W tym wpisie porównamy platformy sprzętowe dla stron, sklepów i innych aplikacji internetowych. Hosting ma spory wpływ na to jak działa aplikacja a także na to jakie możliwości będzie oferować.
Hosting wirtualny (współdzielony)
Hosting współdzielony to bardziej usługa niż faktyczne dzierżawienie serwera od firmy zajmującej się hostingiem. Jak sama nazwa wskazuje, na tym serwerze jest zainstalowanych kilka, kilkanaście a nawet kilkadziesiąt aplikacji od różnych użytkowników takiego hostingu. Tego typu hosting świetnie się sprawdza jako gotowe środowisko dla małych aplikacji stron i sklepów, a także jako środowisko testowe czy serwer dla deweloperów (chociaż akurat przy tym ostatnim mogą być ograniczenia konfiguracyjne takiego serwera).
Zaletą tego rodzaju hostingu jest fakt że jest on bardzo tani a popularność tego rozwiązania powoduje, że tego typu hostingi są w miarę stabilne. Koszt takiego hostingu nie przekracza wysokością rachunków za najtańsze abonamenty telefoniczne. (20,00 – 35,00 / miesiąc). Dodatkową zaletą jest, że w przypadku zakupu takiej usługi od razu możemy zainstalować swoją stronę. Obsługę techniczną bierze na siebie dostawca hostingu a zainstalowanie strony w takim środowisku to kwestia zaledwie kilku kliknięć.
Wszystko co jest nam potrzebne jest już zainstalowane. Serwer Apache, baza MySQL (są też oferty z niezależnym prywatnym serwerem baz danych), phpMyAdmin, domeny podłączamy dzięki przyjaznym kreatorom a niektórzy dołożą do tego możliwość zainstalowania darmowego certyfikatu SSL.

Wadą tego rozwiązania jest brak możliwości konfiguracyjnych. Nie możemy zmienić konfiguracji serwera bazy MySQL czy chociażby zmiennych środowiskowych w PHP. Dlatego niektóre aplikacje nie będą mogły być na nim zainstalowane. Drugą wadą może być samo współdzielenie. Jeżeli kilku użytkowników zaczyna w pewnym momencie „przeginać” z wykorzystaniem zasobów takiego serwera wszystkie inne aplikacje mogą doświadczać lekkich spadków wydajności. To powoduje, że taki hosting ma pewne sztywne limity tylko po to, aby wymusić na użytkownikach „sprawiedliwie” korzystanie z takiej platformy. Lekiem na to wszystko może być opcja „Burst”, która umożliwia chwilowe wykorzystywanie większych zasobów niż mamy oficjalnie do wykorzystania chroniąc się przed blokowaniem strony kiedy ta raz na jakiś czas potrzebuje więcej zasobów sprzętowych. Użytkownicy współdzielą pomiędzy sobą adres IP, co też ma znaczenie w kwestiach SEO i bezpieczeństwa, ale o tym napiszę szczegółowo kiedy indziej.
Dodatkowo na tego typu hostingu od czasu do czasu prowadzone są prace serwisowe dlatego trzeba liczyć się z tym, że w najmniej odpowiednim momencie strony i aplikacje nie będą poprawnie działać.
Zastosowania hostingu współdzielonego:
- wszelkie strony firmowe, blogi, „czyste” WordPressy o oglądalności do 200 000 odsłon dziennie
- amatorskie WordPressy zrobione na gotowych szablonach i przypadkowych wtyczkach do 100 000 odsłon dziennie
- dobrze zoptymalizowane serwisy z user-generated content do 50 000 odsłon dziennie
- serwisy / portale stworzone na popularnych frameworkach do 10 000 odsłon dziennie
- start-upy w bardzo wczesnych stadiach ewolucji
Z hostingu może korzystać ok 150 użytkowników jednocześnie (można obsłużyć większy ruch w przypadku wykorzystania prywatnego MySQL i dokupienie większej ilości RAM)
Hosting dedykowany
Określenie „dedykowany” jest tu trochę mylące, ponieważ nikt nie dobiera sprzętu do naszej aplikacji a jedynie możemy wybrać konfigurację za pomocą kreatora przy zakupie takiej usługi. Na serwerze uruchomiona jest tylko nasza aplikacja. Za obsługę techniczną-sprzętową jest odpowiedzialna firma hostingowa u której dzierżawimy taki serwer, natomiast konfiguracja oprogramowania leży całkowicie po naszej stronie. Serwer jest sieciowo odizolowany od innych maszyn i posiadamy własny adres IP.
Nasz kontakt ze sprzętem zapewnia usługa SSH, dzięki której możemy instalować własny system operacyjny, oprogramowanie i dokonujemy wszelkich szczegółowych konfiguracji. Na tego typu hostingu nie można od razu zainstalować strony czy aplikacji, chyba że dostawca hostingu zautomatyzuje nam instalację gotowego LAMPa. i dostajemy hasła do FTP, phpMyAdmin zupełnie jakbyśmy korzystali z najtańszego serwera współdzielonego, oraz dodatkowo dostęp do roota.

W najczęstszych przypadkach, aby uruchomić aplikację internetową na takim serwerze, będziemy musieli sami zainstalować całą platformę LAMP. Czyli kolejno wybieramy dystrybucję Linuxa, instalujemy serwer Apache, PHP i MySQL. Oczywiście możemy zainstalować na takim serwerze co nam się podoba.
Na takim hostingu można uruchomić spory serwis o dowolnych funkcjach – tak naprawdę można zrobić wszystko co oferuje maszyna podłączona do Internetu. Mamy w pełni dostęp do zasobów sprzętowych takiego komputera i jedynym ograniczeniem dla dewelopera jest jego faktyczna konfiguracja sprzętowa i polityka/regulamin operatora.
Zaletą hostingu dedykowanego jest właśnie ta możliwość konfiguracji. Hosting taki wymaga podstawowej wiedzy z administracji serwerami aby uruchomić nawet najprostszą stronę typu „Hello World”. Jeżeli zaś chcemy go odpowiednio zabezpieczyć przyda nam się zaawansowana wiedza o administrowaniu serwerami. Stabilność, bezpieczeństwo i niezawodność hostingu zależą tak naprawdę od nas. Koszt jest odpowiednio wyższy i zależy od konfiguracji sprzętowej. Ceny mogą się wahać od 200,00 zł netto na miesiąc wzwyż (górnej granicy praktycznie nie ma).
Zastosowania hostingu dedykowanego:
- Strony o oglądalności powyżej 500 000 odsłon dziennie.
- produkty / usługi w zaawansowanych stadiach rozwoju, generujący przychód warty skalowania.
- Aplikacje wymagające sporych zasobów RAM/CPU (streaming, multimedia, konwersje, przetwarzanie danych)
VPS (czyli Virtual Private Server)
VPS to taka opcja pomiędzy serwerem wirtualnym a serwerem dedykowanym. Jest dużo tańszy od serwera dedykowanego dając dość duże możliwości konfiguracyjne. Są to wirtualne instancje maszyn na współdzielonym serwerze.
Tutaj też do komunikacji z serwerem wykorzystamy SSH. VPS to dobre pole nauki administracji serwerami dedykowanymi i środowisko testowe dla większych aplikacji. Wadą tego rozwiązania jest najczęściej niższa wydajność, ponieważ sam fakt wirtualizacji i współdzielenie zasobów sprzętowych nie zapewni nam wydajności na poziomie „prawdziwego” serwera dedykowanego. W przypadku serwerów VPS też posiadamy dedykowany IP.
Zastosowania hostingu VPS:
- edukacja administracji serwerami (symulacje, eksperymenty itd…)
- aplikacje wymagające dostępu do roota we wczesnych stadiach ewolucji
- skalowanie aplikacji i dobrze zapowiadających się start-upów we wczesnych stadiach ewolucji
- wczesne stadia poziomo skalowalnego hostingu
Czytaj więcej o zaletach i wadach serwerów VPS w specjalnym artykule: Zalety i wady VPS.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że w tym wpisie zrozumiale wytłumaczyłem różnice pomiędzy hostingiem wirtualnym, VPSem a serwerem dedykowanym. Pamiętaj, że dobór hostingu lepiej zostawić twórcom aplikacji. Uwzględnienie wymagań sprzętowych w przypadku aplikacji internetowych jest koniecznym krokiem w fazie jej projektowania. Dzięki temu nie ograniczysz rozwoju aplikacji i będzie działać tak jak powinna przez cały czas jej działania uwzględniając potrzeby jej ewentualnego rozwoju w przyszłości.
Odpowiedz lub skomentuj