
Rejestracja i zakup usługi w WP Engine
W WP Engine nie ma darmowego okresu próbnego, dlatego musimy kupić usługę na miesiąc z góry. Koszt 1 miesiąca hostingu WP Engine to 28 Euro netto. Co daje brutto w przeliczeniu 153,50 zł na miesiąc. Oczywiście, korzystamy z możliwie najtańszej opcji. Oto jak wygląda cennik za usługę WP Engine.

Hosting w WP Engine jest ponad dwukrotnie droższy od instancji serwerów VPS czołowych dostawców, które już miałem okazję recenzować. W porównaniu zaś do hostingów wirtualnych i najtańszych polskich VPS, jest to ponad dziesięciokrotnie wyższa cena. Czy za tą ceną idzie jakość za którą warto aż tyle dopłacać? Tego wszystkiego dowiemy się z następnych punktów.

W trakcie zakupu proponuję się nam włączenie dodatkowych opcji:
- Dodatkowa strona w cenie 18 Euro/miesiąc
- Smart Plugin Manager w cenie 9,30 Euro/miesiąc
- GeoTarget w cenie 13,95 Euro/miesiąc
- Global Edge Security 27,90 Euro/miesiąc
- Licencja na Genesis Pro (page-builder) 28 euro/miesiąc
Jak widać, ceny są wysokie także i w tych przypadkach. Wszystko z tej listy można otrzymać w o wiele niższej cenie lub za darmo korzystając z innych rozwiązań, zlecając usługę firmie zewnętrznej bądź zajmując się tym samemu.
Przy rejestracji wybieramy lokalizację centrum danych. Najbliższy węzeł to Germany (prawdopodobnie Frankfurt). W podstawie otrzymujemy:
- możliwość hostowania tylko jednej witryny,
- Limit użytkowników to 25 000 miesiąc,
- 10GB przestrzeni na dysku,
- Autoamtyczne certyfikaty SSL,
- przyspieszenie CDN…
Zautomatyzowana Instalacja WordPress w WP Engine
Po zaakceptowaniu rozpoczyna się automatyczna Instalacja WordPressa. Już na tym etapie otrzymujemy adres do strony i strony /wp-login/
Aby mieć dostęp do panelu zarządzania hostingiem i WordPressem, otrzymujemy maila, który prowadzi nas do formularza ustawiania hasła.

Możemy się także zalogować do Kokpitu, który z tego co widzimy jest gotowy do działania. Od zwykłej instalacji nasz WordPress różni się tym, że posiada preinstalowane wtyczki, jeszcze lepiej integrujące go z możliwościami platformy WP Engine.

Panel WP Engine
Po nadaniu hasła i utworzeniu konta jesteśmy odsyłani do panelu administracyjnego.

Na pierwszy rzut oka panel jest prosty i nie odstrasza. Muszę przyznać, że tak ładnego panelu dawno nie widziałem. Mimo, że pierwszy raz mam z nim do czynienia, dzięki utrzymaniu prostoty z góry wiem, że nie powinno być większych problemów z jego używaniem.
W ramach jednej witryny, mamy możliwość korzystania z trzech równoległych środowisk:
- Production – produkcyjna wersja, czyli ostateczna i dostępna publicznie wersja strony.
- Staging – pomost pomiędzy środowiskiem produkcyjnym a deweloperskim.
- Development – środowisko deweloperskie do tworzenia, testowania i eksperymentowania.
Taka filozofia pozwala bezstresowo rozwijać projekt i zachować ciągłość działania strony dzięki możliwości migracji wersji strony pomiędzy środowiskami.

Pierwszy panel zawiera najważniejsze informacje takie jak: statystyki odwiedzin, transfer, dostępne miejsce na dysku a także adres IP czy link do dodawania kluczy SSH.
Podłączenie własnej domeny do WP Engine
Choć podczas tworzenia możemy używać tymczasowej, domyślnej sub-domeny wpengine.com, na której jest dostępne szyfrowanie SSL, już teraz sprawdzimy jak wygląda podłączenie domeny w WP Engine.
W pierwszym kroku dopisujemy domenę do panelu:

Po tym wszystkim wyświetla się instrukcja jak należy zmodyfikować strefę DNS aby wszystko działało. Zmieniam pole „A” i CNAME. Po zmianie rekordów „A” przy domenach robi się zielony ptaszek i domena wskazuje na serwer. Niestety trzeba dokonać tych samych ręcznych edycji w WordPressie tak jak w przypadku zmiany domeny i zmiany hostingu WordPress. Mowa o zmianie domeny w ustawieniach i ewentualnej podmianie wszystkich adresów URL za pomocą Better Search Replace.
Pod konfiguracją domeny mamy zakładkę DNS. CDN można tutaj włączyć zaznaczeniem jednego checkboxa. Dla testu włączę tę opcję aby przekonać się czy faktycznie mamy do czynienia z prawdziwym CDNem.
Kolejny punkty to reguły przekierowań – pewnie jakaś przyjaźniejsza metoda na wykonywanie przekierowań takich ja zwykle dokonujemy w .htaccess.
Bezpieczeństwo
WP Engine upraszcza niektóre działania związane z zarządzaniem stroną oraz umożliwia na dostęp do szczegółowych statystyk czy plików na koncie FTP.
SSL
Darmowy SSL można włączyć jednym kliknięciem:

Zostajemy przy okazji ostrzeżeni aby nie korzystać z badziewnych wtyczek do SSL (mowa oczywiście o Really Simple SSL i WP Force SSL). Bez klikania w linki w e-mailach, bez edycji strefy DNS czy kopiowania jakichś kluczy, certyfikaty SSL są aktywne i działają po kilku chwilach.

Kopie zapasowe
WP Engine umożliwia też łatwy dostęp do kopii zapasowych. Codziennie wykonywana jest kopia całej strony. W dowolnym momencie można na życzenie wykonać dodatkową kopię – np. przed aktualizacjami, które potencjalnie mogą spowodować problemy.

Logi
Bezpośrednio z panelu WP Engine mamy dostęp do logów Apache i nginx.
SFTP
W kilka chwil stworzymy konto FTP dzięki któremu uzyskamy bezpośrednio dostęp do plików witryny. Po stworzeniu użytkownika, wszystkie dane do logowania są czytelnie zaprezentowane i nie trzeba się do nich dokopywać.
Inne opcje związane z bezpieczeństwem
Hosting umożliwia jednym kliknięciem odciąć ruch od poszczególnych wersji witryny oraz odsiać ruch generowany przez roboty ustawiając hasło. Możemy też ręcznie zarządzać pamięcią podręczną na poziomie hostingu:

Automatyczna migracja
WP Engine ułatwia dokonać migracji strony z obecnego hostingu za pomocą wtyczki WP Site Migrate. Wszystkie potrzebne dane do wykonania migracji są zaprezentowane w jednym miejscu.
Panel zawiera także linki do phpMyAdmin i panelu WordPressa. Pod względem przyjazności dla użytkownika i dewelopera, panel WP Engine oceniam bardzo dobrze.
Test hostingu WP Engine
Przejdźmy do najważniejszego, czyli testu wydajności i przyjazności SEO z perspektywy polskiego użytkownika. W hostingu za taką cenę naprawdę spodziewam się najwyższych możliwych wyników.
Optymalizacja i wydajność
Miłym zaskoczeniem jest fakt, że serwer posiada poprawnie skonfigurowane nagłówki Cache-Control, kompresję tekstu GZIP oraz odpowiada odpowiednio szybko – to zasługa pamięci podręcznej i wydajnej infrastruktury Google Cloud. Wszystkie punkty, które dotyczą konfiguracji hostingu, w PageSpeed Insights są spełnione na 100%

Tak samo sytuacja ma się z GTMetrix, jednak to narzędzie nie wykryło, że serwer ma włączony CDN:

CDN został wykryty za to w narzędziu WebPageTest:

Skoro nie możemy tego jednoznacznie rozstrzygnąć, sprawdźmy sprawność pobierania się identycznego pliku z serwera WP Engine i z prawdziwego CDNa CloudFront, który wykorzystuję na swojej stronie:

Kilkakrotny test nie pozostawia wątpliwości, „wbudowany” CDN w usłudze WP Engine nie dorównuje wydajnościowo rozwiązaniu jakie oferuje AWS CloudFront. Pobieranie identycznego pliku zajęło ponad 70% więcej czasu.
Plusem jest to, że hosting WP Engine nie ustawia domyślnie żadnych ciasteczek (plików cookie):

Czas odpowiedzi jest bardzo dobry. To może być też zasługa aktywnego i poprawnie skonfigurowanego CDN.

Zbanowane wtyczki
Dosyć kontrowersyjną sprawą jest to, że na WP Engine nie możemy zainstalować wybranych plug-inów. Choć świetnie rozumiem filozofię jaka kryje się za tym ograniczeniem – chodzi gównie obciążenie hostingu i bezpieczeństwo – sam fakt jakiegokolwiek ograniczenia swobody może dla niektórych być trudna do zaakceptowania. WP Engine zabrania instalowania:
Wtyczki do pamięci podręcznej (WP Engine posiada własne rozwiązanie):
- WP Super Cache
- WP File Cache
- W3 Total Cache
Wtyczki do tworzenia backupów:
- WP DB Backup – za nadmierną konsumpcję pamięci,
- WP DB Manager – jak wyżej,
- BackupWordPress – intensywna duplikacja plików,
- VersionPress – wymaga zbyt wysokich uprawnień.
Inne wtyczki silnie obciążające hosting:
- Broken Link Checker,
- MyReviewPlugin,
- LinkMan,
- Fuzzy SEO Booster
- WP PostViews
- Tweet Blender
- Dynamic Related Posts
- SEO Auto Links & Related Posts
- Yet Another Related Posts Plugin
- Similar Posts
- Contextual Related Posts
Inne
- WP Mailing List,
- WP phpMyAdmin,
- Sweet Captcha,
- Async Google Analytics,
- Duplicator
- File Commander
- Similar Posts
Pełną listę zablokowanych wtyczek które są aktywnie usuwane znajdziemy tutaj: https://wpengine.com/support/disallowed-plugins/
Za wyjątkiem WP Super Cache, są to wtyczki, z których nie korzystają profesjonaliści dlatego to ograniczenie nie powinno stanowić jakiegokolwiek problemu.
Serwer i adres IP
W takiej cenie moglibyśmy się spodziewać dedykowanego adresu IP. Niestety, sprawdzając adres IP w narzędziu: /reverse-ip-lookup/, okazuje się, że na tym samym adresie IP istnieje ponad 260 witryn. To nie jest sytuacja, która wspiera działania SEO, ale też jest to dosyć powszechne w tanich hostingach wirtualnych. Sęk w tym, że WP Engine nie jest tani.
Wybraliśmy datacenter w Niemczech, lokalizacja adresu IP faktycznie wskazuje na ten rejon:

WP Engine działa na serwerach Google Cloud co jest w tym wypadku jak najbardziej plusem. Można się spodziewać wysokiego bezpieczeństwa danych, niezawodności i ciągłości działania na najwyższym poziomie.
Ograniczenia liczby UU i transferu
Każdy pakiet ma limit w postaci transferu plików oraz ilości miesięcznej liczby użytkowników. Przy takiej cenie, dodatkowe, w dodatku tak restrykcyjne ograniczenia powodują, że mimo wielu zalet wybór WP Engine dla małego a nawet średniego biznesu jest tym bardziej nieopłacalne. Po wyczerpaniu limitu są naliczane dodatkowe opłaty.
Chcąc wykorzystać WP Engine na mojej stronie musiałbym skorzystać z wyższego pakietu lub dopłacać kilka Euro za przekroczenia, ponieważ limit miesięcznej ilości użytkowników w pakiecie Startup wyczerpywałbym już w trzecim tygodniu. Roczny rachunek za wyższy pakiet to już 89 Euro netto miesięcznie czyli 5 865 zł brutto za 1 rok!
Zalety hostingu WP Engine
- wysoka wydajność pozwalająca spełnić nawet najdrobniejsze wymogi jakościowe,
- przejrzysty, wygodny i profesjonalny panel administracyjny,
- możliwość wyboru lokalizacji centrum danych,
- automatyczna i wygodna instalacja WordPress,
- automatyczne kopie zapasowe i łatwe tworzenie punktów przywracania,
- 3 środowiska production, staging, development ułatwiające tworzenie strony i zachowanie ciągłości serwisu, którymi możemy zarządzać wprost z panelu WordPress,
- łatwe dodawanie domeny i przekierowań,
- łatwa instalacja darmowego SSL,
- idealna konfiguracja parametrów dla wysokiego wyniku PageSpeed Insights i GTMetrix,
- dobre bezpieczeństwo,
- wygodny dostęp do SFTP, SSH, phpMyAdmin, logów i błędów,
- serwer stanowi prawdziwy Apache z nginx (a nie niestandardowe rozwiązania),
- skuteczna pamieć podręczna,
- domyślnie aktywne HTTP/2,
- najnowsza wersja PHP,
- brak domyślnych Cookies,
- WP Engine pracuje w chmurze Google Cloud,
- polityka usuwania szkodliwych wtyczek,
- możliwość miesięcznej opłaty z karty kredytowej,
- możliwość wyboru lokalizacji (geolokalizacja IP, wybór centrum danych)
Wady hostingu WP Engine
- bardzo wysoka cena w porównaniu do alternatywnych rozwiązań,
- to jest hosting współdzielony – brak własnego adresu IP,
- miesięczne ograniczenia na podstawie liczby użytkowników,
- miesięczne ograniczona ilość transferu,
- brak polskiej lokalizacji centrum danych,
- blokada niektórych wtyczek,
- w podstawowej cenie, hosting obsługuję tylko jedną witrynę w środowisku produkcyjnym – brak możliwości postawienia wielu stron
Werdykt i podsumowanie
Dla kogo jest WP Engine? Podejrzewam, że grupą docelową są deweloperzy i właściciele stron, którzy potrzebują wysokiej jakości współdzielonego hostingu WordPress a dziesięciokrotnie wyższa cena jest dla nich do zaakceptowania.
Bardzo dobry panel i wygoda zarządzania to niestety zbyt mało aby ponosić ok. dziesięciokrotnie wyższy koszt w stosunku do konkurencyjnych rozwiązań hostingu wirtualnego. Dodatkowe ograniczenia ilości witryn, unikalnych użytkowników i transferu mogą szybko zwiększać cenę w przypadku projektów które osiągają sukces.
WP Engine – Czy warto?
Instalując WordPressa i używając panelu WP Engine faktycznie ma się wrażenie korzystania z czegoś lepszego – tego nie można odmówić – cały panel i dostęp do trzech równoległych środowisk, którymi możemy zarządzać z panelu WordPress to bardzo dobre rozwiązanie, którego nie mają tradycyjne hostingi wirtualne. Po instalacji WordPressa wersja produkcyjna jest od razu gotowa do działania. Konfiguracja „pod WordPress” i PageSpeed Insights to spore ułatwienie dla administratorów. SSL i CDN włączany jednym kliknięciem – to oszczędność czasu i wygoda nawet dla najbardziej wymagających użytkowników.
To wszystko jednak da się osiągnąć w dużo niższym budżecie konfigurując serwer VPS i mając przy tym dedykowany IP oraz swobodę wszelkiej konfiguracji. Doświadczony deweloper poradzi sobie samemu a biznesy z większym budżetem już dawno wiedzą, że konfigurację serwera warto zlecić specjaliście.
Oferta WP Engine może być godna rozważenia w przypadku osób nietechnicznych i biznesów, które rozwijają swoje strony bez swoich deweloperów i administratorów. Jest taki segment klientów, którzy za wszelką cenę unikają doradztwa lub delegowania prac związanych z administracją lub obsługą techniczną strony. Choć cena za takie podejście w tym przypadku jest dosyć wysoka, WP Engine zapewni bardzo dobrą wydajność, skutecznie zabezpieczy stronę i jednocześnie zablokuje instalację szkodliwych wtyczek.
Odpowiedz lub skomentuj